Προς το περιεχόμενο

Όλοι αγαπούν τους Killers ?


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν ακουσα το Human,

ειπα να ακομα μια κοπια των απαισιων Pet shop boys...

Οχι βρε Yann και απαίσιοι oi Pet Shop Boys. Ακόμα και εμένα που δεν μου πολυαρέσει η ηλεκτρονική, είχαν πολλά κομμάτια που μου άρεσαν. Βγάζαν αυτό το γλυκόπικρο ψιλομελαγχολικό στίχο πίσω από καλές και χορευτικές μελωδίες. Ενα contrast που πολλά βρεττανικά γκρουπ είχαν χρησιμοποιήσει επιτυχώς όπως (ενδεικτικά) Bronski Beat, Yazoo κλπ με προσωπική προτίμηση τους κορυφαίους για μένα (όχι ηλεκτρονικούς) Beautiful South (στον αντίποδα των OMD που βαριόμουνα).

Δεν είναι τυχαίο βέβαια ότι και οι Killers αν και Αμερικάνοι ξεκίνησαν την επιτυχία τους από Αγγλία. Ο ήχος τους παραπέμπει σε Βρεττανία των 80s.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παντως ο τραγουδιαρης τους ειναι σιγουρα "τρελλο αγορι" ;D & αυτο οντως τον κανει λιγο....ενοχλητικο ειδικα οταν μιμειται το ΑΠΟΛΥΤΑ "τρελλο αγορι" δηλ. τον Freddy Mercury (μονο εγω εχω προσεξει οτι ο τυπος ειναι σχεδον κοπια του τοσο στον τροπο που τραγουδαει οσο και στον τροπο που κινειται?)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο τραγουδιαρης τους ειναι σιγουρα "τρελλο αγορι" ;D

Αυτά αρέσουν στου Εγγλέζους...μήπως και αυτό είναι κριτήριο για "Διεθνή καριέρα"?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως ο τραγουδιαρης τους ειναι σιγουρα "τρελλο αγορι" ;D & αυτο οντως τον κανει λιγο....ενοχλητικο ειδικα οταν μιμειται το ΑΠΟΛΥΤΑ "τρελλο αγορι" δηλ. τον Freddy Mercury (μονο εγω εχω προσεξει οτι ο τυπος ειναι σχεδον κοπια του τοσο στον τροπο που τραγουδαει οσο και στον τροπο που κινειται?)

Οχι βέβαια, συμφωνώ. Αλλά μου δίνει την εντύπωση αντίθετα με τον Mercury (η αποθέωση της ισορροπίας μεταξύ του "και καλά" σοβαροφανούς ροκ και μεγαλειώδους gay kitsch) οτι έχει φάει την παραμύθα του.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι....?

 

Να είσαι κουφός. (sorry man, αλλά you had it coming)

 

Οι Pet Shop Boys είναι ένα ντουέτο που παίζει αποκλειστικά με synths και έχουν ένα τραγουδιστή που ουσιαστικά κάνει πρόζα (δεν έχει φωνή, σχεδόν καθόλου).

 

Οι Killers είναι μία στάνταρ ροκ μπάντα (you know, κιθάρα, πλήκτρα, μπάσο, ντραμς) και ένα καλλίφωνο τραγουδιστή.

 

Στο γράφω, μόνο και μόνο για να υποδείξω ότι τελικά δεν τους έχεις ακούσει καθόλου (όπως άλλωστε, οι περισσότεροι δεν έχουν ακούσει τον δίσκο των Coldplay), αλλά τους απορρίπτεις επειδή προφανώς δεν ικανοποιούν τα δικά σου προσωπικά κριτήρια για το τι δεν είναι μουσική "φτερού".

 

Προσωπικά, σκοτίστηκα... αλλά είναι απογοητευτικό να βλέπει κανείς την βαθύτατη ασχετίλα των μουσικών στην Ελλάδα, ακόμη και εκείνων που έχουν πάρει computer και βολτάρουν από το noiz...

 

 

Υ.Γ. Όντως όταν άκουσα το ρεφραίν του Human, νόμιζα ότι κάποιος είχε ξεθάψει τίποτε tapes του Mercury. Επίσης, οι Pet Shop Boys ήταν θεοί σε αυτό που έκαναν και καθόλου απαίσιοι.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βρε Yann και απαίσιοι oi Pet Shop Boys. Ακόμα και εμένα που δεν μου πολυαρέσει η ηλεκτρονική, είχαν πολλά κομμάτια που μου άρεσαν. Βγάζαν αυτό το γλυκόπικρο ψιλομελαγχολικό στίχο πίσω από καλές και χορευτικές μελωδίες. Ενα contrast που πολλά βρεττανικά γκρουπ είχαν χρησιμοποιήσει επιτυχώς όπως (ενδεικτικά) Bronski Beat, Yazoo κλπ με προσωπική προτίμηση τους κορυφαίους για μένα Beautiful South (στον αντίποδα των OMD που βαριόμουνα).

Δεν είναι τυχαίο βέβαια ότι και οι Killers αν και Αμερικάνοι ξεκίνησαν την επιτυχία τους από Αμερική. Ο ήχος τους παραπέμπει σε Βρεττανία των 80s.

Δεν τους παω ουτε με μπριζες!! >:( ;D

Αυτο το "γλυκοπικρο" μου "καθεται" ως γλυκαναλατο,δεν με "αγγιζει"...

Δεν συγκρινονται (για μενα) με τους Bronski, και ειδικα με τους (αγαπημενους μου απο τοτε,και ας ημουν πανκης) Υazoo (ιδιο σχεδον "κοντραστ",αλλη αισθητικη!)

Οι OMD ηταν μονο 2 κομματια...εχεις δικιο..!

Οι Βeautifull South ομως,εχουν "στοιχεια" μεν,"ξεφευγουν" απο τα κλισε δε!

 

 

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά αρέσουν στου Εγγλέζους...

Μπορείς και καλύτερα από τέτοια αποφθέγματα.

 

Τώρα για το ζήτημα των Pet shop Boys έχω μια θεωρία που ίσως ακουστεί λίγο κάπως.

Πως είναι βρε παιδί μου όταν πίνεις μια ρετσίνα με μαρίδα στη παραλία του νησιού και νομίζεις ότι ήπιες νέκταρ και μετά ξαναπίνεις την ίδια ρετσίνα  στη Γερμανία για να νοιώσεις λίγο (λες και είναι η ρετσίνα που επαναφέρει το συναίσθημα) και μετά τις δυό πρώτες γουλιές λες άσε καλύτερα; Οπως και δεν πίνεται (ναι, βάλτε τις φωνές τώρα) η Guiness καλοκαιριάτικα στην Αθήνα, ε, κάπως έτσι ακούγονται διαφορετικά οι Pet Shop Boys (με καλύτερο insight) στο βρεγμένο και ομιχλώδες Essex.

Άποψη..

 

Δεν θα μονομαχήσω, συζητήσω, αναλύσω, διαφωνήσω με κανέναν. Οι Coldplay ΔΕΝ μου αρέσουν, ούτε με τσιμεντοενέσεις. Γιατί, έτσι.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι κουφός. (sorry man, αλλά you had it coming)

..ή...επιλεκτικα κουφος!! ;)

Οι Pet Shop Boys είναι ένα ντουέτο που παίζει αποκλειστικά με synths και έχουν ένα τραγουδιστή που ουσιαστικά κάνει πρόζα (δεν έχει φωνή, σχεδόν καθόλου).

Οι Killers είναι μία στάνταρ ροκ μπάντα (you know, κιθάρα, πλήκτρα, μπάσο, ντραμς) και ένα καλλίφωνο τραγουδιστή.

Στο γράφω, μόνο και μόνο για να υποδείξω ότι τελικά δεν τους έχεις ακούσει καθόλου (όπως άλλωστε, οι περισσότεροι δεν έχουν ακούσει τον δίσκο των Coldplay), αλλά τους απορρίπτεις επειδή προφανώς δεν ικανοποιούν τα δικά σου προσωπικά κριτήρια για το τι δεν είναι μουσική "φτερού".

-Το αποτελεσμα μετραει...οσοι και αν παιζουν σε μια μπαντα! ;)

-Εχω ακουσει οτι παιζει το ραδιο,και αυτο φτανει ωστε να μην ακουσω αλλο! ;D

-Φυσικα και τους απορριπτω μονο και μονο για το λογο που γραφεις!

Ολοι μας ακουμε και κρινουμε μουσικη με προσωπικα κριτηρια!

Προσωπικά, σκοτίστηκα... αλλά είναι απογοητευτικό να βλέπει κανείς την βαθύτατη ασχετίλα των μουσικών στην Ελλάδα, ακόμη και εκείνων που έχουν πάρει computer και βολτάρουν από το noiz...

Υ.Γ. Όντως όταν άκουσα το ρεφραίν του Human, νόμιζα ότι κάποιος είχε ξεθάψει τίποτε tapes του Mercury. Επίσης, οι Pet Shop Boys ήταν θεοί σε αυτό που έκαναν και καθόλου απαίσιοι.

-Εχεις δικιο,που να τους δεις να βολταρουν με μηχανακια... ;D ;D

-Αυτοι οι θεοι,πρεπει να μπουν στη λιστα αναμονης με τους υπολοιπους,

μεχρι την ημερα των Θεο-εκλογων...

Πολλοι οι υποψηφιοι! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι απορώ γιατί οι Έλληνες ασχολούνται μιά ζωή με τους ξένους, και τους αναλύουν πάντα σε σχέση με τους Έλληνες, είτε ως πιό μαλάκες, είτε ως είδωλα.

 

"Αυτοί οι ____________ (συνήθως χώρες με κατα κεφαλήν εισόδημα ανώτερο του δικού μας), τι σου είναι αυτοί οι ____________. Ενώ εμείς οι μαλάκες....."

 

Συνήθως αυτοί οι άλλοι έχουν κάτι το αξιόλογο να επιδείξουν και γι αυτό ασχολείται ο κόσμος μαζί τους.

Απ' την άλλη βέβαια όταν ένας Έλληνας πετύχει κάτι το αξιόλογο πέφτουν να τον φάνε, υποβαθμίζοντάς τον.

 

Όσο για τους φονιάδες, ευχάριστα αυτά που άκουσα εδώ, δεν τους έχω ψάξει πολύ, μπορεί και να ρίξω μια αυτιά καμιά μέρα.

(Πιστεύετε αλήθεια πως μπορεί να στέκει ο τραγουδιστής τους στον Φρέντυ Μέρκιουρι ή απλά είναι εξτασιασμός της στιγμής; Το ρωτάω χωρίς κανένα ίχνος ειρωνίας, αλλά καθαρά από περιέργεια, επαναλαμβάνω πως δεν τους έχω ψάξει ιδιαίτερα, γιατί είναι πολύ μεγάλος ισχυρισμός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα-πλάκα, με έβαλε στα αίματα ο Eye και ψάχνω να ακούσω Killers...έτσι από περιέργεια να δώ τι του αρέσει.

Όχι κατευθείαν βέβαια, θα ακούσω πρώτα λίγο Metheny να πάρω δύναμη να αντέξω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου