Προς το περιεχόμενο

καρτα για ηχογραφηση πολλων καναλιων ταυτοχρονα ?


chrismes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για ενα home studio ψαχνουμε καρτα 8 in 8 out για να μπορουμε να χρησιμοποιησουμε και τα 8 καναλια ταυτοχρονα πχ για ντραμς , μικρες μπαντες ..κλπ

εχουμε μια ψηφιακη κονσολα behringer DDX3216 και θελουμε απο τα insert της κονσολας να τα παμε στα 8 ιν της καρτα για να γραφτουνε ξεχωριστα σε 8 καναλια ... cubase το sequenser ...εχω δει την focusrite saffire pro 40  .οποιος ξερει για αυτη την καρτα ας μας βοηθησει.... ααα...να ρωτησω: το cubase αναγνωριζει 8 καναλια εγγραφης ?

 

 

rme fireface 800 eine i protasi mu me 4 proenisxisis mic kai pola taytoxrona kanalia

ixografisis,to cubase anagnorizi oles tis eisodous eksodous tis kartas ixoy

an pas sta vst connections,an exis tin full eksosi tou cubase den tha xis problima

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς όμως στην FF800, κάποιες είσοδοι στο μπροστινό πάνελ, δεν δουλεύουν ταυτόχρονα με αυτές στην πίσω πλευρά. Οπότε μειώνεται ο μέγιστος δυνατός αριθμός των Analog Inputs που μπορούν να ηχογραφηθούν.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς όμως στην FF800, κάποιες είσοδοι στο μπροστινό πάνελ, δεν δουλεύουν ταυτόχρονα με αυτές στην πίσω πλευρά. Οπότε μειώνεται ο μέγιστος δυνατός αριθμός των Analog Inputs που μπορούν να ηχογραφηθούν.

 

Σε αυτή την περίπτωση θα πρότεινα την αγορά κάποιου ADC/DAC ώστε να μετατρέψεις τις 16 ADAT εισόδους/εξόδους σε αναλογικές, με την ποιότητα που θα επιλέξεις, ανάλογα με τις προτεραιότητες και το budget σου. Σίγουρα ανεβαίνει η τιμή αρκετά παραπάνω, αλλά νομίζω πως με αυτόν τον τρόπο αποκτάς πλέον ένα σύστημα-θηρίο. ;)

 

Υπάρχουν βέβαια και οικονομικές λύσεις, όπως το να τσιμπήσεις ένα ή δύο τέτοια, αλλά δεν ξέρω την ποιότητα του συγκεκριμένου ADC/DAC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δυστυχώς όμως στην FF800, κάποιες είσοδοι στο μπροστινό πάνελ, δεν δουλεύουν ταυτόχρονα με αυτές στην πίσω πλευρά. Οπότε μειώνεται ο μέγιστος δυνατός αριθμός των Analog Inputs που μπορούν να ηχογραφηθούν.

 

εχεις 10 αναλογικες και spdif -adat κτλ εισοδους ποσα κανάλια θελεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχουμε καταληξει στην Focusrite Saffire pro 40 .αλλα δεν ξερω ..το http://www.thomann.de/gr/behringer_ultragain_pro8_digital_ada8000.htm  δινει 8 επιπλεον εισοδους στην καρτα ? θα ειναι συμβατο με την καρτα η θα μπλεξουμε ?

ολα τα AD/DA converters την ιδια δουλεια κανουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχουμε καταληξει στην Focusrite Saffire pro 40 .αλλα δεν ξερω ..το http://www.thomann.de/gr/behringer_ultragain_pro8_digital_ada8000.htm   δινει 8 επιπλεον εισοδους στην καρτα ? θα ειναι συμβατο με την καρτα η θα μπλεξουμε ?

ολα τα AD/DA converters την ιδια δουλεια κανουν ?

 

Πολύ καλή επιλογή η Focusrite Saffire Pro 40, έχω κι εγώ αυτό το interface εδώ και αρκετούς μήνες και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μάλιστα τώρα τελευταία βγήκε καινούργιο firmware update που της δίνει την καταπληκτική δυνατότητα να δουλεύει και σε standalone mode, δηλαδή κάνεις όλες τις ρυθμίσεις για εισόδους, εξόδους κλπ και μπορείς να κλείσεις τον υπολογιστή. Έτσι, η κάρτα λειτουργεί και σαν υποτυπώδης μικτής, με τα gain των αναλογικών καναλιών να λειτουργούν σαν volumes.

 

Όσο για το coverter που λες, οι δυνατότητες που θα δώσει στην Pro 40 είναι 8 επιπλέον είσοδοι αλλά και 8 επιπλέον έξοδοι. Η έξοδος ADAT του converter θα συνδεθεί στην είσοδο ADAT της Pro 40 και αντίστοιχα οι άλλες δύο συνδέσεις. Έτσι θα μπορέσεις να συνδέσεις άλλα 8 σήματα στην κάρτα ήχου σου, μικρόφωνα ή σήματα γραμμής. Δεν ξέρω μόνο αν το ADA8000 έχει προενισχυτές οργάνων. Επίσης ένα θέμα είναι με τη συχνότητα δειγματοληψίας. Το πρωτόκολλο ADAT για να δώσει 8 κανάλια πρέπει να παίζει στα 48KHz. Αν ανεβάσεις παραπάνω, τα κανάλια ADAT μειώνονται στα 4. Δεν ξέρω τι θα γίνει αν συνδέσεις το converter στην Pro 40 και στις ρυθμίσεις της Pro 40 έχεις 96KHz. Δεν ξέρω αν θα κλειδώνουν τα δύο ρολόγια ή αν θα έχεις clicks και pops. Ίσως θα πρέπει να κατεβάσεις τη συχνότητα δειγματοληψίας της Pro 40 στα 48KHz.

 

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι, το πιο πιθανό σενάριο είναι να ρυθμίσεις όλο το σύστημα στα 24-bit 48KHz και να ρυθμίσεις την Pro 40 να δέχεται συγχρονισμό από την είσοδο ADAT. Είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να είναι το σύστημά σου σταθερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

τωρα κατι αλλο ...οκ οι 8 εισοδοι ...οι 8 εξοδοι σε τι χρησιμευουν ?

οπως και τα AD/DA converters. εκτος απο το ΑDA 8000 της behringer ,τι αλλο υπαρχει σε προσιτη τιμη αλλα σε καλυτερη ποιοτητα ?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα κατι αλλο ...οκ οι 8 εισοδοι ...οι 8 εξοδοι σε τι χρησιμευουν ?

οπως και τα AD/DA converters. εκτος απο το ΑDA 8000 της behringer ,τι αλλο υπαρχει σε προσιτη τιμη αλλα σε καλυτερη ποιοτητα ?

ευχαριστω

 

Οι 8 έξοδοι μπορούν να χρησιμεύσουν σε πολλές δουλειές, όπως αν θέλεις να στείλεις σήμα σε μία εξωτερική μονάδα εφέ και να επιστρέψεις το επεξεργασμένο σήμα μέσω των εισόδων, ακόμα θα μπορείς να συνδέσεις παραπάνω από ένα ζευγάρι ηχεία monitor και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου