Προς το περιεχόμενο

Τι Είναι Για Εσάς Custom Και Τι Signature Κιθάρα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Είχα πάντα την περιέργεια να μάθω τη γνώμη των άλλων, για το τί είναι στο μυαλό του καθενός μία Custom ή μία Signature κιθάρα.

Τι θεωρείτε οτι μπορεί να προσφέρει ένα τέτοιο όργανο σε σύγκριση με ένα Standard ή ακόμα και ένα φθηνό όργανο?

Και τέλος, αν είχατε την ευκαιρία, γιατί θα αγοράζατε ένα τέτοιο όργανο?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Custom:Τι μπορει να προσφερει...τα παντα..επιλογες οι οποιες ανηκουν κατ'εξοχην σ'εσενα...Η δυνατοτητα δημιουργιας ενος οργανου που μπορει να ην προσφερεται απο μας προντακσιον εταιρια...(πχ ποτε δε μου αρεσε ο μεσαιος μαγνητης).Χρειαζεται φυσικα γνωσεις και εμπειρια για την επιλογη των προδιαγραφων...

 

Signature:Τι προσφερει..."εξτρα"...θελεις μαγνητες,θελεις λογκο,θελεις μπρατσο,θελεις βαψιμο...Η καραμελιτσα του "ακουγεσαι σαν αυτον" δεν ισχυει...κανεις δε μπορει να ειναι ιδιος με καποιον αλλο...σου αρεσει,τη παιρνεις...σιγα μην απολογηθω σε κακεντρεχεις...(θα τα "γραψουν" και θα τα "πουν").Το θεμα της τιμης ειναι σχετικο...υπαρχουν signature που αξιζουν τα λεφτα τους και με το παραπανω...

 

Θα αγοραζα και τα 2 ΑΝΕΤΑ αν μου αρεσαν και εξυπηρετουσαν τις αναγκες μου..(και τη ποζερια μου)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CUSTOM = φέρνεις την κιθάρα στα μέτρα σου

(βέβαια αυτό μπορεί να συμβεί τροποποιώντας και μια standard κιθάρα)

 

SIGNATURE = κιθάρα στα μέτρα κάποιου άλλου

 

τώρα αν τυγχάνει να συμπίπτουν τα γούστα σου με του Steve Vai αγοράζεις μια jem ;D

 

Όλα ξεκινάνε απ'το τι θέλεις να κάνεις..και πόσα φράγκα διαθέτεις φυσικά

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Είχα πάντα την περιέργεια να μάθω τη γνώμη των άλλων, για το τί είναι στο μυαλό του καθενός μία Custom ή μία Signature κιθάρα.

Τι θεωρείτε οτι μπορεί να προσφέρει ένα τέτοιο όργανο σε σύγκριση με ένα Standard ή ακόμα και ένα φθηνό όργανο?

Και τέλος, αν είχατε την ευκαιρία, γιατί θα αγοράζατε ένα τέτοιο όργανο?

 

 

Μια signature κιθαρα ειναι οπως οποιοδηποτε signatured αντικειμενο.

 

Ας παρουμε για παραδειγμα καποιες signatured καλτσες ξερω γω του Μητσιμπονα η του Βαμβακουλα η του Μπεκενμπαουερ ....

 

Για να τις υπεγραψε, σημαινει οτι θα πληρωθηκε απο την εταιρια για να το κανει. Και φυσικα, επειδη εχει και ενα κουτελο σε αυτη την κοινωνια, δεν θα υπεγραφε αυτες τις καλτσες, για οσαδηποτε λεφτα, αν δεν ηταν σαν τις καλτσες που ο ιδιος καποτε φορεσε. Και επειδη και η εταιρια εχει ενα κυρος, δεν θα εδινε καλτσες που δεν φτουρανε να τις υπογραψει το αστερι με μονο σκοπο το κερδος. Θα ειχε βαλει και μπολικη ποιοτητα στην πλεξη. Και σημασια στην λεπτομερεια, αλλιως το αστερι δεν θα εβαζε την υπογραφη του με τιποτα. Και αφου η υπογραφη του μετραει για μενα, δε θα μετρανε και οι καλτσες του? Θα μετρανε. Δε λεω οτι θα κανουν το ποδι μου να μυριζει σα το δικο του η να βαδιζω οπως και αυτος, αλλα σιγουρα δεν θα φταινε αυτες αν μυριζει διαφορετικα. Βεβαια πριν γινει ο Μητσιμπονας γνωστος, οι καλτσες του δεν ηταν διασημες και αρα δεν ηταν και signatured. Και δεν βελτιωθηκαν επειδη αυτος τελικα τα καταφερε. Υπαρχει ομως μια θεωρια που λεει οτι Μητσιμπονας χωρις καλες καλτσες εξ' αρχης δεν υφισταται, αρα οποιος γινει Μητσιμπονας ας αντιγραψουμε τις καλτσες του και σιγουρα χαμενοι δεν θα βγουμε...

 

Τα καστομ ειναι διαφορετικα. Ειναι οταν οι καλτσες με υπογραφη Βαμβακουλα δεν σε καλυπτουν και ζητας καποιες καλτσες φτιαγμενες μονο για το δικο σου ποδι. Αλλωστε αλλο ποδι ο Βαμβακουλας αλλο εγω αλλο εσυ. Ο καθενας με τις ανατομικες του διαφορες και τις μυρωδιες του. Στην τελικη, αυτο που εφτανε για τον Βαμβακουλα δε σημαινει οτι φτανει και για ολους. Ο Πελε ας πουμε μπορει με καλτσες Βαμβακουλα να περιοριζεται. Ενω μπορει να εχει καποιο ραφτη και να του φτιαχνει τις δικες του, τις custom. Οποτε αφου ο Πελε μπορει να εχει δικο του ραφτη, γιατι να μην παω και εγω σε εναν, αν εχω λεφτα? Οχι οσα και ο Πελε αλλα τελος παντων αμα εχω μπορω να εχω οτι ισως να εχει και ο Πελε. Δημοκρατια εχουμε, κλεμενα δεν τα εχω, οποτε δικαιωμα μου.

 

Το Καστομ ειναι καπως σαν οταν η Μερσεντες που διαθετει απο το μεταλειο εξορυξης μεταλλων, το χυτηριο, το εργοστασιο, τα ρομποτ, τους 500 εργατες, τους 100 μηχανικους και 10 σχεδιαστες με ολα τα διδακτορικα του κοσμου και τα απειρα λεφτα για ερευνα βγαζει ενα αυτοκινητο 1000 φορες ελεγμενο που περναει απο ολα τα τεστ ασφαλειας ολων των χωρων και οταν το παιρνει ο Μητσος του βελτιωνει τις ζαντες η την αεροτομη η την ηλιοροφη γιατι τα ξερει καλυτερα. Αυτο αλλα σε γενικευμενο βαθμο. Σα να δινεις απο την αρχη την Μερσεντες στο μαστορα να στην βελτιωσει παντου πριν την οδηγησεις, σα να το κ@λοφτιαχνεις το μηχανημα from day 1. Η δινεις την εντολη στον προσωπικο σου κατασκευαστη αυτοκινητων να σου φτιαξει ενα καινουριο ακριβως οπως σκεφτηκες εσυ τα τελευταια 4-5-10 χρονια που ασχολησε με την οδηγηση αρκετες ωρες την ημερα.

 

Εμενα στις κιθαρες και τα φτηνα και τα καστομ και τα signatured οργανα καλα μου φαινονται, αρκει να παιζουν πανω απο ενα οριο (που για μενα τον ερασιτεχνη ο πηχυς ειναι χαμηλα και τα περισσοτερα της μεσης τιμης -400, 500 ευρω- με καλυπτουν). Προτιμω βεβαια να μου χαρισουν τα ακριβα αν πληρωνει αλλος και προτιμω να αγορασω τα φτηνα αν πληρωνω εγω.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τις αναγκες μου..(και τη ποζερια μου)

+1000 ;D ;D ;D ;D

 

 

 

 

 

 

 

Υ.Γ:Είμαι ποζεράς (με την καλή έννοια) τι να κάνω? Έτσι γεννήθηκα, έτσι θα πεθάνω.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CUSTOM = φέρνεις την κιθάρα στα μέτρα σου

(βέβαια αυτό μπορεί να συμβεί τροποποιώντας και μια standard κιθάρα)

 

SIGNATURE = κιθάρα στα μέτρα κάποιου άλλου

 

τώρα αν τυγχάνει να συμπίπτουν τα γούστα σου με του Steve Vai αγοράζεις μια jem ;D

 

Όλα ξεκινάνε απ'το τι θέλεις να κάνεις..και πόσα φράγκα διαθέτεις φυσικά

 

 

 

 

Κι εγω προς τα εκει κλινω.... Signature ειναι για τους τριτους. Δηλ. η o Vai εχει κανει μια custom στα μετρα του και πωλειται σε ολους σαν Vai signature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και αλλες κατηγοριες.

 

Η ORIGINAL. Πληρωνεις για να φορας το βρακι της Μαντονα που και η ιδια φορεσε. Δεν σημαινει οτι ειναι και το καλυτερο τεχνολογικα μιλωντας βρακι, οτι αντεχει πιο πολυ στα ξεχυλωματα, οτι δεν ξεβαφει κλπ. Σημαινει οτι μια που δεν εισαι η Μαντονα απο μια ατυχια της φυσης δε σημαινει οτι δεν μπορεις να προσπαθησεις να την μιμηθεις οσο πιο πολυ γινεται, φορωντας το αληθινο βρακι της. Και ειναι μια τεραστια βελτιωση ως προς το signatured βρακι. Γιαυτο και κανει οσο παρα πολλα αλλα βρακια μαζι. Γιατι αν σε δει ο γνωστης η εξηγησεις στον αδαη τι βρακι ειναι αυτο που φορας (η που δεν φορας γιατι μερικες φορες το βρακι δεν ειναι για φορεμα αφου τα χρονια το εχουν ταλαιπωρησει πολυ), θα παθει μεγαλη πλακα και θα νιωθεις απιστευτα καλα. Η κατηγορια αυτη εχει τις ριζες της στον κανιβαλισμο. Θαυμαζουμε τοσο πολυ τις ζωες καποιων αλλων που θελουμε να γινουμε κοινωνοι τους "τρωγοντας" καποιο κομματι τους. Πως ξεμαλιαζαν τους beatles? Ετσι και εδω. Το οριτζιναλ χριστουγεννιατικο δεντρο του Αβρααμ Λινκολν και την πιπα του και το τεμπεσιρι που επαιζε μπιλιαρδο και το 4 κουπα απο την τραπουλα που επαιζε μπιριμπα αποτελουν αντικειμενα αληθινης λατρειας.

 

Η VINTAGE. Την τοποθετω πιο φτηνιαρικα απο την ORIGINAL και πιο ακριβα απο την SIGNATURE. Και τι εχουμε εδω? Εδω εχουμε μια που ρωτατε (και την περιμενα την ερωτηση) το εξης: Φορας ενα βρακι. Δεν φερει την υπογραφη της μαντονα γιατι δεν ειναι καινουριο. Δεν ειναι και της Μαντονας το παλιο γιατι δεν ειναι δικο της. Ειναι ομως ενα βρακι ιδιας εποχης, μαρκας και σειρας με αυτο που καποτε φορεσε η Μαντονα στην εποχη της. Το σκεπτικο στο να μαζευεις, συλλεγεις και φορας παλια βρακια σαν αυτα που φοραγαν διαφοροι σημερινοι γεροι, οταν ηταν νεοι και τα βρακια ηταν καινουρια ειναι πολυπλοκο, αλλα ακριβως για αυτο το λογο δικαιολογει το να πληρωνεις ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για αυτο. Και εδω το βρακι δεν ειναι αναγκαστικα για φορεμα, οσο για χαζεμα. Και για τα παιδια ως επενδυση αφου καποια στιγμη θα κανουν το αντιθετο. Θα το πουλησουν και θα αγορασουν παλι πισω πολλα συγχρονα βρακια.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω προς τα εκει κλινω.... Signature ειναι για τους τριτους. Δηλ. η o Vai εχει κανει μια custom στα μετρα του και πωλειται σε ολους σαν Vai signature.

+100

η κιθαριστική ουσία εκεί είναι....

Επιπλέον :

Ανακατεύεις λίγο μάρκετινγκ (100 euro) με φυσικό relic νυχιών γάτας (100 euro ανάλογα τη γάτα),δύο φωτό του μουσικού σε παιδική ηλικία (500 euro) ,μία με τον παππού του (300 euro),όλες υπογεγραμένες απο τον ίδιο με φυσικό ιδρώτα και φτερό χήνας απο τον κήπο του ,μία αφίσα στα πρώτα του βήματα όπου εχει επέμβει photoshop για τις ελιές (500 euro), 1 dvd με την ιδιαίτερη τεχνική του στην A pentatonic minor (100 euro ανα position),1 booklet με σπάνιο φωτογραφικό υλικό απο την μουσική του πορεία στα bar της ομόνοιας..(200 euro)

...αποτέλεσμα το Custom Signature π@π@ρι των 2-3000 euro που πολλές φορές είναι ισάξιο ή χειρότερο απο όργανα μαζικής παραγωγής

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω και εγώ στο οτι, πίσω απο κάθε signature υπάρχει και ένα μεγάλο οικονομικό θέμα που αφορά την εταιρία και τον υπογράφοντα καλλιτέχνη. Σίγουρα όμως είναι και η χαρά που πρσφέρουν στον αγοραστή με το να του δίνουν κοινά specs και παρεμφερή ήχο με αυτό του εκάστοτε μουσικού.

Το θέμα της custom με προβληματίζει λίγο τα τελευταία χρόνια, αφού λέγοντας custom μιλάμε για ένα όργανο διαφορετικό ή-και αναβαθμισμένο απο την standard έκδοσή του.

Το δεύτερο όμως (αναβαθμισμένο) πιστεύω οτι είναι λάθος να λέγεται custom. Οι περισσότερες εταιρίες που έχουν μοντέλα που λέγονται custom, δεν είναι τίποτε άλλο απο ένα αναβαθμισμένο std μοντέλο, πιστεύετε οτι είναι σωστό να λέγεται custom?

Κατα τη γνώμη μου, custom θα έπρεπε να είναι ένα όργανο διφορετικό απο τα std ως προς τα περισσότερα μέρη του και γιατί όχι με νέες και προτοπωρικές προδιαγραφές, για παράδειγμα περίεργα ξύλα, συνδιασμοί ξύλων, περισσότερα τάστα, λιγότερα τάστα, διαφορετικές γέφυρες, διαφορετικόι μαγνήτες και άλλα πολλά τέτοια.

Επίσης ας μην ξεχνάμε: Custom=Συνήθεια , Custom made=Κατά παραγγελία :) ;D

 

 

 

edit: To Evris: Έχεις κατάστημα με εσώρουχα?(πλάκα κάνω) ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα της custom με προβληματίζει λίγο τα τελευταία χρόνια, αφού λέγοντας custom μιλάμε για ένα όργανο διαφορετικό ή-και αναβαθμισμένο απο την standard έκδοσή του.

Το δεύτερο όμως (αναβαθμισμένο) πιστεύω οτι είναι λάθος να λέγεται custom. Οι περισσότερες εταιρίες που έχουν μοντέλα που λέγονται custom, δεν είναι τίποτε άλλο απο ένα αναβαθμισμένο std μοντέλο, πιστεύετε οτι είναι σωστό να λέγεται custom?

 

Ας εγκαινιασουμε την κατηγορια

ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΤΟΥΜΠΑΝΑ η Κ@ΛΟΦΤΙΑΓΜΕΝΑ η ΠΕΙΡΑΓΜΕΝΑ η ΕΞΤΡΑ ΦΟΥΛ ΣΠΕΣΙΑΛ ΜΕ ΤΑ ΓΙΟΣΟΜΟΥΡΙΑ. Ειναι τα εργαλεια εκεινα που εχουν φαει το ισοδυναμο της κρεατινης. Εχουν ντοπαριστει. Δηλαδη απλες καλτσες αλλα με τα ανθρακονημματα, με αντιιδρωτικα κολπα, ντουμπλ-φας, αντιολολισθητικους πατους, αντιμουχλικο. Δεν χρειαζεται ουτε να τις φοραγε, ουτε να τις εχει υπογραψει ο Μερεντονας, ουτε τις φταξανε συμφωνα με τα δικα μας specs, ουτε να ειναι παλιες. Ειναι απλα το σουπερ μοντελο με ολα τα καλουδια πανω του. Σα να εχει πειραξει την Μερσεντες το εργοστασιο, για να μην εχει διαφυγοντα κερδη. Αντι να πηγαινουμε να βαζουμε το φωτακι Ιπποτης της Ασφαλτου μονοι μας στο Μενιδι και να σκαμε 100 στο τοπικο μαστορι, το βαζουν αυτοι απο την αρχη με κοστος 500 παραπανω και το στελνουν πακετο Μενιδι ετοιμο. Και ο οδηγος γλιτωνει χρονο και γουσταρει και τα κοριτσα πεφτουν σα τις μυγες.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου