Προς το περιεχόμενο

Groove tubes


Kapony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

πια η γνώμα σας για τις Groove tubes(όσοι τις εχετε παίξει)?

Είδα οτι είναι αρκετά ακριβες σε σχέση με άλλες, πχ με ένα ζευγαρι TAD EL34 έχουν διπλάσια τιμή. Αξίζουν τα λεφτά τους?

Έχω έναν einstein 50 και θέλω να αλλάξω τισ power, θα χρειαστέι να αλλάξω και τις preamp η δεν παιζει ρόλο?

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την έχουμε συζητήσει πολύ, ψάξε λίγο ντε... Αντιγράφω από κάτι που έγραφα προχτές:

 

Η Groove Tubes, όπως και άλλοι (πχ. TAD κλπ) εiναι απλά rebranders (παίρνουν λυχνίες με το κιλό, τις τεστάρουν, τις κάνουν match, βάζουν την ταμπελίτσα τους επάνω και τις μοσχοπουλάνε). Δεν θυμάμαι αν αναφέρθηκε ήδη στο θρεντ, πάντως το έχουμε συζητήσει σε παλιότερα. Η Groove Tubes είναι μια από τις πιο υπερεκτιμημένες, και με τιμολογιακή πολιτική που καθορίζεται από την μαμά εταιρία, η οποία δεν είναι άλλη από την... Fender.

 

Η ηχητική ποιότητα και αντοχή σε μικροφωνισμούς των GT ποικίλλει από τύπο σε τύπο, αλλά σύμφωνα με την δική μου πείρα η πλάστιγγα γέρνει σαφώς υπέρ των TAD. Παρ'ολα αυτα, η GT παράγει και έναν τύπο 6L6 στις δικές της εγκαταστάσεις στην Αμερική, και παίρνει καλές κριτικές (πχ. http://www.legendarytones.com/groovetubes.html), όμως δεν την έχω δοκιμάσει - δεν σε αφορά κιόλας γιατί ψάχνεις EL34.

 

Οι preamp θέλουν αλλαγή μόνο αν έχουν παρουσιάσει πρόβλημα, αν και μπορείς να πειραματιστείς άφοβα με άλλες μάρκες. Τις power θα τις πάρεις ταιριασμένες (matched δυάδα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι (1 λεξη) συμφωνω με τον Bloody ,oτι GT εχω δοκιμασει παιζει πολυ καλα

Για τις 6L6 USA τις οποιες φορα ο ενισχυτης μου τις συγκρινω μονο με NOS

Α-Ψ-Ο-Γ-Ε-Σ

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου