Προς το περιεχόμενο

Μικροφωνο Rode K-2?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι να αγορασω μεταχειρισμενο ενα Rode K-2. Εχει κανεις εμπειρια με το συγκεκριμενο μικροφωνο? Απο οτι εχω διαβασει σε reviews ειναι παρα πολυ καλο για τα λεφτα του και πολυ ευελικτο. Δεν ειχα αναγκη αυτη τη στιγμη για μικροφωνο αλλα το εχω βρει σε πολυ δελεαστικη τιμη και αθικτο στη ζελατινα του!

 

Μιας και το χειμωνα υπαρχει στο πλανο να ηχογραφησουμε με την μπαντα, ειναι ενας ακομη λογος να το σκεφτομαι λιγο παραπανω...

Το θεμα ειναι οτι η χρηση του θα ειναι κυριως για κιθαρα, μπασο και οχι φωνη μιας και παιζουμε instrumental. Τα περισσοτερα reviews αναφερονται σε φωνη και οχι τοσο σε οργανα... Το εχει δοκιμασει κανεις σε ενισχυτη ηλ.κιθαρας ή μπασου? Αξιζει να το αγορασω?

 

Απο οτι ειδα σε αλλο θεμα το ΝΤ-1 ειναι κορυφαιο και ενα απο τα καλυτερα μικροφωνα στην low-budget κατηγορια.... φαινεται οτι τα Rode ειναι αξιοπιστα. Τι λετε?

 

Σιγουρα, η καλυτερη λυση θα ειναι να το δοκιμασω ο ιδιος. Το οποιο και θα γινει μιας και δεν υπαρχει προβλημα απο τον φιλο/πωλητη να μου το δανισει μερικες μερες. Ισως μεσα στο Σ/Κ να το εχω στα χερια μου... απλα μεχρι να το δοκιμασω μια δευτερη γνωμη θα ηταν ευπροσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

....αρκετά μοντέρνο με hyped ψηλά και ψηλά μεσαία, κάπως θολό (αργό) στα χαμηλάμεσαία αλλά με αρκετά όμορφο saturation όταν ζοριστεί.

 

Στα συν

 

-καλή overall κατασκευή

-πολύ καλή αναλογία τιμής/απόδοσης

-ευέλικτο σε ότι αφορά τα πολικά διαγράμματα

-ιδιαίτερα ανεκτικό σε δυνατές πηγές

-αρκετά λαμπερό ώστε να δώσει "παρουσία" σε χαλαρές και πλαδαρές πηγές

-αρκετά ήσυχο

 

Στα μείον

 

-μέτρια κατασκευή ως σχεδίαση του θόλου της κάψας

-υπερβολικά λαμπερό για κάποιες πηγές (ειδικά φωνές ένρινες και με συριστικό χαρακτήρα)

-αν και δεν κλιπάρει εμφανώς , υπεροδηγήται αρκετά εύκολα

-αρκετά αναίσθητο και αργό σε ότι αφορά τα transients

 

 

Γενικά και υπό συνθήκες θα μπορούσε να αποτελεί μια καλή all around λύση, αλλά κυρίως με την λογική ότι αν και μπορεί να ανταποκριθεί με αρκετή επιτυχία σε πολλές διαφορετικές καταστάσεις, εν τούτοις δεν είναι σε καμμία από αυτές πολύ καλό ή η απόλυτη επιλογή. Προσωπικά θεωρω ότι είναι αρκετά καλή επιλογή για κοντραμπάσο, τσέλο, bass amp cabinet (σε συνδυασμό με κάτι άλλο πάντα) & room mic και σε κάποιες περιπτώσεις για brutal metal & screamo φωνητικά. Δυστυχώς η ευτυχώς επηρεάζεται πάρα πολύ ο χαρακτήρας του από το matching με το κατάλληλο preamp (όσο και αν φαίνεται περίεργο ταιριάζει ιδιαίτερα με πιο "αεράτους" ss preamps)  . Στην κατηγορία τιμής του είναι μάλλον μόνο του, αλλά λίγο πιο ψηλά υπάρχει πολύς και αξιόλογος ανταγωνισμός.

 

Γενικά τίμια επιλογή, σαν λίγο πιο χοντροκομμένη εκδοχή του classic II (όχι απαραίτητα και τόσο κακό αυτό), λοξοκοιτάζει και προς τα "καλά παλιά γερμανικά tube mics" (όχι με ιδαίτερη επιτυχία είναι αλήθεια) με αρκετό "χρώμα" όχι όμως πάντα προς την καλύτερη κατέυθηνση. 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστω Νικοδημε για την αναλυτικη απαντηση σου!

 

Ομολογω οτι αυτο...

....αρκετά μοντέρνο....

...δεν μου αρεσε καθολου!  ;D

 

Βλεπω οτι δεν ειναι μια καλη αγορα για σενα. Εχει αρκετα συν αλλα οχι τοσο καλα ωστε τουλαχιστον ενα να το κανει μια καλη επιλογη.  :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

Βλεπω οτι δεν ειναι μια καλη αγορα για σενα. Εχει αρκετα συν αλλα οχι τοσο καλα ωστε τουλαχιστον ενα να το κανει μια καλη επιλογη.  :-\

 

 

....χα!!...το αντίθετο μάλλον....είναι μια χαρά αγορά....για την ακρίβεια το έχω  ;)

 

Απλά σε αυτη την κατηγορία τιμής όλα τα μικρόφωνα έχουν τα υπέρ και κατά τους...και επίσης μην ξεχνάς ότι εγώ , καλώς ή κακώς  ;), δεν ψάχνω για μικρόφωνα που κάνουν τα πάντα, αλλά συγκεκριμένα πράγματα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις....έτσι ένα μικρόφωνο που δουλεύει καλά ως drum room mic μία στο τόσο ή για μία φωνή στις 100 δεν παύει να είναι μια καλή επιλογή.

 

Ως ένα και μοναδικό μικρόφωνο, όχι δεν θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή, ασχετως τιμής.

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορυ Νικοδημε, μπερδεψα τα λογια σου...  :-[

 

Για εγγραφη ηλ. κιθαρας, καθαρης ή εστω με λιγη βρωμα, με χαμηλα που χτυπανε στο στομαχι και πριμα που ενοχλουν τα αυτια  ;D και ΜΠΟΛΙΚΟ reverb, θα το θεωρουσες ενα καλο μικροφωνο για αυτη την περιπτωση?

Τι αλλες προτασεις εχεις για μια τετοια περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...ανάλογα με το σεταπ....αν και γενικά για ηλ.κιθάρα προτιμώ τις multimic καταστάσεις

 

..τσέκαρε εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=169004.0

 

...πιθανότατα θα μπορούσε να αποδώσει αρκετά καλά σε έναν πιο room ρόλο (αν οι εντάσεις και ο χώρος το επιτρέπουν) σε συνδυασμό με κάτι πιο κλασσικό και "μεσαίο" όπως πχ ένα 57άρι ή ένα edgy ribbon....θα έκαναν και ωραία αντίθεση  ;)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να κανω μπολικο διαβασμα και πειραματισμους το χειμωνα! Ευτυχως υπαρχει μπολικη ορεξη.  :D

 

Συμφωνω για τις multimic ηχογραφησεις.... υπαρχει ηδη ενα 57αρι και ενα πυκνωτικο ΑΚG που εχουμε κανει μερικες οκ ηχογραφησεις εως τωρα. Απλα επειδη εκατσε το Rode... καταλαβαινεις!

Θα το σκεφτω καλυτερα, ομως, αν και μου εχει φυγει η ιδεα να το αγορασω... δεν ειναι και φτηνο...

 

....παω να διαβασω το λινκ που ποσταρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως ένα και μοναδικό μικρόφωνο, όχι δεν θεωρώ ότι είναι η καλύτερη επιλογή, ασχετως τιμής.

 

Έτσι από περιέργεια, ποιό θεωρείς δε γουάν εντ όνλυ (φαντάζομαι θα μπει αναγκαστικά και ο παράγντας προενίσχυση αλλά θα κάνω το κορόιδο  :P );

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

There can't be only one...... 

 

 

Αν τώρα μετο ζόρι με έβαζες να διαλέξω ένα μικρόφωνο για να παρω μαζί μου σε ένα ερημονήσι θα επέλεγα πιθανότατα το SM7b.........surprise???

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

There can't be only one......   

 

 

Αν τώρα μετο ζόρι με έβαζες να διαλέξω ένα μικρόφωνο για να παρω μαζί μου σε ένα ερημονήσι θα επέλεγα πιθανότατα το SM7b.........surprise???

 

 

+100000,99

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου