Προς το περιεχόμενο

Αναρωτηθήκατε ποτέ τι είναι το MP3?


shaman505

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μου αρέσουν οι εξυπνάδες...απλά!

 

Είσαι πολύ λίγο χρόνο σ'αυτό το φόρουμ για να μπορείς να διαγνώσεις πότε κάποιος λέει εξυπνάδες και πότε όχι. Γι'αυτό συνιστώ ψυχραμία και καλόπιστη διάθεση. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλε εντελώς καλοπροέρετα δεν είμαι κανένα παιδάκι ουτε κανένας χαζός!άσε γιατί έχουμε "φάει" απο modulators...ας μην το συνεχίσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dienekes έχει απόλυτο δίκιο, φίλε shaman505. Δηλαδή: α) ο μόνος λόγος που χαρακτήρισα "απρόκλητη" τη συζήτηση ήταν χάριν αστείου, ασφαλώς δεν χρειάζεσαι την άδεια κανενός, β) η διαφορά του mp3 από τον ήχο του audio cd είναι όντως τεράστια, γ) τα αποθηκευτικά μέσα στην εποχή μας είναι όντως πάμφθηνα και το κόστος τους δεν αποτελεί πλέον κριτήριο για το ποιο φορμά συμπίεσης θα διαλέξουμε.

 

Τώρα, για το ότι δεν σου αρέσουν οι εξυπνάδες τι να κάνω; Να ψάξω να βρω κανένα φόρουμ με χαζούς να στο προτείνω; Εδώ έχεις μπλέξει λίγο διότι είμαστε όλοι μας αρκετά έξυπνοι - και εσύ επίσης, από ότι βλέπω.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν διακρίνω τρελή διαφορά(διακρίνω για κάποια εννοείται) ανάμεσα στις διάφορες συμπιέσεις ίσως επειδή οι αποκρίσεις των ηχείων που ακούω δεν είναι ανάλογες :P

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν διακρίνω τρελή διαφορά(διακρίνω για κάποια εννοείται) ανάμεσα στις διάφορες συμπιέσεις ίσως επειδή οι αποκρίσεις των ηχείων που ακούω δεν είναι ανάλογες :P

 

Είναι και ανάλογα με τη μουσική που ακούς.

 

Αν ακούς Thrash' date=' Electronica, D&B και άλλα καρακομπρεσσαρισμένα (ειδικά με τα περίφημα σύγχρονα masters) μουσικά ιδιώματα, πιθανώς η διαφορά να είναι μικρή (και πάλι όμως ανιχνεύσιμη).

 

Για δοκίμασε να ακούσεις μια καλή ηχογράφηση κλασσικής κιθάρας ή κάποιο κλασσικό ορχηστρικό κομμάτι με αρκετές παύσεις, αυξομειώσεις της έντασης και γενικά βαρβάτα dynamics και τα λέμε. :wink:

 

Τέτοια κομμάτια (προσωπική εκτίμηση) δεν έχουν ποτέ αποδοθεί με "σωστό" τρόπο σε [b']καμμία[/b] ψηφιακή πλατφόρμα, πολλώ δε μάλλον με "συμπιέσεις" του Διαβόλου. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καθένας ανάλογα με τα ακούσματα του (και τα αυτιά του πάντα) μπορεί να διακρίνει ή όχι διαφορές. Το θέμα για μένα είναι αν δε καταλαβαίνεις τη διαφορά σε q10 γιατί να μη το συμπιέσεις το αρχείο και από 40ΜΒ να μη το κάνεις 5 ας πούμε. Σίγουρα έχουν φθηνήνει τα μέσα αποθήκευσης αλλά αυτό έχει και σχέση με τη τσέπη του καθενός. Γνωρίζω άτομα τα οποία έχουν πάνω από terra σε MP3 στα 128kbs Για φαντάσου να τα έχουν σε flac.

Εγώ προσωπικά δεν έχω μεγάλη συλλογή τραγουδιών στον υπολογιστή (σίγουρα τα λιγότερα mp3/ogg εδώ μέσα) αλλά ακόμα και για αυτά τα λίγα κομμάτια πάλι ΔΕΝ προτιμώ το flac γιατί δε μου προσφέρει κάτι παραπάνω από το q10 ενώ ταυτόχρονα το μέγεθος του είναι αρκετά κοντά στο .cda αρχείο. Γιατί να το "συμπιέσω" τότε και να μην αφήσω το αρχικό αφού είναι φθηνά τα μέσα αποθήκευσης; Από τη στιγμή που θέλουμε να συμπιέσουμε κοιτάμε το θέμα ποιότητα ήχου αλλά και το θέμα μεγέθους αρχείου αλλιώς δεν ασχολούμαστε καθόλου.

Ειλικρινά τώρα μπορεί κανείς εδώ στο forum να καταλάβει διαφορά στο q10; Ψάχνοντας στο Internet δεν βρήκα κάποιον που με το χέρι στην καρδιά να πει "Ναι είμαι σίγουρος ότι αυτό είναι το αρχικό". [/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Την μανία τύπου pokemon, "πιάσ' τα όλα", που έχει κατακτήσει τους περισσότερους και θέλουν να γεμίσουν τερρα και βάλε με μουσική

 

θαρρώ πως θα 'ταν καλύτερα να την συζητήσουμε σε κάποιο άλλο θέμα....

άποψή μου, πάντα....

 

 

Όσο για το μρ3.....

 

 

σφώς και αλλοιώνεται το σήμα.-

 

Όποιο ψυχοακουστικό μοντέλο και να χρησιμοποιήσεις.....

 

 

Σηματνικό ρόλο έχει βέβαια και το είδος της μουσικής....

 

εεεε....όχι το είδος αυτό καθε αυτό αλλά οι τεχνικές που χρησιμοποιούνται ΣΥΝΗΘΩΣ σε αυτό.....

 

(Κάποιος το είπε πριν αλλά δεν θυμάμαι ποιος...)

 

Καλή η ανάλυση.... για τα βιβλία όμως δεν είπες τίποτα...

 

Όχι αυτά που έχεις....

 

Αλλά τις κατηγορίες του μρ3.

 

Π.χ. αυτή που΄χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι είναι του κόκκινου Σολωμόντα..(αν θυμάμαι σωστά...)

 

Ευχαρίστως να έκανα εγώ τη συνέχεια αλλά είμαι περαστικός....

 

Όσο για το φαινόμενο επισκίασης.....

 

δεν είναι μόνο οι "κυρίαρχες" συχνότητες η παράμετρος......

 

Επίσης.....

 

 

Όσοι μπορούν......

 

ας δημιουργήσουν ενα τετραγωνικό παλμό.....

 

μιας Α(που να ακούγεται όμως) συχνότητας, (σαν βασική)

 

ύστερα ας τον περάσουν μέσα από ένα αναλυτή φάσματος.

 

Αφού ΔΟΥΝ ΠΟΣΕΣ συχνότητες έχει ο παλμός αυτός ας κόψουν τελείως την μια (την τελευταία... κατά προτίμηση) και να κοιτάξουν ξανά το σχήμα του παλμού....

 

Αν δεν τους φαίνεται διαφορετικό και ας κόψουν και την επόμενη....

 

Ε!...τώρα πια έχει διαφορα!!!

 

Φανταστείτε τι γίνετε σε ένα πιο πλούσιο σήμα........

 

Και μετά φανταστείτε και το μρ3.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου