Προς το περιεχόμενο

Beyerdynamic DT 770 PRO. Ποια να διαλέξω, 80 ohms ή 250 ohms ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευχαριστω πολύ για το χρόνο σου. Δηλαδή καλό ειναι να παω στα καλά για να είμαι σίγουρος.

 

Οσον αφορά τα 80 η τα 250 Ωμ?  Απο οτι κατάλαβα τα 80 θα είναι πιο δυνατά?

 

Η καρτα ηχου μου ειναι η Komplete audio 6  (Native instruments)

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλύτερα τα λίγα ωμ.

 

Και τα δυο ακουστικά είναι καλά. Από θέμα ήχου τα DT έχουν μπάσα που βροντάνε, ενώ τα AKG έχουν εκπληκτικά ψηλά, και γενικά είναι πιο ισορροπημένα ηχητικά. Βέβαια τα beyerdynamic είναι πιο άνετα στο φόρεμα, οπότε τελικά είναι θέμα γούστου, και τα δυο είναι καλά πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα

Είμαι σε αναζήτηση ακουστικών και έχω καταλήξει μάλλον στα:

http://www.thomann.de/gr/beyerdynamic_dt770pro.htm

Για κάρτα ήχου έχω την  M-audio fast  track  mkii : http://www.musicmania.com.gr/music/s13925p

Θα ήθελα να ρωτήσω η κάρτα είναι ικανή να οδηγήσει τα dt770 250 ohm ?

Στο μέλλον ίσος αλλάξω κάρτα ήχου και για αυτό δεν θέλω να πάρω τα dt770 80 ohm γιατί υπερτονίζουν τα μπάσα .

Γνωρίζω ότι πιο σωστό θα ήταν να έστελνα e-mail στην m-audio για να ρωτήσω αλλά πλέων δεν έχει την κάρτα ήχου στο site και δεν βρίσκω καμία πληροφορία σχετικά με τα χαρακτηριστικά του headphone amp της κάρτας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bump  :)

Κανείς δεν έχει αυτή την κάρτα και να την έχει χρησιμοποιήσει με ακουστικά  με υψηλή αντίσταση (περίπου 250 ohm)  για να μας πει καμία γνώμη?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

Bump  :)

Κανείς δεν έχει αυτή την κάρτα και να την έχει χρησιμοποιήσει με ακουστικά  με υψηλή αντίσταση (περίπου 250 ohm)  για να μας πει καμία γνώμη?

 

 

Έχω την ίδια κάρτα και είμαι έτοιμος να πάρω ακουστικά. Βρήκες άκρη; Οδηγεί ικανοποιητικά υψηλές ωμικές αντιστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την ίδια κάρτα και είμαι έτοιμος να πάρω ακουστικά. Βρήκες άκρη; Οδηγεί ικανοποιητικά υψηλές ωμικές αντιστάσεις;

 

Καλησπέρα ναι τελικά πήρα με 250 ohm και η κάρτα μου τα οδηγεί μια χαρά!

Συνήθως το ποτενσιόμετρο της έντασης πάνω στην κάρτα το έχω από τη μέση μέχρι ¾.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Επανέρχομαι στο θέμα λίγο με τα ohm των ακουστικών...  Έχω την την focusrite Scarlett 2i2 (1st GENERATION) θέλω να αγοράσω τα Beyerdynamic 770 (closed back). Σκεφτόμουν τα 250 ohms σε γνωστό μαγαζί στην Αθήνα μου είπαν να πάω στα 80 ohms version καλύτερα....

Έχω στείλει και στην focusrite support και περιμένω απάντηση....

 

Καμιά πρόταση παίδες? 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Pavlos Ice είπε

Επανέρχομαι στο θέμα λίγο με τα ohm των ακουστικών...  Έχω την την focusrite Scarlett 2i2 (1st GENERATION) θέλω να αγοράσω τα Beyerdynamic 770 (closed back). Σκεφτόμουν τα 250 ohms σε γνωστό μαγαζί στην Αθήνα μου είπαν να πάω στα 80 ohms version καλύτερα....

Έχω στείλει και στην focusrite support και περιμένω απάντηση....

 

Καμιά πρόταση παίδες? 
 

  

Ίσως εδώ βγάλουμε άκρη.... Ίσως καλύτερα να πάω στο 80αρι... https://support.focusrite.com/hc/en-gb/articles/210708269-What-impedance-headphones-should-I-use-with-my-audio-interface-?auth_token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJhY2NvdW50X2lkIjo4MjY2NTMsInVzZXJfaWQiOjM2MDgxMzI1NDc0MCwidGlja2V0X2lkIjoxMzAxMDI1LCJkZWZsZWN0aW9uX2lkIjozNjAwMDk5NTYxMTksImFydGljbGVzIjpbMjEwNzA4MjY5LDIwNzU0NjIwNSwyMDc1NDczNTVdLCJ0b2tlbiI6bnVsbCwiZXhwIjoxNTU0Mjc0NjM0fQ.JtFr5C6eY7O2-6VTNSk2Sb2VW4WM_gr9JJtY6uvydfc&solved=0 

 

 

What impedance headphones should I use with my audio interface?

As a general rule, higher impedance headphones require more power from the headphone output of your interface than lower impedance headphones. 

If unsure of what to purchase follow these general guidelines, though you may find that our products can actually drive higher impedance headphones than the values listed below without issue:

- For all Bus Powered Scarlett interfaces (Solo, 2i2 and 2i4), iTrack Solo and Saffire 6 USB look for headphones with a maximum impedance of 200 ohms.

- For all mains powered Scarlett interfaces (6i6, 8i6, 18i6, 18i8 and 18i20) look for headphones with a maximum impedance of 250 ohms.

- For all Clarett (USB and Thunderbolt variants) and Red (Thunderbolt) interfaces, headphones with impedances of up to 600 ohms will be fine.

Closed-back headphones are useful to prevent bleed if worn by vocalists or by performers near microphones whereas open or semi-closed headphones are ideal for control room use and for long sessions.

As far as the "will this exact combination of models be loud enough for me" question the answer will vary somewhat from person to person, even for the same model units and headphones, as there are other factors to consider (how loud is the source material you will be listening to, how quiet/loud is the environment you will be listening in etc.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου