Προς το περιεχόμενο

Ψαχνω πληκτρα... HELP!!!!!


fely

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω και πολυ καιρο ψαχνω πληκτρα.. ειμαι σε μια μπαντα και παιζουμε ροκ.. το προβλημα που αντιμετωπιζω, ειναι οτι μεχρι τωρα παιζω κλασικο πιανο και δυσκολευομαι στην επιλογή για τους παρακατω λογους. δεδομενου οτι παιζω πιανο, 8ελω μηχανημα με 88 πληκτρα και βαρυκεντρισμενο κλαβιε.και ιδου οι αποριες. τα 88 πληκρα ειναι περιττα? το βαρυκεντρισμενο πληκτρο 8α με εμποδιζει σε πιο ροκ καταστασεις? του βαρος του οργανου ειναι σημαντικο προβλημα?? please help!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το βάρος του οργάνου είναι πρόβλημα μόνο στην μεταφορά στο στούντιο και σε live.Τώρα εφόσον είσαι πιανίστας/στρια  και σε βολέυει το 88αρι βαρυκεντρισμένο τι μπορούμε να πούμε εμείς.Η κλασσική μουσική τουλάχιστον η ανωτέρα στο πιάνο είναι πολύ πιο απαιτητική από την ροκ.Εκτός αν παίζετε purple και κλασσικό ροκ οπότε οι οργανοπαίχτες της εποχής ήταν απαιτητικοί. Αν ρωτάς πιο stage piano προτείνω θα έλεγα να δεις korg sp250 ,casio privia px120,yamaha p-85 απο φτηνά γύρω στα 600, και απο ακριβά γύρω στα 1000 kawai.Αν πάλι θέλεις και ήχους synth, σε hardware υπάρχει το motif xs8, fantom g8, kurzweil pc3x, korg m3 κτλ. αλλά ξεφευγουν στην τιμή πάνω απο 2κ. Αλλιώς πάλι πάς στην λύση του controller 88 όπως ένα m-audio, fatar μαζί με λαπτοπ και Vsts. Αυτά! ελπίζω να βοήθησα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο οικονομικά 88άρια synths είναι το yamaha mo8 , το korg tr88 και το Korg m50 88.

Αλλιώς 88άρι midi controller και λάπτοπ όπως είπε ο φίλος από πάνω.Ή ίσως και κάποιο synth-rack.

Νομίζω άμα παίζεις πιάνο καλύτερα 88 ΑΛΛΑ με την προϋπόθεση ότι έχεις δικό σου αυτοκίνητο για το κουβάλημα.Αλλιώς αναγκαστικά κάτι με 61 πλήκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το mo8 μου διέφυγε  :(  έχει και πολύ καλό πιάνο αλλά έχει γίνει discontinued όποτε μάλλον θα αντικατασταθεί . Αλλά πιος ξέρει.Τώρα αν πάρεις korg ,άκουσε τα πρώτα γιατί δεν ξέρω αν σε ικανοποιήσουν οι πρεσετ ακουστικοί ήχοι και ιδιαίτερα το πιάνο του.Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω 76αρι triton le και μπορω να πω οτι ειναι πολυ πικρα στο κουβαλημα (ενδεικτικα με δυσκολια χωραει οριζοντιο σε πισω καθισμα ταξι).

 

Απλα να το εχεις υποψιν σου.

 

Κατα τ αλλα παρε οτι σε βολευει καλυτερα οταν παιζεις κ ας κουραζεσαι καπως παραπανω (αποψη μου). Και βεβαια σαφως το καλυτερο σεναριο ειναι να εχεις αμαξι να το φορτωνεις. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται πολυ απο τους ηχους που θες. Εγω αγορασα ενα clavia nord electro 2

http://www.nordkeyboards.com/main.asp?tm=Products&clpm=Nord_Electro_2&clnem=Information και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Εχω και ενα Fender Rhodes, αλλα θα το σκεφτω πολυ την επομενη φορα να το ξανακουβαλησω σε συναυλια.

 

Και εγω παιζω πιανο εδω και 23 χρονια, αυτο που με αποσχολησε πιο πολυ οταν εκανα την αγορα ηταν η αισθηση των πληκτρων και οχι ο αριθμος των πληκτρων. Οποτε εμενα 88  μου φαινονται υπερβολικα εκτος και εαν εισαι επαγγελματιας και θα κανουν αλλοι το κουβαλημα.  

 

 

Νικος

Recording and Rehearsal Studio

www.fabricaudio.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω εγώ. Καλό όργανο μου φαίνεται, και θα σου αρέσουν τα πιάνα του αφού είσαι της κλασσικής σχολής. Ωστόσο, και λυπάμαι κάπως που το λέω, υστερεί κομματάκι σε ήχους Organ, δηλαδή Uriah Heep, Deep Purple κλπ. οπότε αν παίζετε τέτοια, ίσως να δουλέψεις με κάποιο πεταλάκι, ή τέλος πάντων να χρειαστεί να ψάξεις λίγο παραπάνω το μηχάνημα, το ίδιο το sp3x. Είναι βαρύ, γύρω στα 25 κιλά, αλλά έχει κάνει ήδη κάποια ταξιδάκια και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Αρκεί να έχεις τρόπο να το μεταφέρεις. Και βαρυκεντραρισμένα.. Θα το κρατήσω και ως φοιτητής και για πιάνο, και για άλλους ενδιαφέροντες ήχους που έχει. Είναι πολύ καλό για δουλειά μπάντας, έχει βολέψει.

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry gia ta greeklish alla eimai s net cafe p dn leitourgei to alt+shift(!)

 

Loipon file mou eixa to idio provlhma me sena gt k gw ekana piano se wdeio alla otan phga foithths fusika dn uphrxe tropos gia piano s foithtiko spiti. Eutuxws etuxe ekeinh tn periodo k eixa lefta opote phra ena 88ari stage piano(Roland Rd-300sx). Gia na sou pw entupwseis egw perissotero goustarw na paizw sto keyboard m pleon(mias k to kanoniko mou piano dn einai k toso kalo). Eksartatai apo to ti 8eleis..

1)8eleis na paizeis pianistika merh k kamia fora plhktra(Strings, organ klp.) sto sugkrothma? Tote sigoura 8a s volepsei ena 88ari me varukentrismena plhktra. Fusika megalo provlhma einai to mege8os tou k h metafora tou, akoma k me 8hkh me rodakia einai zoriko k logika dn xwraei se amaxi..

2)8eleis na peiramatisteis k s plhktra, tote pare ena mikro keyboard sto opoio 8a mporeis na sun8eteis k dikous s hxous(synth).

 

Egw emeina pantws apoluta ikanopoihmenos apo to 88ari mou afou k plhktra mporw na paizw k na sunexisw to piano. Ase pou dn xerw kata poso 8a s pshsei na paizeis plhktra efoson ekanes klasiko piano. 8a m peis auto mporei na einai diko m vitsio k oxi genika autwn p ekanan piano :P

 

Auta! The choice is yours..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου