Προς το περιεχόμενο

Επεξεργασία Styles yamaha PSR


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το yamaha PSR A1000 και δουλεύω σε μαγαζί. Έως τώρα δούλευα αποκλειστικά με τους ήχους (styles) του αν και έχω βρει κατά καιρούς διάφορους στο ίντερνετ. Αλλά δεν μου αρκεί... Υπάρχει κανένα πρόγραμμα που να μπορώ να επεξεργαστώ τους δικούς του ή να φτιάξω δικά μου? 

 

( η μορφή που διαβάζεται από το όργανο είναι ".sty" )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει το (α) που είναι στα 199 ευρώ μόνο για μοντέλα της Yamaha και το (β) που είναι στα 349 ευρώ για πολλά και διάφορα μοντέλα.

Με το (β) μπορείς να κάνεις και μετατροπή ρυθμών (styles) μεταξύ μοντέλων της αγοράς, ανάλογα με τις ανάγκες σου.

Δώσε ιδιαίτερη προσοχή. Με τα παρακάτω προγράμματα δεν μπορείς να κατασκευάσεις ρυθμούς κυριολεκτικά από το μηδέν μέσα από τα ίδια τα προγράμματα αλλά να επεξεργαστείς ήδη υπάρχοντες ρυθμούς.

Γι'αυτό, εάν θέλεις να κατασκευάσεις ρυθμούς από το μηδέν, θα πρέπει πρώτα να κατασκευάσεις τους ρυθμούς που θέλεις ως SMF (Standard Midi File) και αφού τους κάνεις "import" στο πρόγραμμα, τότε να τους επεξεργαστείς και στο τέλος να τους κάνεις "save" ως Yamaha ρυθμό (STY).

 

α) http://www.emc-musicsoftware.de/viashop/storefront/produkt.asp?ProduktID=937

β) http://www.emc-musicsoftware.de/viashop/storefront/produkt.asp?ProduktID=990

 

Από δική μου εμπειρία και όχι μόνο, η καλύτερη και πιό αξιόπιστη λύση είναι να κατασκευάσεις τον ρυθμό πάνω στο ίδιο το μηχάνημα. Έτσι θα έχεις μιά πιό άμεση ακρόαση του αποτελέσματος.

Τα πιό πάνω προγράμματα σου προσφέρουν την ευκολία που έχει πάντα το PC.

Άλλωστε το μηχάνημά σου διαθέτει style composer. Χρησιμοποίησέ το...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες αλλά οι τιμές είναι πολύ τσουχτερές για μένα....  Δεν υπάρχει κάτι φτηνότερο ή ακόμα και ως freeware?

 

ΥΓ. Έχω προσπαθήσει στο style composer του οργάνου αλλά δεν κατάφερα τίποτα... ΤΟ βρίσκω πολύ δύσχρηστο....

 

 

TNX

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες αλλά οι τιμές είναι πολύ τσουχτερές για μένα....  Δεν υπάρχει κάτι φτηνότερο ή ακόμα και ως freeware?

 

ΥΓ. Έχω προσπαθήσει στο style composer του οργάνου αλλά δεν κατάφερα τίποτα... ΤΟ βρίσκω πολύ δύσχρηστο....

 

 

TNX

 

 

Εάν αλλάξεις την κατάληξη στο αρχείο *.STY και την κάνεις *.MID τότε σε οποιοδήποτε sequencer μπορείς να ανοίξεις το αρχείο και να το επεξεργαστείς εάν δεν σε ικανοποιεί πχ το μπάσσο μπορείς να παίξεις κάτι δικό σου εσύ ή να αλλάξεις τα velocities στα τύμπανα για να ακούγονται όπως τα θέλεις...κλπ Με το ίδιο τρόπο εάν σώσεις το αρχείο *.MID και το μετονομάσεις σε *.STY χώρίς να αλλάξεις την δομή του Intro-fill κλπ θα έχεις στο όργανό σου το Style όπως το έφτιαξες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έτσι όμως χάνεις το control του style (το κατά την Yamaha λεγόμενο CASM) όπου είναι το Α και το Ω. Θα πρέπει να το ξανακάνεις μέσα από το ίδιο το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου