Προς το περιεχόμενο

καρτα για ηχογραφηση πολλων καναλιων ταυτοχρονα ?


chrismes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ενα home studio ψαχνουμε καρτα 8 in 8 out για να μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και τα 8 καναλια ταυτοχρονα πχ για ντραμς , μικρες μπαντες ..κλπ

εχουμε μια ψηφιακη κονσολα behringer DDX3216 και θελουμε απο τα insert της κονσολας να τα παμε στα 8 ιν της καρτα για να γραφτουνε ξεχωριστα σε 8 καναλια ... cubase το sequenser ...εχω δει την focusrite saffire pro 40  .οποιος ξερει για αυτη την καρτα ας μας βοηθησει.... ααα...να ρωτησω: το cubase αναγνωριζει 8 καναλια εγγραφης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ενα home studio ψαχνουμε καρτα 8 in 8 out για να μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και τα 8 καναλια ταυτοχρονα πχ για ντραμς , μικρες μπαντες ..κλπ

εχουμε μια ψηφιακη κονσολα behringer DDX3216 και θελουμε απο τα insert της κονσολας να τα παμε στα 8 ιν της καρτα για να γραφτουνε ξεχωριστα σε 8 καναλια ... cubase το sequenser ...εχω δει την focusrite saffire pro 40  .οποιος ξερει για αυτη την καρτα ας μας βοηθησει.... ααα...να ρωτησω: το cubase αναγνωριζει 8 καναλια εγγραφης ?

 

Τυχαίνει να έχω αυτή ακριβώς την κάρτα φίλε μου. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, οι μετατροπείς της είναι πολύ καλής ποιότητας (στα γνωστά καλά επίπεδα της Focusrite). Τα 2 πρώτα αναλογικά κανάλια παίρνουν line/μικρόφωνο/ακουστικά όργανα, ενώ οι υπόλοιπες 6 μόνο line/μκρόφωνα, το phantom power ανοίγει/κλείνει σε δύο τετράδες. Επιπλέον διαθέτει και άλλες 10 ψηφιακές εισόδους/εξόδους (ένα ζευγάρι SPDIF και 8 σε ADAT), οπότε μπορείτε να γράψετε και άλλες πηγές, χωρίς να περνούν αναγκαστικά από την κονσόλα σας. Και φυσικά μπορείς μέσα από το Cubase (και οποιοδήποτε άλλο DAW, ακόμα και από το REAPER) να ηχογραφήσεις όχι μόνο 8 κανάλια ταυτόχρονα, αλλά όσα σηκώνει το σύστημά σου. Αυτό εξαρτάται από το πόσο δυνατός είναι ο υπολογιστής σου, δηλαδή πόσο γρήγορο επεξεργαστή έχει, πόση μνήμη RAM, αλλά και πόσο γρήγορος είναι ο σκληρός δίσκος στον οποίο γίνονται οι ηχογραφήσεις. Γενικά παίζει ρόλο το πόσο καλά είναι στημένο το μηχάνημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω τη MOTU MKII 828 firewire. Την έχω χρησιμοποιήσει σε pc με nuendo και σε mac με logic για ταυτόχρονη ηχογράφηση 8 καναλιών. Το αρνητικό της είναι ότι δεν μεταφέρεται εύκολα.

Γι'αυτό και την πουλάω  ;D

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω την TASCAM US 1641..εχω γραψει μεχρι στιγμης πανω απο 10 3ωρα και 4ωρα live με 13-14 καναλια ταυτοχρονα στο λαπτοπ μου χωρις το παραμικρο προβλημα...απλα με τις usb μετραει πολυ το setup του υπολογιστη σου για να δουλεψουν καλα...αλλα και παλι σε ολες τις συνδεσεις ισχυει αυτο...Το μονο αρνητικο ειναι οτι ειναι 1U rack αρα σχετικα μεγαλη για μεταφορες αν κουβαλας και αλλα πραγματα μαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουμε μια ψηφιακη κονσολα behringer DDX3216 και θελουμε απο τα insert της κονσολας να τα παμε στα 8 ιν της καρτα για να γραφτουνε ξεχωριστα σε 8 καναλια ... 

1. Φιλε μου για αρχή θα πρέπει να πάρεις μια κάρτα ADAT για το option slot της κονσόλα σου (διάβασε το manual!!!). H ADAT σου κανει γιατι εχουν οι περισοτερες καρτες ηχου. Υπάρχει και η (TDIF) που δεν την συναντάς συχνά σε καρτες ήχου

2. Τα inserts δεν είναι outputs για ηχογράφιση. (τα inserts είναι send/return)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη τα insert δεν μπορουμε να τα χρησιμοποιησουμε για να στειλουμε 8 in στην καρτα ?θελω και μια βοηθεια για τις θυρες adat .τι κανουμε με αυτες ..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο manual της κονσολας σου (σελίδα 12 "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ" για το τι κάνουν τα insert).

 

αυτο σε ενδιαφέρει να μάθεις τι ειναι...

ADAT : http://en.wikipedia.org/wiki/ADAT_Lightpipe

 

η κονσόλα σου πίσω έχει κατι "πορτακια" που λενε "optional slot 1 και 2" σωστά?

εκει παει η κάρτα ADAT και σου δινει 8 ADAT (out) channels που τα ρίχνεις πάνω στην κάρτα ήχου (ADAT in).

 

Οποτε απο την κονσόλα στελνεις 8 κανάλια στην κάρτα ήχου και τα γράφεις με το cubase....

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κοιταξει το manual της κονσολας και λεει για τα insert οτι μπορουν να χρησιμοποιηθουν ΚΑΙ ως δρομοι αποστολης σηματος για πολυκαναλη ηχογραφηση ..θα δουμε ...οποιος εχει κατι αλλο να προσθεσει που  θα μας βοηθησει ειναι ευπροσδεκτος ..ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι οντως ισχυει αυτο αρκει να μην μπει ολο το βυσμα στην εισοδο insert της κονσολας.

το βαζεις μεχρι να ακουσεις το πρωτο κλικ και μενει εκει. (lol ελπιζω να μην παρεξηγηθω)

.

Παντως επειδη το εχω χρησιμοποιησει μερικες φορες θα ηθελα να ξερω αν αυτη η πατεντα στοιχιζει εις βαρος του ηχου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου