Προς το περιεχόμενο

Gypsy Jazz στους δρομους τις Αθηνας


nikosgi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα με χάλαγε να το έκανα κι εγώ κάποια στιγμή αλλά δεν έχει προκύψει μέχρι τώρα και τα πλήκτρα είναι δύσκολη υπόθεση για το δρόμο έτσι κι αλλιώς!

 

Το ακορντεόν ;

 

Κανεις πλάκα έτσι? ξερεις κανενα Δημο που προσφέρει τετοια πραγματα?

 

 

Δημαρχία της Cozenca και είδα γκρουπάρες της γειτονιάς να διασκευάζουν και να διασκεδάζουν.

 

Αλλά μάλλον η ερώτηση ήταν για το Ελλαδιστάν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

συγχαρητηρια..!! εγω μια φορα πηγα και βρηκΑ  ΕΝΑ φιλο που ειχε ερθει απο berklee και επαιζε  γενικα στο δρομο στο θησειο και παιξαμε λιγο μαζι και ηταν υπεροχο.!

 

 

σεβασμος και θαυμασμος!

www.mariolaz.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω ξεκαθαρίσω κάτι το οποίο δεν είμαι σίγουρος αν εξήγησα καλά:

Όταν μιλούσα για αφορολόγητα χρήματα δεν εννοούσα πως "αφού μαζεύονται στον δρόμο μπορώ και τα κρύβω από την εφορία" κλπ αλλά πως είναι αφορολόγητα επειδή είναι φιλοδώρημα. Με τον νόμο, δηλαδή, δεν φορολογούνται όπως ακριβώς τα tips των σερβιτόρων, Μπάρμαν κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Νίκο θα σου πω μπράβο μεν για το παίξιμο αλλά για το θέμα του δρόμου............

Οχι ότι διαφωνώ, μάλλον το αντίθετο. Και λέω μάλλον γιατί απλώς είναι μια προσωπική σου επιλογή, την οποία ούτε κατακρίνω από την άλλη δεν επικροτώ. Βρίσκεις φίλο, βγαίνεις και παίζεις ότι, όπου, όπως και όταν θες και βγάζεις και κανένα φράγκο. Καλό μου ακούγεται και καλά ξηγιέσαι.

 

Είχα (once only) την τύχη να νοιώσω και γω λίγο έτσι με τους φοιτητές (ένας φίλος πήγαινε εκεί) του Music School στο Cardiff στους δρόμους της Queen Str. Και μιλάμε για πολυπληθείς μπάντες. Ειδικά στη μία των κρουστών που χώθηκα  ;D

Ναι, εκεί ο κόσμος το βλέπει αλλιώς. Όπως όμως και τα παιδιά που παίζουν. Το street performance στην Ευρώπη (ναι και εμεις είμαστε αλλά πέρα από εμάς) αντιμετωπίζεται διαφορετικά.

 

Μη με βαρέστε όμως ρε παιδιά αλλά αφού όλοι το θέλετε και το λαχταράτε γιατί δεν παίρνετε φίλους κι όργανα να πάτε σε μια γωνιά (η ευθεία) να βαρέσετε; Σας σταματάει κανείς;

 

Εμένα, ένας μουσικός στο δρόμο, ούτε μου φτιάχνει, ούτε μου χαλάει τη μέρα. Την στιγμή ναι, σίγουρα. Αμα μου αρέσει και αυτό που παίζει και όπως το παίζει και μου κάνει κλικ, ρίχνω και τον οβολό μου. Και μου αρέσουν πολύ για τον καφέ-και-τσιγάρο-στο-πόδι εκείνες οι τρι/τετραμελείς παρέες κλασσικού ρεπερτορίου (συνήθως από Ανατολική Ευρώπη)

 

Τώρα για τα μαγαζιά που λες, στα περισσότερα έχεις δίκιο, αλλά υπάρχουν τόσοι πολλοί παράγοντες που νομίζω ότι από μόνο του αποτελεί αντικείμενο συζήτησης. Εχω δει (ακροθιγώς) από την πλευρά του μουσικού τις διάφορες αηδίες που παίζονται αλλά θα ήταν υποκριτικό να πω ότι σε καταλαβαίνω καθότι δεν έχω επιλέξει την μουσική ως βιοπορισμό. Βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος του επιχειρηματία που έχει επιλέξει (μαζί με πολλούς άλλους σε μία χώρα όπως η Ελλάδα) ως βιοπορισμό να έχει ένα livάδικο που δεν παίζει λαϊκά........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις πλάκα έτσι? ξερεις κανενα Δημο που προσφέρει τετοια πραγματα?

 

Στο παρελθόν (μιλάμε για προ 15ετίας περίπου), ο Δήμος Αγ. Παρασκευής το έκανε για 2-3 χρόνια συνεχόμενα, αν δεν απατώμαι.

Αλλά η επίκληση για οργάνωση δεν αυτοαναιρεί την ελευθερία του busking ;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν (μιλάμε για προ 15ετίας περίπου), ο Δήμος Αγ. Παρασκευής το έκανε για 2-3 χρόνια συνεχόμενα, αν δεν απατώμαι.

Αλλά η επίκληση για οργάνωση δεν αυτοαναιρεί την ελευθερία του busking ;

 

Εχεις δίκιο για την ελευθερια του busking,δεν το ειχα σκεφτει έτσι, ομως το θέμα ειναι οτι υπαρχουν μουσικοι αξιολογοι στην Ελλαδα και δεν υπαρχει ενας χώρος να  εκφραστουν και να μοιραστουν με μουσικους και μη τις γνωσεις τους.Αυτο νομιζω οτι θα ηταν μια καλη περιπτωση να γινει εστω σε ενα Δημο κατι,καπου,καπως... Η πληροφορηση για τετοια μουσικη ειναι ελαχιστη ως μηδενικη στη Ελλαδα ,γιατι πρεπει να μπω στο ιντερνετ και να βρω ξοφαλτσα καποιον στο myspace-youtube-noiz ενω εαν βγαλει cd καποιο λαικοποπ ονομα το βλεπω σε 45000 αφισες σε ολους τους Δημους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο για την ελευθερια του busking,δεν το ειχα σκεφτει έτσι, ομως το θέμα ειναι οτι υπαρχουν μουσικοι αξιολογοι στην Ελλαδα και δεν υπαρχει ενας χώρος να  εκφραστουν και να μοιραστουν με μουσικους και μη τις γνωσεις τους.Αυτο νομιζω οτι θα ηταν μια καλη περιπτωση να γινει εστω σε ενα Δημο κατι,καπου,καπως... Η πληροφορηση για τετοια μουσικη ειναι ελαχιστη ως μηδενικη στη Ελλαδα ,γιατι πρεπει να μπω στο ιντερνετ και να βρω ξοφαλτσα καποιον στο myspace-youtube-noiz ενω εαν βγαλει cd καποιο λαικοποπ ονομα το βλεπω σε 45000 αφισες σε ολους τους Δημους.

 

Δεν ξεφεύγει το θέμα εδώ κάπως;

Δε βλέπω που το κακό να μπει κάποιος στο ιντερνετ να ψάξει κάτι που θέλει, στην τελική ο κάθε μουσικός επιλέγει την προώθηση που θέλει να έχει και κυνηγάει τα αντίστοιχα.

Έχω την εντύπωση πως ένας μουσικός που επιλέγει να παίξει στο δρόμο δεν πάει να ακουστεί σε κάθε γωνιά της γης αλλά μόνο σε εκείνη τη συγκεκριμένη που έκατσε.

 

Επίσης η ανάμειξη ενός Δήμου σε κάτι θα με απέστρεφε σημαντικά από την ποιότητα του ότι θα άκουγα.

 

Κ όσο για ένα χώρο για μουσικούς να βρίσκονται και να ανταλλάσουν απόψεις, και εδώ μια χαρά είναι και το myspace μια χαρά είναι και οι συναυλίες και όρεξη να χεις.

 

Προσπαθώ να θυμηθώ σε ποια χώρα στο εξωτερικό είδα να έχουν κάτι σαν πρόγραμμα όπου σημάδευαν κάποια σημεία στην πόλη και καθόντουσαν εκεί διάφοροι buskers σαν μέλη αυτού του προγράμματος. Ας το πούμε sponsored με κάποιο τρόπο.

Αλλά δεν ξέρω καμία λεπτομέρεια ως προς την επιλογή των μουσικών και την όλη διοργάνωση, απλά τα σημαδεμένα σημεία θυμάμαι.

 

Μη με βαρέστε όμως ρε παιδιά αλλά αφού όλοι το θέλετε και το λαχταράτε γιατί δεν παίρνετε φίλους κι όργανα να πάτε σε μια γωνιά (η ευθεία) να βαρέσετε; Σας σταματάει κανείς;

 

Αν και καταλαβαίνω το ύφος και το λόγο για τον οποίο το λες αυτό, θα πω πως προσωπικά θα ήθελα παρέα συγκεκριμένης φάσης και νοοτροπίας για να κάνω κάτι τέτοιο. Δε νομίζω πως πάει σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξεφεύγει το θέμα εδώ κάπως;

Μα τελείως ........  Αυτό θέλει καινούριο νήμα.

Το θέμα κρατική μέριμνα, οργάνωση, ενημέρωση, διαφήμιση, marketing (δεν είναι το ίδιο) δεν έχουν μεγάλη σχέση με το busking και την απόφαση του συμφορουμίτη.

 

Αν και καταλαβαίνω το ύφος και το λόγο για τον οποίο το λες αυτό, θα πω πως προσωπικά θα ήθελα παρέα συγκεκριμένης φάσης και νοοτροπίας για να κάνω κάτι τέτοιο.

α) Είμαι σίγουρος ότι αντιλαμβάνεσαι το ύφος μου και χαίρομαι για αυτό

β) Ακόμα και εάν δεν έχεις βρει ακόμα φίλους για κάτι τέτοιο (ψάξτο όμως λίγο) είσαι σίγουρη ότι χρειάζεσαι κι άλλους;

Δε νομίζω πως πάει σε όλους.

Αρα το ζήτημα είναι αν θες ή δε θες. Τι σημαίνει "μου πάει";

Απλώς ο Νίκος ως κατασταλαγμένος τεχνικά επαγγελματίας (άρα ξέρει τι μπορεί και τι δεν μπορει να παίξει) ο οποίος από την άλλη δεν είχε και τίποτα να χάσει (και καλά "image") αλλά μάλλον να κερδίσει ("έχετε βγάλει τη μουσική σας σε κάποιο CD ;") αποφάσισε να κάνει κάτι τέτοιο. Η σκηνή βέβαια με την κορούλα είναι όλα τα λεφτά for me καθότι ως κομπλεξικός μπαμπάς είναι αυτό που με άγγιξε μιας και τα παιδιά μου δεν μπορούν (γονικό veto ώρας και περιβάλλοντος) να με δουν live (τα αστεία περι "τυχερών παιδιών", κομμένα).

Τώρα εάν οι υπόλοιποι θέλουμε μεν (γιατι μπορεί και να μην θέλουμε) αλλά οι Ελληνικές μικρο/μεσοαστικές μας φοβίες (αν με πούνε ζήτουλα, κουλό, κι αν με δει ο, η, το ) δεν μας αφήνουν να κάνουμε κάτι τόσο απλό, δεν μεταφράζεται σαν μπράβο σ' αυτόν που το κανε αλλά κρίμα (το ντροπή είναι χοντρό) σε αυτούς από μας που δεν το κάνουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) είμαι σίγουρος ότι αντιλαμβάνεσαι το ύφος μου και χαίρομαι για αυτό

β) εάν δεν έχεις βρει ακόμα φίλους για κάτι τέτοιο, πρέπει να το ψάξεις λίγο

γ) Είσαι σίγουρη ότι χρειάζεσαι κι άλλους;

 

β) Ξέρω Ξέρω, Ψάχνω ψάχνω :)

γ) Ναι. Τα πάντα είναι πιο ευχάριστα με παρέα.

 

Αρα είναι ζήτημα αν θες ή δε θες. Τι σημαίνει "μου πάει".

...

Τώρα εάν οι υπόλοιποι θέλουμε μεν (γιατι μπορεί και να μην θέλουμε) αλλά οι Ελληνικές μικρο/μεσοαστικές μας φοβίες (αν με πούνε ζήτουλα, κουλό, κι αν με δει ο, η, το ) δεν μας αφήνουν να κάνουμε κάτι τόσο απλό, δεν μεταφράζεται σαν μπράβο σ' αυτόν που το κανε αλλά κρίμα (το ντροπή είναι χοντρό) σε αυτούς από μας που δεν το κάνουν.

 

Μπορεί να ναι και αυτό, μπορεί και όχι. Αυτό το πάει σε κάποιους και σε άλλους όχι ίσως να μεταφράζεται σε αυτό που λες, αλλά πχ στα παιδία που παίζω τώρα δε θα το φανταζόμουν ποτέ σαν φάση. Μπορεί κ να κάνω λάθος, θα μάθω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου