Προς το περιεχόμενο

Gypsy Jazz στους δρομους τις Αθηνας


nikosgi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δυνατοί οι παίκτες... όπως φαίνεται από την περιγραφή του βίντεο στο Youtube, ο ένας είναι επαγγελματίας κιθαρίστας με αρκετές σημαντικές συνεργασίες!

 

Το γιατί ένας επαγγελματίας μουσικός παίζει στο δρόμο είναι μια εύλογη ερώτηση αλλά τουλάχιστον οι περαστικοί ακούν ωραίες μουσικές. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το γιατί ένας επαγγελματίας μουσικός παίζει στο δρόμο είναι μια εύλογη ερώτηση αλλά τουλάχιστον οι περαστικοί ακούν ωραίες μουσικές. ;)

 

 

 

Την περιπτωση να γουσταρει τον road  ;D την αφηνουμε απ' εξω, οχι για κανεναν αλλο λογο αλλα επειδη λογικα τετοιες περιπτωσεις απο "επαγγελματιες" μουσικους θα ειναι μετρημενες.

Αρα δεν υπαρχουν μαγαζια (η γενικοτερα χωροι) οι οποιοι να μπορουν να φιλοξενησουν καποια "ειδη" μουσικης..Θέλω να πιστευω δηλαδη, διοτι διαφορετικα δεν υπαρχει η αναλογη υποστηριξη καποιους μουσικους-που πραγματικα την αξιζουν.

Και σαφως καποιες μουσικες κατηγοριες ( ::)) κρινονται ως αντι-εμπορικες..

Πειτε μου ομως πως μια μουσικη μπορει να περνει εναν τετοιο τιτλο οταν ταυτοχρονα εχει ημερησιο μεροκαμματο περι τα 50 Ε και σε μερικες extra-bonus μερες (βλ. πανσεληνο αυγουστου,κτλ) με 3-4 ωρες παιξιμο βγαζει 200+ Ε?

(Το παραπανω παραδειγμα ειναι απο φιλο μουσικο, του...δρομου!)

 

edit: ειμαι λιγο out αλλα με συνεπηρε η απορια του alhemist! autos ftey gia ola!

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To busking δεν είναι απλά "είμαι φτωχός και μόνος και παίζω στους δρόμους" αλλά μια ωραιότατη εμπειρία αν το κάνεις με καλή παρέα, και μάλιστα είναι κάτι που πολλοί μουσικοί (και όχι μόνο) επιλέγουν να κάνουν ευχαρίστως. Δεν έχει καμία σχέση με τους γνωστούς πλανόδιους μουσικούς με τα ακκορντεόν κλπ.

 

Όσο για τους μουσικούς, απλά μπράβο τους.  :)

 

Παρεμπιπτόντως, μπορεί να άρχισε ως "βιοποριστικό" μέσο, αλλά μετέπειτα εξελίχθηκε σε κάτι παραπάνω από απλά το να βγάζεις ένα χαρτζηλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καράφλας στα αριστερά είμαι εγω. Ναι αποκαλυφθηκα! Οσο για την πολύ λογική παρατήρηση "γιατί ένας επαγγελματίας μουσικός παίζει στο δρόμο" θα απαντήσω εκτενώς τις επόμενες μέρες.

Πάντως ,σε κανένα μαγαζί δεν θα μπορούσα να δω την 13 μηνών κόρη μου να χορεύει απέναντι μου και ο κόσμος να μην πληρώνει 20 ευρώ την μπύρα για να με ακούσει! ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καράφλας στα αριστερά είμαι εγω. Ναι αποκαλυφθηκα! Οσο για την πολύ λογική παρατήρηση "γιατί ένας επαγγελματίας μουσικός παίζει στο δρόμο" θα απαντήσω εκτενώς τις επόμενες μέρες.

Πάντως ,σε κανένα μαγαζί δεν θα μπορούσα να δω την 13 μηνών κόρη μου να χορεύει απέναντι μου και ο κόσμος να μην πληρώνει 20 ευρώ την μπύρα για να με ακούσει! ;D ;D ;D

 

Αρχηγε, hats off to you (both)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άξιοι...  :) Μπράβο παίδες!...

 

Παρεπιπτόντως, δεν υπάρχει τίποτα που να μού φτιάχνει τη μέρα περισσότερο από το να πετύχω τρελό παίχτη στα ξεκούδουνα στην

άκρη τού πεζοδρόμου να βαράει παιχτουριές ονειρεμένες... Αυτό είναι πολιτισμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου