Προς το περιεχόμενο

Κλασσική Κιθάρα : Τα αγαπημενα μου κομματια...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραιος! Πολυ ωραιος!

 

Εγω λογω σπουδων στο εξωτερικο εχω (δυστυχως) αφησει την κλασσικη εδω και ενα χρονο περιπου...δοκιμασα το καλοκαιρι να την ξαναπιασω λιγο και εκτελεσα (κανονικα στα 3 μετρα) ενα απο τα ευκολα prelude του Lobos (μεχρι εκει φτανουν οι ικανοτητες μου, και πολυ μου ειναι). Πρεπει να αφησω νυχια και να την ξαναπιασω...αλλα πως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

aggelos_blues :

φιλε δεν μου ειχες πει οτι εχεις ασχοληθει με κλασσικη!! (ωραιοτατα!!)

εγω σαν "ηλεκτρικο" σε ηξερα... ;D ;D

 

elavd :

ηλια.....τι πραγματα ειναι αυτα....φρεσκοπαντρεμενος ανθρωπος.....εγω τουλαχιστον αρχιζω να δικαιουμαι να τα σκεφτομαι.....εχω κλεισει 2ετια.... ;D ;D ;D ;D

πλακα κανω φυσικα ε... :P

 

NicolasAth72 - odis 13 :

μηπως να κανουμε ενα on-line jam με κλασσικες κιθαρες??

 

υ.γ.

νομιζω πως μεχρι τις 8 το αργοτερο θα εχω ανεβασει ακομα 2 κομματια....

 

see you men...!  8)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μηπως να κανουμε ενα on-line jam με κλασσικες κιθαρες??

 

μου περασε και μενα απ το μυαλο ... Αμε! προτεινε κανα κομματακι, θα σκεφτω κι εγω...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NicolasAth72 - odis 13 :

μηπως να κανουμε ενα on-line jam με κλασσικες κιθαρες??

 

Eγω εδω που ειμαι δεν εχω κλασσικη, νυχια και μικροφωνα.Τα νυχια ειναι στην προετοιμασια, το μικροφωνο ευκολα βρισκεται...η κιθαρα ομως? Δεν εχω και κανεναν να δανειστω εδω πανω...εχτες επεσα πανω σε μια ημιθανη κλασσικη που πωλουνταν για 15 ευρα σε ενα παλιατζιδικο, αλλα μαλλον δεν μας κανει  :P . Aν βρεθει τιποτα θα ενημερωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με οποια λαθακια εχει μεσα....

εκανα οτι καλυτερο μπορουσα την συγκεκριμενη στιγμη.

 

;)

A_S_T_U_R_I_A_S.mp3

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. ευχαριστω τον yameth για την βοηθεια στο upload του κομματιου.

 

2.θα προσπαθησω το βραδακι να το ανεβασω σε αναλυση καλυτερη απ αυτη που ειναι τωρα , διοτι "θαβεται" πολυ η κιθαρα.

 

3.αν προλαβω , θα ηχογραφησω και το vals venezolano No2.

 

4.το classical guitar jam , σκεφτομουν να γινει , ηχογραφοντας μια σειρα ακκορντακια -ισως σε bossanova style- δινοντας το track ωστε ο καθενας σας να γραψει 1-2 , η περισσοτερες κιθαρες επανω του.

(οχι οτι θα με χαλαγε και ενα αταστο διακριτικο jazz bass με λιγα διακριτικα κρουστα , shaker π.χ.)

 

δεν ξερω αν δουλεψει ομως ετσι. πειτε καμια ιδεα.

;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο, απλά μπράβο.

ΠΑΡΑ πολύ ωραίο.

Μπράβο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asturias??? Μπηκαμε στα βαθια ε? κατ αρχην μπραβο που το ανεβασες και ας ειχες να μελετησεις καιρο! Η εκτελεση ειναι αξιοπρεπεστατη και κοιλαει καλα τα κομματι.

Νομιζω το μεσαιο μέρος (το αργό) θέλει λιγο παραπανω προσοχή. Σε καθε περιπτωση, χαιρομαι να ακουω κλασσικα κομματια στο νοιζ και με βοηθαει και μενα αυτο. Περιμενουμε το επομενο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Κατ' αρχάς, Σπύρο συγχαρητήρια!!! Αν αυτά που έστειλες τα παίζεις με τη μία και δεν τα διορθώνεις, είσαι σπουδαίος!!! πολύ καλός ήχος, έκφραση και απόδοση.

 

Αχ... τι μου κάνατε, με ξεσηκώσατε κι εμέ, με τα "καμώματά" σας.... Κιθάρα είχα να μελετήσω από τότε που τελείωσα το πανεπιστήμιο ('95). Σιγά σιγά σταμάτησα να παίζω και τελείως. Το τελειωτικό χτύπημα ήταν με το γάμο και τα παιδιά ;->

 

Το καλοκαίρι, αντί για πληρωμή (για μια δουλειά που του έκανα) από κάποιον που φτιάχνει όργανα, του ζήτησα να μου δώσει μια χειροποίητη κιθάρα. Και άρχισα να ξεσκονίζω παρτιτούρες και να ξεμπερδεύω δάχτυλα!!! Δεν έχω καταφέρει ακόμη πολλά, αλλά, που και που παίζω μερικά κομματάκια και έβαλα τώρα σκοπό να ηχογραφήσω μερικά. Πήρα κι ένα φορητό recorder (http://www.thomann.de/gr/zoom_h4_n.htm) παρ' ότι έχω καλύτερο εξοπλισμό για να γράφω πρόχειρα κι εύκολα.

 

Τα αγαπημένα μου κομμάτια (που προσπαθώ να παίξω κι όλας) μιας και είχε ζητήσει γνώμες κι ο Σπύρος είναι:

 

Milonga, Tango en skai, Alfonsina y el mar, Son de Carihoes, tiko tiko no fuba, κτλ.

 

Χρόνο για σοβαρή μελέτη δεν θα έχω ποτέ, όταν όμως αξιωθώ να ξεκλέψω λίγο, μπορεί να ηχογραφήσω και να ποστάρω κάτι από τα παραπάνω.

 

ΥΓ. Τα παραπάνω είναι και παραγγελιές, για τον topic starter αν ενδιαφέρεται ;-) να ηχογραφήσει και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου