Προς το περιεχόμενο

firewire controllers - τι πρέπει να προσέξω?


ndnikola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

 

Ψάχνω για κάρτα ήχου και σκέφτομαι την επιλογή firewire αντί για PCI ή USB.

Προορίζεται για σταθερό υπολογιστή ο οποίος έχει την μητρική ASUS P5Q3 με VIA 6308 firewire controller.

Θα μου δουλέψει σωστά με μία απλή firewire κάρτα ήχου? Μήπως να προτιμήσω τελικά USB interface για σιγουριά? Γενικώς τί πρέπει να προσέξω σε μια απλή (aka φτηνή) firewire κάρτα ήχου?

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως θέλουν T.I. για να δουλέψουν σωστά. Στο παρελθόν τουλάχιστον υπήρχαν προβλήματα με άλλους controllers. Αποφάσισε πρώτα για την κάρτα, και δές μετά στο support ή από διάφορα forum τί χρειάζεται για να παίξει.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι' εμένα η (πικρή) εμπειρία με δίδαξε ότι παίρνεις Texas Instruments για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Άλλοι controllers μπορεί να δουλέψουν σωστά, μπορεί και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

Ψάχνω για κάρτα ήχου και σκέφτομαι την επιλογή firewire αντί για PCI ή USB.

Προορίζεται για σταθερό υπολογιστή ο οποίος έχει την μητρική ASUS P5Q3 με VIA 6308 firewire controller.

Θα μου δουλέψει σωστά με μία απλή firewire κάρτα ήχου? Μήπως να προτιμήσω τελικά USB interface για σιγουριά? Γενικώς τί πρέπει να προσέξω σε μια απλή (aka φτηνή) firewire κάρτα ήχου?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Θα συμφωνήσω με την ανάγκη εγκατάστασης firewire adapter με chipset της Texas Instruments. Είναι σίγουρη επιλογή, καθώς ορισμένες κάρτες ήχου απαιτούν τον συγκεκριμένο κατασκευαστή chipset.

 

Πολύ καλή επιλογή θεωρείται αυτή:

- Unibrain Fireboard Blue PCI Firewire card

Βγαίνει και σε PCI epxress:

- Unibrain Fireboard Blue PCI Express Firewire card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Επειδή θέλω να κινηθώ σε σχετικά χαμηλό budget ίσως τελικά προτιμήσω USB.

 

Υπάρχει σοβαρός λόγος να δώσω 50% (και παραπάνω ίσως) χρήματα κατά τη γνώμη σας για να πάω σε firewire? Στόχος μου ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις με όργανο - φωνή παράλληλα.

 

Παραθέτω και το σχετικό ερώτημα όπως το διατύπωσα στο θέμα που είχα ανοίξει:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170602.0

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Επειδή θέλω να κινηθώ σε σχετικά χαμηλό budget ίσως τελικά προτιμήσω USB.

 

Υπάρχει σοβαρός λόγος να δώσω 50% (και παραπάνω ίσως) χρήματα κατά τη γνώμη σας για να πάω σε firewire? Στόχος μου ερασιτεχνικές ηχογραφήσεις με όργανο - φωνή παράλληλα.

 

Παραθέτω και το σχετικό ερώτημα όπως το διατύπωσα στο θέμα που είχα ανοίξει:

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=170602.0

 

Ευχαριστώ!

 

Αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις πιστεύω ότι δεν είναι κακή ιδέα να αγοράσεις κάποια προσιτή USB κάρτα ήχου. Αυτό που θα πρότεινα είναι να μην "φορτώσεις" πολύ τον USB δίαυλο με συσκευές που δεν χρειάζεσαι, κυρίως όταν δουλεύεις το πρόγραμμα DAW, και κυρίως όταν ηχογραφείς audio, καθώς αν έχεις πολλές συσκευές που διεκδικούν bandwidth του USB διαύλου, μπορεί να έχεις dropouts (διακοπή στον ήχο), πράγμα καταστροφικό, π.χ. όταν ηχογραφείς φυσικά όργανα.

 

Θεωρώ χρήσιμο να χρησιμοποιούνται διαφορετικά πρωτόκολλα για τα διάφορα μέρη ενός DAW υπολογιστή, π.χ. ο κύριος σκληρός δίσκος σε SATA (εσωτερικό ή εξωτερικό), η κάρτα ήχου σε Firewire και οι υπόλοιπες συκευές σε USB (π.χ. USB/MIDI keyboards, δευτερεύοντα αποθηκευτικά μέσα, όπως backup σκληροί δίσκοι). Έτσι ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες να "μπουκώσει" κάποιο bus, π.χ. Firewire, SATA, USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, νομίζω μπαίνω (σιγά, σιγά!) στο νόημα.

Το μόνο με το οποίο έχω φορτώσει το USB bus είναι ένα keyboard/mouse set, το οποίο δεν νομίζω να επηρεάζει τόσο την κατάσταση. Το ζήτημα είναι ότι θα θελα στο μέλλον να γράφω και μέσω midi (το οποίο αναγκαστικά θα συνδέεται μέσω USB). Πάνω σε αυτό θα θελα να ρωτήσω τα εξής:

 

-Θα έχω πρόβλημα στο bandwidth?

-Εαν χρησιμοποιώ ένα sustain pedal στο synth που θα χρησιμοποιώ ως midi controller, γράφοντας πιάνο μέσω κάποιου VST, θα λειτουργεί ώς sustain ή δεν θα το ακούω?

 

Sorry, αλλά είμαι λίγο αρχάριος σε τέτοια θέματα. Εαν έχουν απαντηθεί παρακαλώ παραπέμψετέ με στο αντίστοιχο θρεντ.

 

Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, νομίζω μπαίνω (σιγά, σιγά!) στο νόημα.

Το μόνο με το οποίο έχω φορτώσει το USB bus είναι ένα keyboard/mouse set, το οποίο δεν νομίζω να επηρεάζει τόσο την κατάσταση. Το ζήτημα είναι ότι θα θελα στο μέλλον να γράφω και μέσω midi (το οποίο αναγκαστικά θα συνδέεται μέσω USB). Πάνω σε αυτό θα θελα να ρωτήσω τα εξής:

 

-Θα έχω πρόβλημα στο bandwidth?

-Εαν χρησιμοποιώ ένα sustain pedal στο synth που θα χρησιμοποιώ ως midi controller, γράφοντας πιάνο μέσω κάποιου VST, θα λειτουργεί ώς sustain ή δεν θα το ακούω?

 

Sorry, αλλά είμαι λίγο αρχάριος σε τέτοια θέματα. Εαν έχουν απαντηθεί παρακαλώ παραπέμψετέ με στο αντίστοιχο θρεντ.

 

Ευχαριστώ!

 

 

Όχι, δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα bandwidth με το USB bus με τις συγκεκριμένες συσκευές, αρκεί να τις χρησιμοποιήσεις σε ξεχωριστές USB θύρες, χωρίς hub. Επίσης, το sustain pedal θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις κανονικά σε οποιοδήποτε VST χρειαστεί, όχι μόνο για ήχους πιάνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου