Προς το περιεχόμενο

Απώλεια ικανότητας ακοής;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το θέμα στο "Μουσική & Μουσικοί" ώστε ακριβώς να τύχει της πρέπουσας αντιμετώπισης. Θα αναφερθώ σε ένα προσωπικό μου ζήτημα, αλλά μάλλον θα βρείτε ότι σας ενδιαφέρει.

 

Ολοκλήρωσα το κτίσιμο ενός καλού συστήματος monitoring (καλό DAC, καλά ήχεία, σωστή τοποθέτηση κλπ). Όμως, ότι και να ακούσω μέσα από αυτό το σύστημα, φαίνεται ότι υπάρχει μία μετατόπιση της στεροφωνικής εικόνας προς τα αριστερά. Όχι πολύ - ανάλογα με την ηχογράφηση και τη μείξη, μπορώ να το περάσω στο ντούκου, αλλά πάντα παρών ως φαινόμενο και πάντα ενοχλητικό.

 

Αρχικά, παρατήρησα ότι κατεβάζοντας ελάχιστα τη στάθμη του αριστερού master καναλιού, αποκαθιστούσα μεν την αίσθηση της ίδιας έντασης, αλλά ο ήχος του αριστερού καναλιού παρέμενε πιο "λαμπρός". Άλλαξα θέσεις ηχείων, άλλαξα καλώδια, άλλαξα τα ηχεία μεταξύ τους, πλησίασα, απομακρύνθηκα κλπ κλπ. Τίποτε δε γινότανε.

 

Αποφάσισα (με μεγάλη απροθυμία) ότι ίσως φταίνε τα αυτιά μου. Χρησιμοποίησα το Audacity για να κάνω generate ένα σήμα στα 15000 Hz (με amplitude 0.5) και πάτησα το play. Εννοείται ότι χρειάστηκε να δυναμώσω τον ενισχυτή αρκετά για να το ακούσω έστω και σαν ψίθυρο, αλλά το κακό νέο είναι ότι όταν εν' τέλει το ακούω, το ακούω μόνο από το αριστερό ηχείο. Πρέπει να κατέβω (με νέα generate) στα 13000Hz για να ακούσω ΚΑΙ από το δεξί ηχείο.

 

Χωρίς να είμαι ειδικός, καταλαβαίνω ότι αυτό σημαίνει ότι έχω χάσει την ικανότητα να ακούω υψηλές συχνότητες και από τα δύο αυτιά, αλλά (γαμώτο) την έχω χάσει κατά τι περισσότερο στο δεξί μου αυτί. ΑΥΤΟ είναι το πρόβλημα που κάνει τα πάντα να ακούγονται δυνατότερα και λαμπερότερα από το αριστερό κανάλι.

 

Το ερώτημα προς εσάς είναι:

 

α) Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία;

β) Πιστεύετε ότι αξίζει το κόπο να πάω σε γιατρό (είμαι 43 ετών).

γ) Πως το "ισιώνουμε" αυτό το θέμα όσον αφορά τις καθημερινές ακροάσεις; Φαίνεται ότι χρειάζομαι κάποιο είδος ισοστάθμισης στο master κανάλι και μάλιστα ελαφρώς διαφορετικής ισοστάθμισης ανάμεσα στα δύο κανάλια. Πως το κάνουμε αυτό το πράγμα και μάλιστα σε ΚΑΘΕ ήχο που βγαίνει από Windows, Mac ή Linux;

δ) Πόσο άδικος μπορεί να είναι ο ντουνιάς; Εγώ που αγαπώ τόσο πολύ τη μουσική και τον ήχο, που ποτέ μου δεν καθόμουν κοντά σε εκωφαντικές πηγές ήχου, να πάθω τέτοιο χουνέρι;

 

Βοηθείστε παρακαλώ...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω σχετικά με το α) καθώς το έχω ελαφρώς και εγώ. Τώρα να σου πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα (κακώς βέβαια) αλλά είναι τόσο μικρή η διαφορά οπότε δε με πολυαπασχολεί.

Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι ηλικία και να έχεις, είναι θεμιτό και υγιές να κάνεις τακτικό ακοομετρικό τεστ σε κάποιο ΩΡΛ κέντρο (Ιπποκράτειο, Κλινική Καρρά, κ.α.). Υπάρχει ενα σχετικό θέμα παλιότερο άμα το βρω αργότερα θα το κάνω λινκ.

 

Μπράβο για το σύστημα, μην ξεχάσεις να μας κάνεις ενα θεματάκι και γι'αυτό  ;)

 

Για το θέμα της στάθμης του ενός σε σχέση με το άλλο μάλλον υπάρχουν πιο αρμόδιοι να σου πουν αλλά σκέψου οτι τυπικά το τηλέφωνο το βάζουμε στο δεξί, κ.α. και εδώ που τα λέμε δεν είναι στάνταρ οτι θα έχεις το ίδιο επίπεδο και στα δυο αυτιά εξαρχής.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ΄όσο ξέρω και μιλάω και εγώ με υποθέσεις κτλ γιατί δεν έχω πάει ακόμα σε γιατρό να κάνω μια επαναληπτική εξέταση (αφού και εγώ σε πρώτη παρατηρήσαμε το δεξί αυτί να ακούει χειρότερα στις ψηλές) η ακοή από τη στιγμή που χάνεται, πάει.

Καλό είναι να πας να κάνεις κάποια εξέταση και λογικά ο γιατρός σου θα σου πει να την επαναλάβεις μετά από 6 μήνες για να δεις και τι εξέλιξη υπάρχει. Αν τυχόν υπάρχει επιδείνωση δηλαδή και να δεις τι μπορείς να προσέχεις.

 

Είναι δυστυχώς ζόρικο πράγμα :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον η απώλεια ακοής συνεπάγεται και απώλεια ισορροπίας.. 2ον δοκίμασε να καθαρίσεις τα αυτιά σου σε εναν ωρλ... 3ον κάνε ασκήσεις... ωτοασπίδα στο αυτί που "δουλεύει καλά" και κανε το ίδιο τεστ που έκανες και τώρα 2-3 φορές τη μέρα και πίεζε τον εαυτό σου να ακούσει... θα δεις αποτελέσματα...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αmru....sorry Εye εννοώ 8).

 

α)Έχω και εγώ το ίδιο θέμα στο αριστερό αυτί.

Παιζοντας δέκα χρονάκια τώρα παντως νομίζω ότι καποια ζημια την παθαίνουμε έτσι και αλλιώς.

Και δεν παίζω μεταλλιές και τέτοια.

Ουσιαστικά εγω νομίζω ότι το δεξί μου αυτί έχει αποκτησει υπερευαισθησια παρά ότι έχει χαλάσει στο αριστερό μου αυτί

β) Αν σε χαλάει πηγαινε, αμφιβάλλω ότι θα βοηθήσει πάντως.

γ) δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως καθε χρονο,ετσι και σημερα πηγα στον ΩΡΛ και μου καθαρισε τα αυτια απο το κερι.

Οπως καθε χρονο,ετσι και σημερα διαπιστωσα οτι ξαφνικα ξαναεμφανιστηκαν οι ψιλες συχνοτητες στα αυτια μου.

Για δες το...

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ψιλές το έχω και εγώ αυτό το θέμα,δυστυχώς επιβεβαιώθηκε από το ακουογράφημα,το καλο είναι ότι είναι παρα πολύ ψιλές 20khz,και δεν καταλαβαίνω διαφορά.

 

Καλά αποτελέσματα..

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Έχετε καμία παρόμοια εμπειρία;

β) Πιστεύετε ότι αξίζει το κόπο να πάω σε γιατρό (είμαι 43 ετών).

γ) Πως το "ισιώνουμε" αυτό το θέμα όσον αφορά τις καθημερινές ακροάσεις; Φαίνεται ότι χρειάζομαι κάποιο είδος ισοστάθμισης στο master κανάλι και μάλιστα ελαφρώς διαφορετικής ισοστάθμισης ανάμεσα στα δύο κανάλια. Πως το κάνουμε αυτό το πράγμα και μάλιστα σε ΚΑΘΕ ήχο που βγαίνει από Windows, Mac ή Linux;

δ) Πόσο άδικος μπορεί να είναι ο ντουνιάς; Εγώ που αγαπώ τόσο πολύ τη μουσική και τον ήχο, που ποτέ μου δεν καθόμουν κοντά σε εκωφαντικές πηγές ήχου, να πάθω τέτοιο χουνέρι;

 

Σαν σκέψεις καταρχάς να πω..

α) ναι ειχα παρόμοια εμπειρία αλλά στην περίπτωσή μου και ενω τα χα παίξει και δεν ηξερα τι εχω πάθει ανακάλυψα ότι το volume του δεξιού ηχείου στο πίσω μέρος είχε κάπου μάλλον ακουμπήσει καταλάθος και είχε κατέβει αρκετά.

β) Αξίζει να πας να του εξηγήσεις ότι νιώθω ότι ακούω από το δεξιό αυτί χαμηλότερα. Αυτο πες του, μην τον τρελάνεις με συχνότητες, εξηγησέ του ότι ασχολείσαι με ήχο και το καταλαβαίνεις και θα σου κάνει ένα τσεκ. Εμένα επίσης σε παρόμοια μείωση που είχα μου βρήκε εξωτερική οτίτιδα και κάτι άλλο (φλεγμονη) ,μου έδωσε 2 φάρμακα και ειμαι πολύ καλύτερα, ξεμπούκωσε και ακουω και κομπλε. Μπορει να εχεις αυτο το πρόβλημα και εσυ (πιθανόν).

γ) αν το υποστηρίζουν τα ηχεία σου ρύθμισε το volume λιγο πιο πάνω στο ένα. Μονο για ενταση ρυθμιση δηλαδη. Αλλιώς φέρε το ηχείο που ακους πιο χαμηλά λίιιιγο πιο κοντά σου. Φαντασου ισοσκελές τρίγωνο που το μαζεύεις λίγο απο την μία μεριά.

δ) Γιατί πολύ απλά στο τέλος θα επιβιώσουν μονο οι κατσαρίδες. Δεν ειναι τυχαίο αυτό. Η βρωμιά επιβιώνει και η χολέρα. εμείς τα καλά παιδιά καλλιτέχνες μουσική αισθηματίες την πατάμε πάντα άσχημα.  ;D

 

ΥΓ. ΕΞΤΡΑ! Δοκιμασε και άλλα ηχεία!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου