Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικού πιάνο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι 23 χρονών . Σκέφτομαι σε σχέση με την αγορά ηλεκτρικού πιάνου . Η σχέση μου μέχρι στιγμής με την μουσική ήταν παθητική τώρα θα ήθελα να προσπαθήσω να εξασκηθώ μόνος μου πάνω σε ένα ηλεκτρικό πιάνο . Πάντα μου άρεσε το πιάνο σαν όργανο . Θέλω την βοήθεια σας

1) Τι ηλεκτρικό πιάνο θα μπορούσα να πάρω ;; Δίνω γύρω στα 1000Εuros . Τι θα έπρεπε να προσέξω , ποια χαρακτηριστικά υπάρχουν σε ένα ηλεκτρικό πιάνο .

2) Είναι δυνατόν να έξασκηθώ μόνος μου ;; Χωρίς βοήθεια δασκάλου δηλαδή ;;

3) Πιστεύετε οτι η ηλικία μου είναι αρκετά μεγάλη για μια τέτοια αρχή ή κάλλιο αργά παρά ποτέ ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.Το μονο που μπορω να σου πω εγω ειναι η προταση μου για το πιανο που λες.Στα χρηματα που σκοπευεις να δωσεις το ιδανικοτερο για μενα ειναι το ΚURZWEIL SP-88X (και ανεξαρτητως χρηματων παλι αυτο προτιμω em.icon.cool.png).Θα σε καλυψει απολυτα.Το κακο ειναι οτι δεν εχεις τις γνωσεις για να το συγκρινεις και να καταλαβεις και μονος σου.Απο κει και περα εγω δε θα συνιστουσα να μαθεις μονος σου..για πολλους λογους.Η βοηθεια καποιου δασκαλου θα ηταν απαραιτητη τουλαχιστον μεχρι καποιο επιπεδο.Αυτα απο μενα...ελπιζω να βοηθησα em.icon.smile.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξεκινησα με δασκαλο στα 28.5 χρονια. Εκανα 4 χρονια κλασικο πιανο και τωρα στα 33 μου ξεκιναω με καινουργιο δασκαλο για πιο blues, jazz παιξιμο και μοντερνα αρμονια.

Εισαι ακομη μικρος, μη το σκεφτεσαι. Οσο για το οργανο, με λιγα λεφτα παραπανω, παιρνεις το Kurzweil PC1x το ποιο εχει περισσοτερες δυνατοτητες.

 

Πηγαινε στο Midi Club, Θερμπυλων 55 και μιλησε με τον Ντινο. Θα σε κατατοπισει και θα σου κανει και καλη τιμη.

 

Αυτα.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.Το μονο που μπορω να σου πω εγω ειναι η προταση μου για το πιανο που λες.Στα χρηματα που σκοπευεις να δωσεις το ιδανικοτερο για μενα ειναι το ΚURZWEIL SP-88X (και ανεξαρτητως χρηματων παλι αυτο προτιμω em.icon.cool.png).Θα σε καλυψει απολυτα.Το κακο ειναι οτι δεν εχεις τις γνωσεις για να το συγκρινεις και να καταλαβεις και μονος σου.Απο κει και περα εγω δε θα συνιστουσα να μαθεις μονος σου..για πολλους λογους.Η βοηθεια καποιου δασκαλου θα ηταν απαραιτητη τουλαχιστον μεχρι καποιο επιπεδο.Αυτα απο μενα...ελπιζω να βοηθησα em.icon.smile.png

 

θα συμφωνήσω απόλυτα με το Kurzweil. Προσωπική μου άποψη ειναι οτι ειναι από τα κορυφαία πιάνα αυτην την στιγμή. Το αγόρασα πριν 5 μήνες και εχω μεινει απόλυτα ικανοποιημένος. Κοστιζει γυρω στα 940 ευρώ και ο δάσκαλος μου που το τσέκαρε εμεινε και αυτός μαλάκας. Το μόνο αρνητικό ειναι το μεγάλο βάρος του (36 kg!!!!!) και οτι δυστηχώς δεν εχει built-in μετρονομο....Αλλα κατα τα άλλα ειναι φοβερό οργανο

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλλίτερα κλαβιέ που έχω δοκιμάσει απο ψηφιακά πιάνα είναι των kawai. (σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει η αίσθηση αληθινού πιάνου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καλλίτερα κλαβιέ που έχω δοκιμάσει απο ψηφιακά πιάνα είναι των kawai. (σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει η αίσθηση αληθινού πιάνου).

 

Συμφωνώ κι εγώ για την ποιότητα των κλαβιέ των ψηφιακών Kawai. Ίσως να οφείλεται στο γεγονός ότι η Kawai κατασκευάζει και πολύ καλά ακουστικά πιάνα και έχει το know-how...

 

Πάντως, ένα Κurzweil θα είναι πιθανότατα πιο ευέλικτο και πολυχρηστικό για μελλοντική χρήση ψιλο-synth και master keyboard (καλά, αυτό όλα το κάνουν).

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω ως προς την Kawai, ειναι η αγαπημενη μου εταιρια. Εχω δυο synth και ενα δισκαλο αρμονιο.

Στον Διαμαντοπουλο(αντιπροσωπεια της Kawai) υπαρχει το MP4, digital piano, πολυ καλο, κοιταξε το, 1429 euro τιμη καταλογου, μετρητοις πολυ χαμηλότερα.

Εγω θα περιμενω να ερθει το MP8 για να αντικαταστησω το Yamaha S80, που το εχω για μελετη. Το MP8 εχει ξυλινα πληκτρα, δηλαδη πραγματικη αισθηση πιανου. Και το MP4 ομως εχει πολυ καλο hamer action.

Κατι αλλο που πρεπει να εχεις υποψη σου, ειναι οτι τα stage digital pianos, οπως αυτα που συζηταμε, χρειαζονται ενισχυτη και ηχεια η ακουστικα για να ακουσεις. Δεν εχουν ενσωματομενα ηχεια.

 

Αυτα...

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πολύ καλο πιανο κατα τη γνώμη μου είναι και το korg sp200. Εγω εχω το προηγουμενο μοντελο (το sp100) και ειμαι πολυ ικανοποιημενος. Πιστευω πως θα υπερκαλυψει τις αναγκες σου.

KV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το Korg SP200 και για τα 850ευρώ είμαι ευχαριστημένος. Δεν έχει ενσωματομένα ηχεία ούτε πολούς ήχους.. αλλά έχει 3-4 πολύ καλά πιάνα και αρκετά καλή αίσθηση. Να δείς και το Kurzweill SP88X όμως γιατί είναι και αυτό καλό με μια ματιά που του έριξα.Δεν το έχω δουλέψει όμως.

τώρα για τις ερωτήσεις σου: 1) να κοιτάξεις για ποιότητα κατασκευής, καλή αίσθηση των πλήκτρων και να σε ικανοποιεί ο ήχος του.2)Καλύτερα να αρχίσεις με ένα δάσκαλο να πάρεις σωστές βάσεις.3)Αν έχεις χρόνο και όρεξη η ηλικία δεν παίζει σημαντικό ρόλο πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως η KAWAI να ειναι η πλεον πιο αξιοπιστη λυση.Σε θεματα ηχου, ηαρδςαρε και σοφτςρε θπδατε.Πληρη βαρυκεντρισμενα πληκτρα.Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.Τιμες στα 1000 εως 1500.Δεν βγαζουν προβληματα.Ερχονται ολοκληρωμενα με τα πενταλσ τους και τα ενσωματωμενα πολυ καλης ποιοτητασ στερεοφωνικα& ηχεια τους.Εχω το KAWAI ES-3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου