Προς το περιεχόμενο

ερωτηση για γεφυρα les paul custom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επανερχομαι επι του θεματος...παραγγειλα  bridge  k tailpiece απο thomann( tonepros –μετρικα) ,μου ηρθαν ολα μια χαρα πληρωσα κ την λυπητερη (98 ευρα...) κ βρεθηκα προ εκπληξεως,,,,οι βιδες στερεωσης  του bridge( του καινουργιου) ειναι αυτες που φαινοντε στη φωτο (οι χοντρες) κ στην κιθαρα ειναι  αλλιως, οπως φαινοντε στην δευτερη φωτο..το ξερω  οτι μαλλον  εκανα μ*******,το ερωτημα ειναι οτι αν χρησιμοποιησω μονο  του το bridge χωρις της << μαμας >> του τα βιδακια θα υπαρχει προβλημα με το κουρδισμα,το action κτλ?? Δηλ.αν απλα το στερεωσω στα βιδακια της κιθαρας κ βαλω χορδες θα εχω προβλημα με το σετ απ??η κιθαρα ειναι orville les paul custom.. :(

P8270266.thumb.JPG.c844ee487adac8d00de5127c98b15a8d.JPG

P8270268.thumb.JPG.e92e77866141abb415e9b774274ad97f.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

κανενα προβλημα προχωρα. Παθον :)

ευχαριστω φιλε μου..την εχεις παθει κ συ ετσι??εγω νιωθω βλακας που δεν το προσεξα πιο πριν... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ευχαριστω φιλε μου..την εχεις παθει κ συ ετσι??εγω νιωθω βλακας που δεν το προσεξα πιο πριν... ???

 

κα ι που να με δεις με τρυπανι να τα φερνω σε μια custo lp 1960. Θα κοψεις φλεβα

ΟΛΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ.

ROCK N ROLL

ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ ΣΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Επαναφέρω λιγάκι το θέμα μιας και είμαι στην ίδια περίπτωση.. :D

 

Orville Les Paul Custom (υπέροχο όργανο...) και θέλω να βάλω TonePros bridge & tailpiece.

 

scofield, με τις βίδες που είχε η κιθάρα, υπάρχει κενό στις τρύπες της γέφυρας..?

 

Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φωτό...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ριξε και μια ματια απο Callaham.

 

Η ABR-1 που φτιαχνει ειναι πολυ σπεσιαλ.

Εχω μια στην LP μου.

Ειναι λιγο ακριβη, αλλα αξιζει.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Επαναφέρω λιγάκι το θέμα μιας και είμαι στην ίδια περίπτωση.. :D

 

Orville Les Paul Custom (υπέροχο όργανο...) και θέλω να βάλω TonePros bridge & tailpiece.

 

scofield, με τις βίδες που είχε η κιθάρα, υπάρχει κενό στις τρύπες της γέφυρας..?

 

Αν σου είναι εύκολο ανέβασε μια φωτό...  :)

ελα φιλε σορυ τωρα ειδα το μηνυμα...ειχα αγορασει tonepros κ μετα την πηγα στον μαστορα (Κελεσιδης Λαρισα-φοβερος ) κ μου εφτιαξε ΄΄φωλιτσες΄΄ στην χορδιερα γιατι υπηρχε το κενο που αναφερεις...Orville les paul  η κιθαρα μου ειναι...κ της αλλαξα τα φωτα... ;D ;Dθα προσπαθησω να ανεβασω φωτο για να δεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση!

 

Γενικά μετά την τοποθέτηση έχεις παρατηρήσει βελτίωση στον ήχο, sustain κτλ?

 

Πιστεύεις άξιζε η αναβάθμιση..?

 

Περιμένω και τις φωτός!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που ειχε  (hardware) απο την μαμα ηταν για πεταμα...σε χαλια κατασταση,οποτε αγορασα αναγκαστικα tonepros γιατι δεν ειχα αλλη επιλογη...οι μαγνητες αλλαχτηκαν σε EMG 81/85,αφαιρεθηκε το χρωμα της (ηταν μαυρη) κ με την βοηθεια του marathon σε αλλο σαιτ (kithara.gr) εκατσα κ την εβαψα κ λουστραρα,,,η εμπνευση ο Νοτος κ η αγaπη μου στον zakk wylde...η κιθαρα παιζει μια χαρα,ειναι πολυ κοντα στα specs σε Gibson custom κ δεν ξεκουρδιζει ευκολα...να κ οι φωτο ;D ;D

0159i.jpg.5f7c0cd64d73d3a20bb34108ad324d74.jpg

0160kg.jpg.e73058f066ad07356ab39feaae6ccd60.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου