Προς το περιεχόμενο

SOS! Μεταφορά πλήκτρων


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Έχω ένα stage piano Roland rd-300sx (το οποίο μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.roland.com/products/en/RD-300SX/ ) και χρειάζεται να το μεταφέρω 1 φορά την εβδομάδα σε μαγαζί. Μια προσωρινή λύση είναι να το μεταφέρουμε με αμάξι ενός από τα μέλη της μπάντας, αλλά επειδή θέλω να αποφύγω να υποχρεωθώ, προσπαθώ να βρώ μια άλλη λύση. Δεν έχω ακόμα κανονική θήκη(σκοπεύω να αγοράσω σύντομα μια σαν αυτή http://www.thomann.de/gr/soundwear_stagebag_88_xl.htm ),γιατί είναι πανάκριβες και δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω τα λεφτά... Μέχρι στιγμής το μετακινώ στη συσκευασία με την οποία μου το φέρανε.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε???

 

Εγώ σκέφτομαι τις παρακάτω λύσεις και μου φαίνονται πολύ πρόχειρες:

1) Με ταξί, αν χωράει στο πόρτ-μπαγκάζ

2) Με μεταφορική, η οποία δεν θα ζητάει τα μαλλιοκέφαλά της

 

Υ.Γ. Οι διαστάσεις του Roland είναι αυτές:

Width

1,408 mm

Depth

336 mm

Height

134 mm

Weight

15.5 kg

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω περάσει και εγώ το ίδιο πρόβλημα θα σου έλεγα να αποφύγεις και το ταξί και την μεταφορική. Κανένας δεν νοιάζεται για το όργανό σου παρά μόνον εσύ. Και οι 2 θα στο καταστρέψουν. Σε μια λακκούβα να πέσει μόνο δεν θες και τίποτα άλλο...

Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μια θήκη (μαλακή ή σκληρή) με πολύ καλή επένδυση εσωτερικά και μάλιστα με ρόδες. Θα πηγαίνεις όπου θες άνετα σαν άρχοντας!

 

Εγώ θα σου πρότεινα μια από αυτές:

http://www.gpanagopoulos.com/eshop/gr/musical-instruments/electronic-instruments/electronic-inst-accessories/keyboard-bags-and-cases.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμένη θήκη την έχω και είναι πολύ βολική. Αξίζει τα χρήματα. Είναι ημίσκληρη με ρόδες και έχει μέσα έξτρα μαξιλαράκια για να τα βάζεις σε ευαίσθητα σημεία (οθόνες κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν εννοείς να το πηγαίνεις 1 φορά τη βδομάδα στο μαγαζί και μετά σπίτι κ.ο.κ. θα σου πρότεινα να μαζέψεις:

 

1. Τα λεφτά για ταξί

2. Τα λεφτά για θήκη

3. Τα λεφτά απο πιθανή ζημιά (σχεδόν σίγουρο ότι θα γίνει αν κάνει 2 δρομολόγια τη βδομάδα ολόκληρη σεζόν)

4. Τον κόπο σου και το άγχος σου να το κουβαλάς

 

και να πάρεις ένα όργανο αποκλειστικά για το μαγαζί το οποίο θα αφήνεις. Αν μετά νομίζεις ότι θα σου είναι άχρηστο το πουλάς. Αν μάλιστα το πάρεις μεταχειρισμένο θα το πουλήσεις πολύ κοντά στην τιμή που το πήρες.

 

Αυτή η συμβουλή μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

 

@lambrosgg: Το παραπάνω όργανο είναι μια κουβέντα, κ ειδικά όταν έχω το Rd-sx300 που για μένα ξεχωρίζει από ένα κανονικό keyboard που θα έπαιρνα..  Όσο για τα υπόλοιπα.. ζορίζομαι όντως που θα το μεταφέρω 2 φορές την βδομάδα, αλλά δεν μπορώ να κάνω και αλλιώς... :(

 

Για την θήκη θα το κοιτάξω παιδιά λίγο παραπάνω, μιας κ στου thomann βγαίνει 150€ με μεταφορικά(και είναι και υφασμάτινες) ενώ αυτές που προτείνετε είναι σε πολύ καλύτερη τιμή!

 

Ξέρει κανείς να μου πεί περίπου τιμές για μεταφορική? Και δεν εννοώ μεταφορική για μετακόμιση με κανονικό φορτηγό. Φαντάζομαι θα υπάρχει κάτι για μικρότερα αντικείμενα με βανάκι ασπούμε. Π.χ. αν θες να μεταφέρεις μια πολυθρόνα πρέπει να νοικιάσεις φορτήγο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ; Συνεχίζω εδώ για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα.. Σκεφτόμουν για μεταφορά πλήκτρων (συγκεκριμένα Kurzweil SP3X) από Αθήνα προς Επαρχία. Κοίταξα με μία μεταφορική, και βγαίνει γύρω στα 85€. Κρίμα δεν είναι; Έχει κανένας να αντιπροτείνει κάποια λύση;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ΟΠΟΙΟΝ και αν το στειλεις, θα το κλάψεις.

Το SP3X είναι μεγάλο και βαρύ, θα στο χτυπήσουν ΣΙΓΟΥΡΑ!!!

Χρειάζεται ΠΟΛΥ προσεκτική/ανθεκτική συσκευασία

γιατί τα πετάνε σα σακιά και χειρότερα.

Πίστεψέ με, σου μιλάω εκ πείρας

και πονάω μόνο που τα θυμάμαι.

Έχω παραλάβει ουκ ολίγα χτυπημένα/σπασμένα synths.

Aν θες, σου στέλνω και φωτογραφίες να κλάψεις κι εσύ ...

Οι απολύτως χειρότεροι (και με διαφορά) είναι η ACS.

Οι λιγότερο κακοί είναι οι Ταχυμεταφορές ΕΛΤΑ,

αλλά κι εκει πρέπει να κάνεις πολύ προσεκτικό αμπαλάρισμα.

Καλή τύχη.

( Κάνε και καμμιά προσευχή ... )

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.. Πηγαίνει κανένας προς Μεσολόγγι, Αγρίνιο, Πάτρα.. Anything???? Μόνο έτσι!! Θα πω σε κανέναν φίλο με αυτοκίνητο, Σκέφτομαι ότι να έρθει ο πατέρας μου και να το πάρει, θέλει περισσότερη χρήματα για βενζίνη από ό,τι ολόκληρη η μεταφορική!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω στείλει κάποια πράγματα με μεταφορική σε Θεσσαλονίκη και Καβάλα, στην Καβάλα μάλιστα έστειλα ένα Yamaha Motif Rack. Και στις δύο περιπτώσεις τα πράγματα έφτασαν στον προορισμό τους σε άψογη κατάσταση (όπως τα έστειλα δηλαδή) και με πολύ χαμηλή τιμή για τα μεταφορικά.

Δεν ήταν βέβαια τόσο μεγάλα και βαριά τα κιβώτια όσο ένα stage piano αλλά οι άνθρωποι φάνηκαν να ξέρουν τη δουλειά τους και προσωπικά θα τους εμπιστευόμουν ξανά.

 

Καθότι δεν θα ήθελα να κάνω δημόσια ρεκλάμα στην εταιρία αυτή, μπορώ να στείλω τα στοιχεία επικοινωνίας μέσω pm σε όποιον ενδιαφέρεται. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο και να σου φανεί περίεργο , ένας σχετικά ασφαλής τρόπος μεταφοράς και οικονομικότατος

είναι τα ΚΤΕΛ.

Αρκεί να κάνεις μια βαρβάτη συσκευασία, να φορτώσεις πρώτος , να υπάρχει κάποιος εκεί να παραλάβει και ο προορισμός να είναι το τέρμα του λεωφορίου για να μην το πειράξει κανείς στη διαδρομή.

 

μιλάμε για κόστος γύρω στα 10ευρα και χωρίς κάφρους να πετάνε τα δέματα απο πάνω σαν τσουβάλια με άμμο .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου