Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικα: Dunlop DC Brick VS Voodoo Lab Pedal Power VS 1 Spot


Sakis_Gallo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολο τον Ντουνια! ;D

 

τροφοδωτω εδω κ καιρο τα δυο μου petalboard με το 1spot κ μπορω να πω οτι ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος! ουτε θορυβους ουτε τπτ!

αυτο ομως που με φοβιζει ειναι τα ρευματα στην Ελλαδα κ αυτα τα κολπα με την ταση. επειδη με τον ενα Group ενδεχετε να παιζουμε αρκετα συχνα απο δω κ απο εκει αρχιζω να φοβαμαι μην γινει καμια στραβει με την ταση κ παρω τα πεταλακια μου αγκαλια κανα βραδυ.....

οποτε αρχισα να σκεφτομαι πολυ σοβαρα να αγορασω η το DC Bricks η το αντιστοιχο της Voodoo lab.

θα θελα να ρωτησω!

1ον πιστευετε οτι αξιζει να κανω αυτην την αλλαγη του τροφοδοτικου?

2ον πιο απο τα δυο(Dunlop/Voodoo) ειναι καλυτερο κ πιο αξιζει τα λεφτα του?

 

να σημειωσω οτι ολα μου τα πεταλακια ειναι 9volt

 

το ψαχτιρι μου βγαλε καποια threads αλλα πιστευω οτι θα ηταν καλο να συγκεντρωσουμε καποιες αποψεις μαζι εδω

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 42
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το DC Brick ειναι στην ουσια ενα daisy chain in a box, δηλαδη στην ουσια ελαχιστη διαφορα εχει απο το Onespot σου. Το Voodoo Labs, αντιθετα εχει isolated outputs, που στην ουσια σημαινει οτι καθε εξοδος του ειναι σα μια ξεχωριστη πριζα οπου βαζεις το τροφοδοτικο του καθε πεταλιου. Αυτο βοηθαει στο να απομονωνεις θορυβωδη πεταλια, πεταλια με "αναποδη" πολικοτητα και αλλα παρεμφερη. Αν ολα τα πεταλια σου θελουν Boss-style τροφοδοτικο, δε χρειαζεσαι τιποτα πιο πολυπλοκο απο το Onespot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε εγω παιζω με τη μπαντα μου σε διαφορα μαγαζια (Ψυρρη , Γκαζι κτλ ) και τρεχω ολο το pedalboard μου με το 1spot ποτε δεν ειχα προωλημα πουθενα!!! Για μενα ειναι παρα πολυ αξιοποιστο και αξιζει τα λεφτα . Επισης , σου σωζει και χωρο στο pedalboard. Εγω το χρησιμοποιω με τα εξης πεταλια : fender pt100 (tuner), boss cs3 (monte allums modded δεν πολυχρησιμοποιω κομπρεσσορα πια ) , fulltone fulldrive 2 mosfet , t-rex mudhoney, handmade replica phase 45 , morley bad horsie 1 , boss giga delay , handmade ea tremolo replica , handmade ehx booster replica . Ειναι αρκετα και δεν εχω κανενα προβλημα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το DC Brick ειναι στην ουσια ενα daisy chain in a box, δηλαδη στην ουσια ελαχιστη διαφορα εχει απο το Onespot σου.

 

δλδ δεν κραταει την ταση σταθερη το DC Brick?

κατι τετοιο κανει μονο το voodoo?

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον πιστευετε οτι αξιζει να κανω αυτην την αλλαγη του τροφοδοτικου?

 

ΟΧΙ

 

μια & οπως και ο ιδιος λες

 

ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος! ουτε θορυβους ουτε τπτ!

 

αυτο ομως που με φοβιζει ειναι τα ρευματα στην Ελλαδα

 

τιποτα

δεν θα παθεις,rest assured ;)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ριξε μια ματια και σ αυτο

 

http://www.bbesound.com/products/stomp-boxes/supa-charger.htm

 

ειναι κατι σαν μια φτηνοτερη εκδοχη του voodoo labs, χωρις τα εξτρα voltage και ισως με οχι τοσο στιβαρη κατασκευη, αλλα με isolated outputs και πολυ φτηνοτερο

 

http://www.tonefactor.com/proddetail.php?prod=BBESupaChargerPS

http://www.thomann.de/gr/bbe_supa_charger.htm

 

το voodoo labs ερχεται με καλωδιακια που δεν εχουν γωνιες, οποτε πιθανον να χρειαστεις εξτρα λεφτα για right angle cables μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν πάρει όμως κάποια υπέρταση το One Spot, επειδή ακριβώς είναι συνδεδεμένα σε σειρά δεν θα τα πάρει όλα αμπάριζα? Αυτό δεν είναι και το πλεονέκτημα να έχει κάποιο isolated outputs?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αν παρει υπερταση θα καει το ιδιο το 1 spot ,οπως αλλωστε και το vl  ;),η εξοδος τους ακομα και με...υπερταση 9 βολτ θα ειναι αποκλειεται να ανεβει ωστε να...καψει τα πεταλακια.....

 

βεβαια ποτε στη ζωη μου εδω και ..30 χρονια που...τραβιεμαι με εφε δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ πεταλακι να καιγεται και μαλιστα οχι με 1 spot αλλα με κατι τραγικα τροφοδοτικα που χρησιμοποιουσαμε ..παλαια..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αν παρει υπερταση θα καει το ιδιο το 1 spot ,οπως αλλωστε και το vl  ;),η εξοδος τους ακομα και με...υπερταση 9 βολτ θα ειναι αποκλειεται να ανεβει ωστε να...καψει τα πεταλακια.....

 

βεβαια ποτε στη ζωη μου εδω και ..30 χρονια που...τραβιεμαι με εφε δεν εχω δει ουτε ΕΝΑ πεταλακι να καιγεται και μαλιστα οχι με 1 spot αλλα με κατι τραγικα τροφοδοτικα που χρησιμοποιουσαμε ..παλαια..... ;D

 

 

Δε ξερω περι αξιοπιστιας τροφοδωτικων κλπ, δεν εχω ασχοληθει, απλα εγκυκλοπαιδικα να αναφερω οτι σε πολλες περιπτωσεις δε χρειαζεται να ανεβουμε πολυ παραπανω απο τα 9 volt για να αρχισουν να αποδημουν εις κυριον ορισμενα κυκλωματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου