Προς το περιεχόμενο

Gypsy Jazz στους δρομους τις Αθηνας


nikosgi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικα καποιος ειπε "πολιτισμος" συμφωνω αυτο ειναι πολιτισμος .Εγω παντως θα πληρωνα για να σας ακουσω !!! ;D Μπραβο εκατο φορες ,γενικα στην Ερμου οτι εχει παιξει ειναι ωραιο ,δεν ειναι τυχαιο . Ολοι οι μουσικοι απο jazz ,classical,rock ,swing παιζουν στην Ερμου.Ειναι ποιο ευκολο πιστευω να παιξεις στο δρομο χώρις να εχεις στο κεφαλι σου κανέναν.

Μπραβο μπραβο μπραβο.............Περιμενουμε την αποψη σου το εχεις υποσχεθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πραγματικα καποιος ειπε "πολιτισμος" συμφωνω αυτο ειναι πολιτισμος .Εγω παντως θα πληρωνα για να σας ακουσω !!! ;D Μπραβο εκατο φορες ,γενικα στην Ερμου οτι εχει παιξει ειναι ωραιο ,δεν ειναι τυχαιο . Ολοι οι μουσικοι απο jazz ,classical,rock ,swing παιζουν στην Ερμου.Ειναι ποιο ευκολο πιστευω να παιξεις στο δρομο χώρις να εχεις στο κεφαλι σου κανέναν.

Μπραβο μπραβο μπραβο.............Περιμενουμε την αποψη σου το εχεις υποσχεθεί.

 

+1

Απλα ενα τεραστιο ΜΠΡΑΒΟ και απο εμενα

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα απ’όλα ευχαριστούμε πολύ για τα σχόλια :)

Τώρα τα περί δρόμου:

Ας δούμε πρώτα την νομική διάσταση του πράγματος.

Αν ψάξει κανείς στο διαδυκτιο θα βρει πολλές αναφορές στο θέμα. Το “busking” ,όπως λέγεται στα αγγλικά, υπόκειται στους νόμο περί ελευθερίας της έκφρασης το οποίο σημαίνει πως μπορείς ελεύθερα να παίζεις μουσική, να ζωγραφίζεις, να κάνεις παντομίμα, να διαβάζεις ποιήματα, να κάνεις διαδήλωση διαμαρτυρίας κλπ αρκει να σέβεσαι τα δικαιώματα και των άλλων (δεν είναι σωστό να παίξεις στον δρόμο με έναν soldano στο 10)

Όσον αφορά τα χρήματα, θεωρούνται φιλοδώρημα και είναι αφορολόγητα! Είναι πιο «παράνομο» λοιπόν να πουλάει κανείς τα cd του στον δρόμο χωρίς απόδειξη παρά αυτό!

Ο μέσος άνθρωπος ,βέβαια, έχει μια άλλη αντίληψη για τον δρόμο. Ίσως να φταίνε κάποιοι «μουσικοί» ίσως να φταίει και η παιδεία μας για αυτό. Δεν μπορώ, αλλά δεν θέλω κιόλας να τους αλλάξω τα μυαλά και κυρίως δεν πρέπει έχω καμία απαίτηση από ανθρώπους που κάνουν τον/την εκάστοτε τραγοδιαρη/α της πλάκας πρώτη φίρμα .

Τώρα ας έρθουμε στο γιατί παίζω στους δρόμους .

Με τον Κώστα που βλέπετε στο βιντεακι παίζαμε πολλά χρόνια μαζί. Έχουμε γυρίσει σχεδόν  όλα τα μπαράκια της Αθήνας και ενώ τα λεφτά που παίρναμε ήταν πάρα πολύ λίγα εμείς δεν το βάζαμε κάτω γιατί ήμασταν «επαγγελματίες» και ζούσαμε από αυτό (πολύ φτωχικά θα έλεγα) Στα μαγαζιά πληρωνόμασταν κυρίως με ποσοστά το οποίο σημαίνει πως ήμασταν συνεταίροι στην χασούρα και ποτέ στο κέρδος. Την  δικαιολογία  του τύπου «δεν βγήκαμε σήμερα» κλπ είμαι σίγουρος πως την έχετε ακούσει πολλοί..

Ο Κώστας κάποια στιγμή δεν άντεξε άλλο και παραιτήθηκε. Βρήκε δουλειά ,πρωινή και είναι μια χαρά. Εγώ συνέχισα να δουλεύω μόνος και επειδή η μια γνωριμία έφερνε την άλλη κατάφερα να συνεργαστώ και να παίξω με διάφορα σχήματα ονόματα.

Και τώρα ας κάνουμε ένα quiz να δούμε τι προτιμάτε:

1.Δρομος

Παίζω όση ώρα θέλω, ότι θέλω. Ο κόσμος βλέπει εμένα, χειροκροτεί εμένα, βιντεοσκοπεί εμένα και πληρώνει εμένα με ένα φιλοδώρημα που επιλέγει εκείνος ή απλά με ένα χαμόγελο

Οι φίλοι μου δεν χρειάζεται να πληρώσουν 20 ευρω την μπύρα ούτε χρειάζεται να τους πάρω τηλ για να γεμίσουμε το μαγαζί.

Γυρίζω λογική ώρα σπίτι και ψυχολογικά είμαι πολύ καλά

Επίσης η 13 μηνών κόρη μου χορεύει απέναντι μου και η γυναίκα μου και αρκετοί περαστικοί που κάθονται  να δούνε, βοηθούν στο να περάσουμε μια αξέχαστη βραδιά

2.Μαγαζια

Ο μαγαζάτορας μου λέει πόση ώρα θα παίξω και τι θα παίξω. Ο κόσμος βλέπει εκεινη/ον ( εγώ είμαι απλά μια σκιά εκεί πίσω που παίζει μπαρε επι 4 -5 ώρες), χειροκροτεί εκεινη/ον, βιντεοσκοπεί εκεινη/ον και πληρώνει εκεινη/ον

Θα «στρατολογήσω» τους φίλους μου για να γεμίσουμε το μαγαζί και θα πληρώσουν 20 ευρω την μπύρα για να μπορώ να πάρω και εγώ τα ποσοστά μου (ουσιαστικά από εκείνους)

Στα μεγάλα μαγαζιά γυρίζω τα ξημερώματα σπίτι και ψυχολογικά είμαι για αυτοκτονία >:(

Αναλογα με τον χωρο το πολύ να βλέπω κάνα νούμερο να χορεύει πάνω στο τραπέζι και οι θαμώνες βοηθούν στο να ΠΕΡΑΣΟΥΝΕ όλοι μαζί μια αξέχαστη βραδιά

Μμμμμμμμμμμ… για να σκεφτω δυσκολη επιλογη :-\

Όλα αυτά δεν σημαίνουν πως θα σταματήσω να δουλεύω σαν επαγγελματίας απλά σημαίνουν πως τώρα πια επιλέγω (οι δουλείες που κάνω είναι το 1/10 από αυτές που μου προτείνουν)

Από το να παίξω σε δήθεν κουλτουριάρικο μαγαζί  που «προωθεί» την τέχνη, με ποσοστά, προτιμώ χίλιες φορές τον δρόμο.

Όποτε έχω προτείνει στον Κώστα (από τότε που σταμάτησε) να παίξουμε σε κάποια δουλειά που θέλανε ντουέτο ,αρνήθηκε. Στον δρόμο έρχεται ευχαρίστως.

Αν οι δήμοι ενδιαφερόντουσαν πραγματικά για την τέχνη θα είχαν ειδικά προγράμματα με μικρά σχήματα (με ειδικά στημένες σκηνές, φωτισμό κλπ) τα οποία δεν θα στοίχιζαν απολύτως τίποτε (θα πληρωνόντουσαν από τους περαστικούς) σε σχέση με τα εκατοντάδες χιλιάδες εύρω που σκορπάνε κάθε χρόνο.

Συγγνώμη για το μεγάλο post αλλά είστε τυχεροί που γράφω αργά ,αλλιώς θα το έκανα 10 σελίδες ;D ;D ;D

Στην τελική πάντως το παίξιμο στον δρόμο είναι πραγματική γιορτή και κάνει τα πάντα γύρω της λίγο πιο όμορφα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπραβο και απο εμενα  :)

Eλπιζω να σας πετυχω καποια στιγμη

(ή αν γινει καποιο live να μας

ενημερωσεις, ε?  ;))

 

edit: συμφωνω στα περισσοτερα που λες

απο πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελω να κανω παραθεση σε αυτα που γραφεις (γιατι το ποστ θα ηταν πολυ μεγαλο), για να σου πω πως ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΑ ΟΣΑ ΛΕΣ (ειδικα γι αυτο οτι τα παιρνεις ουσιαστικα απο φιλους).

 

Αν και παιζω (ακομα) σε μαγαζια το κανω γιατι γινεται με δικους μου ορους αλλιως....

 

Απλα respect (και εισαι και παιχτουρα) ;)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο ολα οσα ειπες πιστευω πως πειθεις ακομα και τους ποιο ορκισμενους εχθρους(αν υπαρχουν δλδ) του δρομου..

 

Πραγματικα ομως εχω μια απορια....

Στο οικονομικο κομματι πως παει το πραγμα??

Και δε θελω να μου πεις ποσό...

Συγκρητικα με το να παιξεις σε ενα μαγαζι ενα ακουστικο προγραμμα 2 ωρων ας πουμε??

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο κ από μένα. Έχω δει απιστευτα σχήματα και μουσικούς στο δρόμο. Στο εξωτερικό έχω δει και απίστευτα όργανα.

 

Εμένα μου φαίνεται άψογη εμπειρία. Με καλή παρέα άνετα θα το δοκίμαζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ένα μεγάλο μπράβο και να (ξανα)τονίσω το θαυμασμό μου για τις παικτικές σας ικανότητες και τις όμορφες μουσικές σας. ;)

 

Τώρα που ξαναδιαβάζω το post μου, βγάζει κάτι σαν μομφή για το γεγονός ότι ένας επαγγελματίας παίζει στο δρόμο και από αυτό ξεκίνησε η όλη συζήτηση, η οποία πάντως έχει εξελιχθεί πολύ όμορφα!

 

Θα ήθελα λοιπόν να ξεκαθαρίσω ότι η μόνη ένστασή μου περιγράφηκε από τον nikosgi με αυτά τα λόγια:

Όλα αυτά δεν σημαίνουν πως θα σταματήσω να δουλεύω σαν επαγγελματίας απλά σημαίνουν πως τώρα πια επιλέγω (οι δουλείες που κάνω είναι το 1/10 από αυτές που μου προτείνουν)

 

Δηλαδή υπέθεσα (μάλλον σωστά) ότι ένας καταξιωμένος επαγγελματίας έχει τη δυνατότητα να επιλέγει μόνο τις δουλειές όπου θα επικρατούν πιο ευνοϊκές συνθήκες και δεν θα χρειάζεται να βγαίνει στο δρόμο για βιοποριστικούς λόγους.

Πάντως αντιλαμβάνομαι πλήρως τη χαρά και το "γούστο" που έχει το busking και γνωρίζω αρκετούς ανθρώπους που το έχουν κάνει just for the fun of it.

Δεν θα με χάλαγε να το έκανα κι εγώ κάποια στιγμή αλλά δεν έχει προκύψει μέχρι τώρα και τα πλήκτρα είναι δύσκολη υπόθεση για το δρόμο έτσι κι αλλιώς! :P

 

Τέλος πάντων, και πάλι μπράβο και ελπίζω κι εγώ να σας πετύχω κάπου (πες μας και πού συχνάζετε να περάσουμε)... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια ηξερα την απαντηη σου και συμφωνω απολητα ,δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο μαγαζια μιας και μετα απο 3 χρονια σταματησα να το κανω κι εγω αφου το βασικοτερο ηταν οτι ειχα κανει την νυχτα μερα και μουσικα η εξελιξη μου ηταν ελαχιστη .Ποτε δεν καταλαβα γιατι στην Ελλαδα μας κυνηγάνε οι ταμπελες,πχ οταν παιζεις σε μαγαζι τετοια μουσικη τοτε εισαι κουλτουρας και σε κοιτανε ολοι ξυνοντας το μουσι τους αφου παρουν και την καταληλη ποζα (ωω παιζει jazz ,οταν δεν ξερουμε τι μουσικη είναι τοτε  είναι jazz  ;D ;D) ;D ;D οταν παιζεις στο δρόμο εισαι μπατηρης και κακομοιρης που ζητας ελεημοσύνη και οταν παίξεις για τον Δημο κανεις τέχνη και προσφερεις στην πολη σου.

"Αν οι δήμοι ενδιαφερόντουσαν πραγματικά για την τέχνη θα είχαν ειδικά προγράμματα με μικρά σχήματα (με ειδικά στημένες σκηνές, φωτισμό κλπ) τα οποία δεν θα στοίχιζαν απολύτως τίποτε (θα πληρωνόντουσαν από τους περαστικούς) σε σχέση με τα εκατοντάδες χιλιάδες εύρω που σκορπάνε κάθε χρόνο."

 

Κανεις πλάκα έτσι? ξερεις κανενα Δημο που προσφέρει τετοια πραγματα?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κανεις πλάκα έτσι? ξερεις κανενα Δημο που προσφέρει τετοια πραγματα?

 

 

 

το δήμο του Manhattan ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου