Προς το περιεχόμενο

Διαφορες μεταξυ Baja Telecaster , highway one telecaster , highway texas ,amstd


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα παιδια ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 4 κιθαρες . Θα ηθελα να με βοηθησετε στο αν αξιζει να δωσω τα 1000 ευρω  για να παρω την american standard η να παρω καποια απο τις αλλες και να μου μεινουν για κατι αλλο . Επισης αν μπορει καποιος να μου πει που μπορω να βρω για να ακουσω  highway one , highway texas και baja . Παιζω σε ενα funk/soul σχημα.Εχω παιξει με την american standard και μου αρεσε αρκετα . Επισης θελω να μου πειτε αμα υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στο αν το μπρατσο ειναι maple h rosewood .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To make a long story short, baja  :)

 

Ο Superfunk καταφθάνει να σου εξηγήσει γιατί  ;)

 

Δες και τα σχετικά θέματα από κάτω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Baja Telecaster

 

εξαιρετικη tele με vintage look & μοντερνα χαρακτηριστικα & σαφως τους καλυτερους μαγνητες απο τις τρεις.η ποιοτητα κατασκευης και το βαρος παιζουν (καλο ειναι να δοκιμασεις πριν παιξεις),εχει επισης και "σοβαρο" μπρατσο με αρκετο παχος.

 

, highway one telecaster

 

δεν θα την επαιρνα, εχει χαλια μαγνητες,πολυ λεπτο μπρατσο & το φινιρισμα

της δεν μου αρεσει καθολου σαν βαμμενη με το...χερι ειναι..

 

 

, highway texas

 

αν ειναι να παρεις highway παρε αυτη εχει παχυτερο μπρατσο,καλυτερους μαγνητες

 

,amstd

 

δεν ειναι παραδοσιακη τελε αλλα μοντερνα με διαφορετικη γεφυρα (αυτη ειναι και η βασικοτερη διαφορα της) που δινει περισσοτερα πριμα και sustain ,decent κιθαρα αλλα δεν με ψηνει και πολυ μια & δεν εχει αυτο το "tele vibe" που ως γνησιος τελεκατσερας αναζητω ;D (μετριοι μαγνητες επισης),εχει εξαιρετικη ποιοτητα κατασκευης οπως και ολες οι αμερικανικες Fender πλεον.παντως με εναν καλυτερο bridge μαγνητη πεταει και φυσικα εχει πολυ καλη τιμη (για αμερικανικο οργανο με σκληρη θηκη κλπ)

 

Επισης θελω να μου πειτε αμα υπαρχει τοσο μεγαλη διαφορα στο αν το μπρατσο ειναι maple h rosewood .

 

στο feel ναι,πρεπει να δεις ποια σου αρεσει καλυτερα,στον ηχο πιασε το αυγο και κουρευτο αν βρεις ΕΝΑΝ ανθρωπο που να ΑΚΟΥΣΕΙ τη διαφορα μεσα απο ενισχυτες,εφε & μεσα στη μπαντα σου στο κλαμπακι που θα παιζετε ή στην ηχογραφηση να μας φωναξεις γιατι μαλλον γνωρισες τον.... superman.. ;D ;D

 

εγω εχω και απο τα δυο και επιλεγω αναλογα με το χρωμα του σωματος της κιθαρας... ;D ;D (σε καποια χρωματα παει το rw σε αλλα το maple... ;D)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H baja εχει πολυ πιο χοντρο μπατσο απο την αμερικανα η και τη μεξικανα στρατοκαστερ που εχω ?  Επισης στο ηχο θυμιζει την 52 ri , γιατι την ειχα δοκιμασει και μου φανηκε πολυ πριμαριστη . Δηλαδη για highway one λες δεν αξιζει ? Παντως η texas ειναι σχετικα ακριβη 880 στο thomann και με 980 παιρνω αμερικανα απο το dv247 . Την baja ξερεις που μπορω να την ακουσω .  Για το rosewood , maple συμφωνω μαζι σου  , ειναι τι σου κανει καλυτερα στο ματι .

Καλυτερα ετσι  http://www.thomann.de/gr/fender_american_standard_tele_rw_nat.htm

παρα ετσι

http://www.thomann.de/gr/fender_american_standard_tele_mn_na.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H baja εχει πολυ πιο χοντρο μπατσο απο την αμερικανα η και τη μεξικανα στρατοκαστερ που εχω ?

 

λιγο παχυτερο,νη φανταστεις οτι εχει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χοντρο μπρατσο (η μονη Fender που εχει τετοιο ειναι η Nocaster)

 

Επισης στο ηχο θυμιζει την 52 ri , γιατι την ειχα δοκιμασει και μου φανηκε πολυ πριμαριστη

 

πανω κατω τα ιδια,φυσικα δεν υπαρχει τελε που να εχει ακριβως τον ιδιο ηχο με καποια αλλη τελε ακομα και απο την ιδια σειρα να ειναι ;)

 

 

γιατι την ειχα δοκιμασει και μου φανηκε πολυ πριμαριστη

 

αν δεν ηταν πριμαριστη δεν θα ηταν τελε.. :),για αυτο αλλωστε και υπαρχουν τα  tone control (τοσο στην κιθαρα ,οσο και στον ενισχυτη)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ρε SF σέβομαι την Τελεμαστεροσύνη σου αλλά έτσι όπως το γραφεις ο κοσμος θα νομίζει ότι είναι προτερημα όταν η κιθαρα εχει χοντρο μπρατσο! Πες ότι σου κανει εσενα στα χέρια σου και είναι απόλυτη υποκειμενικούρα!  ;D Αν ήταν έτσι τότε εμεις γιατί τραβιώμαστε με τα thin τόσα χρόνια; Ασε δε τις εταιρείες κατασκευής....  :D

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε SF σέβομαι την Τελεμαστεροσύνη σου αλλά έτσι όπως το γραφεις ο κοσμος θα νομίζει ότι είναι προτερημα όταν η κιθαρα εχει χοντρο μπρατσο! Πες ότι σου κανει εσενα στα χέρια σου και είναι απόλυτη υποκειμενικούρα!  ;D Αν ήταν έτσι τότε εμεις γιατί τραβιώμαστε με τα thin τόσα χρόνια; Ασε δε τις εταιρείες κατασκευής....  :D

 

Μωρε.....προτερημα ειναι.... ;D αλλα ετσι κι αλλοιως καμμια απο αυτες δεν το εχουν...χοντρο :P οποτε και που τα γραφω.... ;D

 

Εξω απο την πλακα ΕΙΔΙΚΑ στις tele,η συνταγη παναλαφρο σωμα/τεραστιο μπρατσο/low output μαγνητες ειναι "αλανθαστη" (αφου ετσι το πρωτοφτιαξε το εργαλειο ο Λεο τι να κανουμε.... ;D)

 

Στις αλλες τις κιθαρες (που ετσι κι αλλοιως τι να μας πουνε σε εμας τους αρρωστους τελεκαστερακιδες) ας ειναι οπως θελει το μπρατσο...... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω και απο τα δυο και επιλεγω αναλογα με το χρωμα του σωματος της κιθαρας... ;D ;D (σε καποια χρωματα παει το rw σε αλλα το maple... ;D)

 

επιτέλους μια ουσιαστική σύγκριση rosewood - maple.

 

(δεν κάνω πλάκα, sunburst με rosewood π.χ ψιλοχάλια)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου