Προς το περιεχόμενο

Gypsy Jazz στους δρομους τις Αθηνας


nikosgi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξεφεύγει το θέμα εδώ κάπως;

Δε βλέπω που το κακό να μπει κάποιος στο ιντερνετ να ψάξει κάτι που θέλει, στην τελική ο κάθε μουσικός επιλέγει την προώθηση που θέλει να έχει και κυνηγάει τα αντίστοιχα.

Έχω την εντύπωση πως ένας μουσικός που επιλέγει να παίξει στο δρόμο δεν πάει να ακουστεί σε κάθε γωνιά της γης αλλά μόνο σε εκείνη τη συγκεκριμένη που έκατσε.

 

Δεν νομιζω οτι ξεφευγει γιατι αν αυτος ο μουσικος ειχε ενα χωρο εκφρασης δεν θα επαιζε στο δρομο (οχι οτι ειναι κακο) και σίγουρα θα τον εβλεπαν περισσοτερος κοσμος απο οτι τον ειδε. Οσο για το ιντερνετ συγουρα δεν ειναι κακο και αυτο κανω κι εγω αλλα μην ξεχνας οτι δεν εχουν ολοι ιντερνετ και υπολογιστη.Καποιος που δεν εχει υπολογιστη μπορει να δει σε αφίσα το νεο cd της ταδε ομως για κατι αλλο εκτος απο λαικοποπ δεν μπορει να μαθει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν νομιζω οτι ξεφευγει γιατι αν αυτος ο μουσικος ειχε ενα χωρο εκφρασης δεν θα επαιζε στο δρομο (οχι οτι ειναι κακο) και σίγουρα θα τον εβλεπαν περισσοτερος κοσμος απο οτι τον ειδε. Οσο για το ιντερνετ συγουρα δεν ειναι κακο και αυτο κανω κι εγω αλλα μην ξεχνας οτι δεν εχουν ολοι ιντερνετ και υπολογιστη.Καποιος που δεν εχει υπολογιστη μπορει να δει σε αφίσα το νεο cd της ταδε ομως για κατι αλλο εκτος απο λαικοποπ δεν μπορει να μαθει.

Εδώ διαφωνούμε. Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης έχει χώρο έκφρασης. Και στα μαγαζια που παίζει αλλά και στο internet. Το target group του διαθέτει κατά τεράστιο ποσοστό internet, μην τρελλαθούμε κιόλας.

Η απόφαση του υποθέτω ενείχε την σκέψη του γνωστοποιείν αλλά δεν ήταν η μοναδική και σίγουρα δεν ήταν μόνο η έλλειψη κρατικής μέριμνας για την διαφήμιση νέων μουσικών.

Αλλά εδώ είναι ο καλλιτέχνης, μπορεί και να μιλήσει μόνος του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι ξεφευγει γιατι αν αυτος ο μουσικος ειχε ενα χωρο εκφρασης δεν θα επαιζε στο δρομο (οχι οτι ειναι κακο) και σίγουρα θα τον εβλεπαν περισσοτερος κοσμος απο οτι τον ειδε.

 

Κ λέμε τώρα θα μπορούσε κάποιος να έχει ένα δικό του χώρο ή να ενοικιάσει μια αίθουσα, να παίξει ότι του καπνίσει να το διαφημίσει όσο και όπου θέλει και να έρθουν να τον δουν όσοι έρθουν.

Ναι και θα έπρεπε επίσης να βάλει χρήμα από τη τζέπη του.

Τώρα το γιατί χρωστάει ο οποιοσδήποτε σε οποιονδήποτε μουσικό ανεξαρτήτως βεληνεκούς και στυλ να έχει ένα χώρο να παίζει ότι και όπως θέλει, ανεξαρτήτως αν υπάρχει κόσμος να το δει ή να ενδιαφέρεται, και να πληρώνεται γι αυτό, εμένα μου ακούγεται λάθος.

Καλώς ή κακώς οι χώροι που διοργανώνονται λαιβ θα είναι πάντα σύμφωνα με αυτό που πουλάει.

 

Και ναι το θέμα ξεφεύγει και παραξεφεύγει.

 

Εδώ διαφωνούμε. Ο συγκεκριμένος καλλιτέχνης έχει χώρο έκφρασης. Και στα μαγαζια που παίζει αλλά και στο internet. Το target group του διαθέτει κατά τεράστιο ποσοστό internet, μην τρελλαθούμε κιόλας.

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ δεκτα αυτα που λετε και οι δυο συμφορητες απλα εχω αλλη αποψη  :) ισως πρεπει να ανοιξουμε αλλο thread για το ζητημα των ευκαιριων που εχει ο καθε μουσικος ανεξαρτητα με το ειδος που παιζει και ανεξαρτητα χρηματων που εχει.......Παντως παιζουν πολυ ωραια τα παιδια και μπραβο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα ξέφυγε κιόλας από το πρώτο post του alchemist  με το "εύλογο ερώτημα". Καταραμένος να είναι  ;D ;D ;D

Εγώ απλά έβαλα ένα βιντεακι και τίποτε παραπάνω.

Δεν θέλω να φανεί στο φόρουμ πως είμαι ένας σταυροφόρος του δρόμου κλπ

απλά λέω πως υπάρχει και αυτή η δυνατότητα έκφρασης με τα καλά και τα κακά της.

Ούτε στο στυλ θέλω να κολλήσουμε (gypsy swing κλπ) γιατί μου αρέσουν άπειρα πράγματα (από τα αγαπημένα μου γκρουπ είναι οι annihilator και οι queen) και στον δρόμο παίζουμε από simon & garfunkel μέχρι ΧΙΩΤΗ! Ούτως η άλλως πολύ λίγες φορές βγαίνω έξω, απλά μου αρέσει η ιδέα πως μπορώ και το κάνω.

Ωραίος ο audiokostas (ότι γράφει συνήθως ωραίο είναι ;))

 

" Τώρα εάν οι υπόλοιποι θέλουμε μεν (γιατι μπορεί και να μην θέλουμε) αλλά οι Ελληνικές μικρο/μεσοαστικές μας φοβίες (αν με πούνε ζήτουλα, κουλό, κι αν με δει ο, η, το ) δεν μας αφήνουν να κάνουμε κάτι τόσο απλό, δεν μεταφράζεται σαν μπράβο σ' αυτόν που το κανε αλλά κρίμα (το ντροπή είναι χοντρό) σε αυτούς από μας που δεν το κάνουν"

 

+1000

 

Οσο για τις απόψεις μου περι "κρατική μέριμνα, οργάνωση, ενημέρωση, διαφήμιση, marketing"  θα χρειαζόμουν 20+ σελίδες και μονο που το σκέφτομαι με πιάνει πανικός.

Τόσο μεγάλα θέματα καλύτερα συζητιούνται με μια μπίρα στο χέρι ...στον δρόμο ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως με παρέες και κιθάρα (εγώ ο κιθαρίστας στα χάι μου  ;D) στου φιλοπάππου και μπύρες 6άδες περνάγαμε μια εποχή πολύ ωραία!

 

Τώρα, πολύ θα ήθελα να βγω με το πιάνο στο δρόμο. Έτσι βρε παιδί μου, γιατί νομίζω ότι ο κόσμος το έχει ανάγκη, αλλά πού να βρείς πιάνο να παίξεις;

 

(Τα κακά του πιάνου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι συγκρινετε μουσικους του δρομου (που παιζουν κυριως τζαζ, φλαμενγκο, κλασική ή τάνγκο) με mainstream μουσικους που προβάλλονται από τα μέσα. Οι πρωτοι ειναι εκτελεστες μουσικων ιδιωματων που δισκογραφικά δυσκολα θα στέκονταν (ιν φακτ ειναι τετοια η δισκογραφια που θα ηταν τρομερα δυσκολο να τους περιλαμβανει καν, σαν εμπορικό προϊόν).

 

Τώρα, αν συζητάτε για το πόσο καλό θα ήταν οι δήμοι να εχουν στημένες σκηνές για να υποστηριζουν ηλεκτρικες μπαντες ερασιτεχνών , ειναι μια άλλη τεράστια συζήτηση, αλλα τελικα δεν θα διεφερε και τοσο απο την ενοικιαση ενος χωρου για ενα αυτο-οργανωμενο live. Ετσι , με καποιον τροπο θα χανοταν μερος απο την αμεσοτητα της "μουσικής του δρομου".

 

Προσωπικα, εχω να παιξω σε "μαγαζι" πάνω από 10 χρόνια ενω σε δρόμους και πάρκα το εχω κανει φέτος πάνω από 10 φορες και έχω λάβει απεριόριστη ευχαρίστηση από στιγμές που καταλάβαινα την ειλικρινή αλληλεπίδραση της μουσικής με τον περαστικό που στεκόταν να χαζέψει λίγο γιατι του αρεσε οντως αυτο που συνεβαινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαινω γιατι συγκρινετε μουσικους του δρομου (που παιζουν κυριως τζαζ, φλαμενγκο, κλασική ή τάνγκο) με mainstream μουσικους που προβάλλονται από τα μέσα. Οι πρωτοι ειναι εκτελεστες μουσικων ιδιωματων που δισκογραφικά δυσκολα θα στέκονταν (ιν φακτ ειναι τετοια η δισκογραφια που θα ηταν τρομερα δυσκολο να τους περιλαμβανει καν, σαν εμπορικό προϊόν).

Ούτε στο στυλ θέλω να κολλήσουμε (gypsy swing κλπ) γιατί μου αρέσουν άπειρα πράγματα (από τα αγαπημένα μου γκρουπ είναι οι annihilator και οι queen) και στον δρόμο παίζουμε από simon & garfunkel μέχρι ΧΙΩΤΗ! Ούτως η άλλως πολύ λίγες φορές βγαίνω έξω, απλά μου αρέσει η ιδέα πως μπορώ και το κάνω.

Έτρεξες αμέσως εσύ..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κολλάω στο στυλ, οπως ειδες για διασκευες μιλαει και ο nikosgi, αλλα το μερος του ποστ μου που παραθετεις απυθυνεται περισσοτερο στα λεγομενα του mick77.

 

YΓ. Τις peruvian flute bands πότε θα τις θάψουμε? ;D

http://www.southparkstudios.com/clips/189012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου