Προς το περιεχόμενο

Αναρωτηθήκατε ποτέ τι είναι το MP3?


shaman505

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα πάντως μέ έχει εντυπωσιάσει η πιστότητα αυτής της κωδικοποίησης τελευταία. Την έχετε υπόψη σας; Τι γνώμη έχετε;

 

http://flac.sourceforge.net/

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μέ έχει εντυπωσιάσει η πιστότητα αυτής της κωδικοποίησης τελευταία. Την έχετε υπόψη σας; Τι γνώμη έχετε;

 

http://flac.sourceforge.net/

 

To flac έχει ένα μεγάλο πλεονέκτιμα που όμως γυρνάει μπούμερανγκ σαν μειονέκτιμα.

Είναι lossless που σημαίνει ότι δεν χάνεις την αρχική πληροφορία. Ακριβώς γι αυτό το λόγο το τελικό αρχείο που δημιουργείται είναι σχετικά με τα mp3 και ogg μεγάλο. Περίπου τα 2/3 του αρχικού αρχείου.

Το ogg σε q7 και πάνω πιστεύω είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό. Σε q10 αν καταλάβει κανείς τη διαφορά... μπράβο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μέ έχει εντυπωσιάσει η πιστότητα αυτής της κωδικοποίησης τελευταία. Την έχετε υπόψη σας; Τι γνώμη έχετε;

 

http://flac.sourceforge.net/

 

To flac έχει ένα μεγάλο πλεονέκτιμα που όμως γυρνάει μπούμερανγκ σαν μειονέκτιμα.

Είναι lossless που σημαίνει ότι δεν χάνεις την αρχική πληροφορία. Ακριβώς γι αυτό το λόγο το τελικό αρχείο που δημιουργείται είναι σχετικά με τα mp3 και ogg μεγάλο. Περίπου τα 2/3 του αρχικού αρχείου.

Το ogg σε q7 και πάνω πιστεύω είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό. Σε q10 αν καταλάβει κανείς τη διαφορά... μπράβο του.

 

Θα συμφωνήσω με τον shock.

Το θέμα είναι και το μέγεθος του αρχείου. Κακά τα ψέμματα τα αποθηκευτικά μέσα είναι ακριβά σε μεγάλα μεγέθη και αυτός είναι και ο λόγος που "ζητάμε" συμπίεση. Το flac θυσιάζει το μέγεθος, είναι πολύ raw συμπίεση σίγουρα. Δε λέω ότι απορρίπτεται αλλά θέλει χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον shock.

Το θέμα είναι και το μέγεθος του αρχείου. Κακά τα ψέμματα τα αποθηκευτικά μέσα είναι ακριβά σε μεγάλα μεγέθη και αυτός είναι και ο λόγος που "ζητάμε" συμπίεση. Το flac θυσιάζει το μέγεθος' date=' είναι πολύ raw συμπίεση σίγουρα. Δε λέω ότι απορρίπτεται αλλά θέλει χώρο...[/quote']

 

Opengrave δεν συμφωνώ, πλέον τα αποθηκευτικά μέσα είναι πάμφηνα. Αυτό που αλλάζει είναι η νοοτροπία μας απέναντί τους. Είναι η περίφημη ατάκα για τους σκληρούς δίσκους που γεμίζουν ευθέως ανάλογα με το μέγεθός τους :wink:

 

Με τους σκληρούς δεν υπάρχει πρόβλημα, εκεί που παίζεται το παιχνίδι είναι σε γκάτζετ τύπου iPod αλλά προσωπικά θα προτιμούσα, ας πούμε, 200 κομμάτια σε .wma lossles (τυχαίο, και τα flac/ogg είναι θαυμάσια) παρά 400 σε mp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είπες και μόνος σου στο 1ο post. :D

Απο τη στιγμή που το mp3 compression ανήκει στις κατηγορίες συμπίεσης όπου έχουμε μόνιμη απώλεια πληροφορίας δεν μπορείς να επαναφέρεις τις συχνότητες που χάθηκαν γιατί δε γνωρίζει(το nero)την κατάσταση του ψηφιακού σήματος πριν την συμπίεση

gia tou7 logou tou alh8es an xrhsimopoieis winamp paikse ena arxeio mp3 kai des posa kbps sou emfanizei.meta vale ena audio cd sto pc sou kai anoikse to pali me winamp kai des to kbps!h diafora einai poly megalh...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε τον shaman505 για την εμπεριστατωμένη (αν και απρόκλητη) τεχνική ανάλυση - η οποία όμως περιέχει ένα σημαντικό λάθος. Γράφει ο shaman505 : "χωρίς ουσιαστική επίπτωση στην ποιότητα του ψηφοποιημένου ήχου". Αυτό δυστυχώς δεν είναι αλήθεια.

 

Τα mp3 ακούγονται πραγματικά χάλια σε σχέση με το ασυμπίεστο ηχητικό σήμα' date=' κάτι το οποίο ισχύει για τους περισσότερους αλγορίθμους συμπίεσης ηχητικού σήματος. Η διαφορά ποιότητας είναι τόσο αισθητή, ώστε - όπως είναι γνωστό - ο χώρος της συμπίεσης ηχητικού σήματος έχει γίνει πεδίο ισχυρού ανταγωνισμού από όλες τις σχετιζόμενες εταιρείες. Γι' αυτό υπάρχουν τα διάφορα wma, flac, mp4, ra κλπ κλπ.

 

Πέρυσι το καλοκαίρι τα δοκίμασα όλα (όσα μπόρεσα να βρω) και έχω σχηματίσει πλήρη άποψη γι' αυτό το θέμα, ίσως αν υπάρχει ενδιαφέρον κάποια στιγμή θα έπρεπε να κάνουμε ένα άρθρο γύρω από το ζήτημα.[/quote']

1ον:δεν πιστεύω πως χρειάζεται να πάρω από κάποιον την άδεια για να κάνω post ένα θεμα.απλά επειδή, κατά την δική μου άποψη, θεωρώ πως το θεμα "mp3" απασχολεί πολύ κόσμο θεώρησα πως αρκετοί θα το έβρησκαν ενδιαφέρων...επλίζω να σε καλήπτει αυτό!

2ον:όσα αναφορά την άποψη σου για τον mp3 για το αν ακούγετε χάλια ή όχι δεν ξέρω αν εσύ διαθέτεις κάποιο studio ή ακούς μουσική από βινύλιο πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι με το cd δεν έχει και την τεράστια διαφορά...εκτός και αν εσύ έχεις το super αυτί το οποίο μπορεί να πιάνει και την παραμικρή συχνότητα που χάνεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον:όσα αναφορά την άποψη σου για τον mp3 για το αν ακούγετε χάλια ή όχι δεν ξέρω αν εσύ διαθέτεις κάποιο studio ή ακούς μουσική από βινύλιο πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι με το cd δεν έχει και την τεράστια διαφορά...εκτός και αν εσύ έχεις το super αυτί το οποίο μπορεί να πιάνει και την παραμικρή συχνότητα που χάνεται!

 

Όσον αφορά την άποψη του Wow! για την ποιότητα του mp3, δεν χρειάζεται να διαθέτεις το super αυτί για να καταλάβεις τη διαφορά στην ποιότητα. Η οποία είναι πράγματι τεράστια.

 

Και δεν χρειάζεται να γίνεσαι εριστικός, ο Wow! δεν σε κατηγόρησε για κάτι, απλά επεσήμανε ότι η πρωτοβουλία σου δεν είχε προκληθεί από κάποια άλλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν χρειάζεται να γίνεσαι εριστικός' date=' ο Wow! δεν σε κατηγόρησε για κάτι, απλά επεσήμανε ότι η πρωτοβουλία σου δεν είχε προκληθεί από κάποια άλλη συζήτηση.[/quote']

Δεν μου αρέσουν οι εξυπνάδες...απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου