Προς το περιεχόμενο

Επιχειρηματολογία στο φόρουμ και προσωπικές αντιπαραθέσεις


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο για τον τίτλο, διαφωνώ με τον Marathon.

Μάλλον δεν έγινα κατανοητός. Δεν ζήτησα κανένα τίτλο. Απλά διαβάζοντας

τότε θα καταλάβεις για ποιο λόγο έχω το τίτλο του "Emeritus", διότι παρά τις αντιπαραθέσεις και τις διαφωνίες και τους καυγάδες, έχω το σθένος να υποστηρίζω αυτές τις "αλλού γι' αλλού" απόψεις, δεν το θεώρησα επαρκή εξήγηση.

To Emeritus, δεν μου λέει κάτι παραπάνω από το Jazzikoφάγος του Trigga.. Thats all

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η με πλάγιο τρόπο, προσπάθεια προβολής, ειδικών και alternative γνώσεων, με γνώμονα την (υποτιθέμενη) αντικειμενικότητα και τη διαφορετικότητα, που περιστοιχείζεται απο μη ευρέως αποδεκτούς χώρους και συντελούν στην υποτιθέμενη δημιουργία ανθρώπων με ειδικό χαρακτήρα, που αυτοδιαχωρίζονται απο τους υπόλοιπους με απαξιωτικό τρόπο, έχοντας και το αίσθημα της ανωτερώτητας, είναι η πόζα του κουλτουριάρη.

 

Πέραν του παραπάνω και εγώ θα ήθελα μία πιο ανθρώπινη συμπεριφορά, χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και ύβρις, τουλάχιστον σε ανοικτά θέματα.

Θέλετε να σφαχτείτε? Κάντε το με PM και ότι πρόβλημα έχετε.... στους υπεύθηνους.

Δε νομίζω οτι αν πούμε σε ανοιχτώ θέμα, "Α μαμά, αυτός με έβρισε, καν'τον ντα", θα βγεί κάτι, απλά δίνουμε το ερέθισμα στους υπόλοιπους να κάνουν τα ίδια και ίσως (απεύχομαι) χειρότερα στο μέλλον.

 

Και για την ιστορία, είμαι και εγώ ροκ-ποζεράς με σκισμένα τζιν, βαμμένο μάτι, κούνημα κιθάρας κλπ ;D ;D ;D. Και σε όποιον δεν αρέσω και με σχολιάσει αρνητικά, απλά χαμογελάω, δεν δίνω σημασία και τροφή για περαιτέρο σχόλια και πάω παρακάτω.

Δεν μπορούμε όλοι οι άνθρωποι να ήμαστε το ίδιο, θα ήταν απίστευτα βαρετό.

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η με πλάγιο τρόπο, προσπάθεια προβολής, ειδικών και alternative γνώσεων, με γνώμονα την (υποτιθέμενη) αντικειμενικότητα και τη διαφορετικότητα, που περιστοιχείζεται απο μη ευρέως αποδεκτούς χώρους και συντελούν στην υποτιθέμενη δημιουργία ανθρώπων με ειδικό χαρακτήρα, που αυτοδιαχωρίζονται απο τους υπόλοιπους με απαξιωτικό τρόπο, έχοντας και το αίσθημα της ανωτερώτητας, είναι η πόζα του κουλτουριάρη.

 

Ασφαλώς, αν και δύο φορές χρησιμοποίησες τη λέξη "υποτιθέμενη" χωρίς να με γνωρίζεις. Σε διαβεβαιώ ότι είμαι ακριβώς ότι φαίνομαι (όπως και όλοι μας άλλωστε).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του παραπάνω και εγώ θα ήθελα μία πιο ανθρώπινη συμπεριφορά, χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς και ύβρις, τουλάχιστον σε ανοικτά θέματα.

Θέλετε να σφαχτείτε? Κάντε το με PM και ότι πρόβλημα έχετε.... στους υπεύθηνους.

Δε νομίζω οτι αν πούμε σε ανοιχτώ θέμα, "Α μαμά, αυτός με έβρισε, καν'τον ντα", θα βγεί κάτι, απλά δίνουμε το ερέθισμα στους υπόλοιπους να κάνουν τα ίδια και ίσως (απεύχομαι) χειρότερα στο μέλλον.

 

Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Είναι και θερμοκέφαλα τα ντόπια φρούτα.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς, αν και δύο φορές χρησιμοποίησες τη λέξη "υποτιθέμενη" χωρίς να με γνωρίζεις. Σε διαβεβαιώ ότι είμαι ακριβώς ότι φαίνομαι (όπως και όλοι μας άλλωστε).

Στο δεύτερο είναι "κατα τους τρίτους", αλλά πίστευα οτι εννοείτε.

Μην το παίρνεις προσωπικά, ποζεράδες καλοί και κακοί υπάρχουν σε όλους τους χώρους της μουσικής και όχι μόνο.

Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Είναι και θερμοκέφαλα τα ντόπια φρούτα.

Ναι, δυστυχός. Δεν πειράζει, προσπαθούμε τουλάχστον και....βλέπουμε.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Superfunk δεν πρόσβαλλε ποτέ κανέναν

 

Φυσικα και ΕΧΩ προσβαλλει αλλα ΜΟΝΟ αφου με προσεβαλλαν πρωτοι καποιοι αλλοι... ;D ;) ,δεν ειμαι και ο Ιησους...... :)

 

Ειναι αδυνατον να παραθετεις τοσο συχνα "συμβουλες" ή απόψεις και να εισαι αρεστος σε ΟΛΟΥΣ. (αυτο ισχυει για ολους οσους εχουν "εντονη" ;D  παρουσια εδω μεσα )

 

Απο εκει και περα στο συγκεκριμενο θεμα νομιζω οτι ολοι εδω μεσα κατι παιρνουμε και κατι δινουμε & βεβαια πανω απο ολα ΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΛΑ (αλλοιως δεν θα τριγυρνουσαμε καθημερινα εδω μεσα).

 

Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις. Είναι και θερμοκέφαλα τα ντόπια φρούτα.

 

ΑΥΤΟ ειναι τελικα και το βασικοτερο προβλημα,αλλα προκειται για ΕΘΝΙΚΟ ζητημα και σιγουρα δεν θα το λυσουμε εδω μεσα.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, ήμαρτον, όλοι σας... Αντί να πείτε μιά καλή κουβέντα όλοι σας, έξυπνοι άνθρωποι, με το πάθος της μουσικής να δίνει άλλη διάσταση στις προσωπικότητές σας, είστε συνέχεια στο "παράθεση"-σχόλιο-αντι"παράθεση"-προσβολή για χαζομάρες. Αγαπάτε τα κολλήματα σας, αφήστε τους άλλους να αγαπάνε τα δικά τους. Αν δεν ήμασταν όλοι κολλημένοι, δεν θα ήμασταν εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι διαβαζοντας στο θρεντ τα ποστ των (χοντρικα) Pinhead, Evilnye, Marathon & Audiokostas καθε περαιτερω συζητηση περριτευει, μιας και (κατ' εμε εννοειται παντα) το αρχικο θεμα και σε ΠΟΛΥ σωστη βαση επιασαν και ΠΟΛΥ σωστες και ΓΟΝΙΜΕΣ αποψεις εξεφρασαν.

Τελοσπαντων...

 

Παντως θα ηθελα να απευθυνω μια καινουργια ερωτηση:

 

Ειμαι ο μονος εδω μεσα που προτιμα αυτες τις συζητησεις αντι, ας πουμε, για τον αν η πενα επηρρεαζει κατα 12,53 η 13,85 % τον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας?

...Τι θελω να πω?

 

Θελω να προσπαθησετε να δειτε τα θετικα και μονο στο οτι γινεται μια τετοια συζητηση. Και φυσικα και οι τονοι σε τετοιες συζητησεις (οπως π.χ. της κατηγοριας Μουσικοι&Μουσικη) ειθισται να ειναι ανεβασμενοι.

 

Ε και?

Δεν ηρθε και το τελος του κοσμου!

Ουτε χρειαζεται αμετακλητα να παρεξηγιομαστε και αμετακλητα τσακωμενοι να ειμαστε!

Η συζητηση θα γινει, οι τονοι θα ανεβουν, θα κατεβουν παλι, και την επομενη μερα παλι στο Νοιζ θα μπουμε για να συζητησουμε απο την αρχη αν τα ξυλα επηρρεαζουν κατα 20% η 30% τον ηχο της ηλεκτρικης κιθαρας καθως και για να πλεξουμε το εγκωμιο του αγαπημενου μας συγκροτηματος! Και στο τελος, το αποκορυφωμα (κατ' εμε παλι) θα ειναι οχι να μαθουμε σε τι διαφερει το ενα καλωδιο απο το αλλο, που θα το μαθαιναμε και απο ενα ξενο σαιτ, ουτε να κανουμε την αγορα κιθαρας της ζωης μας (αλλωστε ποτε ειμαστε επιτελους ευχαριστημενοι?), αλλα να γνωρισουμε κι απο κοντα τους (πρωην) απροσωπους συνομιλητες μας, που τοσες και τοσες ωρες ξοδεψαμε να ανταλλασουμε και να εκσφενδονιζουμε αποψεις μεταξυ μας!

 

Tελοσπαντων... (η πειρα εχει δειξει οτι οι παραπανω ειθισται να ειναι απο ελαφρως ως ακρως περιθωριακες αποψεις, οποτε δειτε κατανοηση...  :) )

 

Τωρα κατι αλλο προς τον Wow!, οχι για συνεχιση της πρωτιστης αντιπαραθεσης, ουτε καν για εναυσμα (προσωπικης) αντιπαραθεσης,  αλλα για κατι που ειπε στον marathon (αν θυμαμαι καλα) και νιωθω οτι με αγγιζει και μενα, και πιθανως και αλλους "καινουργιους" και μη, αλλα εγω προσωπικα θα μιλησω:

 

Προσωπικα λοιπον... ειμαι στο Νοιζ απο τον Νοεμβριο (ενα χρονο σχεδον δηλαδη).

Μιας και... εναμιση περιπου χρονο δεν εχω φτιαξει τον υπολογιστη μου, μπαινω συχνα-πυκνα απο καποιον φιλο η (σπανιοτερα) απο ιντερνετ καφε. Εχω συνειδητα επιλεξει τον ρολο του...  ;D αναγνωστη, μιας και η πολυλογια μου σε συνδυασμο με το βασανιστικα αργο γραψιμο μου στον υπολογιστη (ειμαι απογονος κοτας βλεπετε, συνεπως και δεινοσαυρου  ;D ) ειναι συνδυασμος... θανατηφορος!!! Επιλεγω αντ' αυτου να γραφω μια στο τοσο αν εχω την ορεξη και κυριως κατοπιν "τσιγκλισματος" που θα μου προκαλεσει ενα συγκεκριμενο θεμα (οπως αυτο). Θεωρω, και για μενα και για οποιοδηποτε αλλο μελος του φορουμ, οτι αυτο δεν σημαινει οτι:

 

Α)  η αξια ενος ποστ (μιας γνωμης ουσιαστικα) μετριεται... ποσοτικα, δηλαδη με το ποσα ακομη ποστ εχει καποιος γραψει, και με το ποσα... αστερακια εχει.

 

Β) η αξια καποιου μελους του φορουμ κρινεται χρονικα, δηλαδη "εγω ειμαι ο παλιος και συνεπως και μονο για αυτον τον λογο εχω ενα δικιο παραπανω κι ενα δικαιωμα στην πλακα παραπανω απο εσενα".

 

Γ) ο καθενας μας εμαθε το πΥον του αλλου και μπορει να τον κρινει και σαν ατομο (αλλο το σαν μελος του φορουμ) απλα και μονο επειδη διαβασε πεντε, εξι η εφτα ποστ του.  

                                                            "πΥον" ειπα? Λαθος, γραψτε "ποιον".  ;D

 

Δ) Τον παραπανω σεβασμο που απαιτει(ς) και ΔΙΚΑΙΑ αξιζει(ς) οποιοσδηποτε εχει ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ σε αυτο το φορουμ μπορει να τον αφαιρει απο το... ταπεινο μελος. Ενα βασικο επιπεδο σεβασμου ειναι απαραιτητο να υπαρχει απο τον καθενα και για τον καθενα. (οχι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των "μεγαλων" ειδικα δεν τηρει αυτον τον κανονα, απλα σαν υπενθυμιση...)

 

Αυτα σαν παρατηρηση απο μερους μου Wow! και χωρις καμια προθεση αντιμαχιας (το πολυ-πολυ διαφωνιας), και ουτε προσπαθω να γινω yameth στην θεση του... yameth ;D ;D ;D  !

 

Αλλωστε παραπανω απο ενθερμα σε ειχα υποστηρξει με το που εγινα μελος του Νοιζ σε προηγουμενο σχεδιο εξοντωσης... μεταλλαδων  ;D πραγμα που μου στοιχισε και σε εναν ποντο καλ... εεε καρμα  ;D ;D ...

 

Τελοσπαντων, η πλακα να γινεται κι ας μην γινομαστε ολοι υπερβολικα ευθικτοι!

 

(ΑΔΙΚΗΜΕΝΕ CHILD OF STORY !!!)

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α)  η αξια ενος ποστ (μιας γνωμης ουσιαστικα) μετριεται... ποσοτικα, δηλαδη με το ποσα ακομη ποστ εχει καποιος γραψει, και με το ποσα... αστερακια εχει.

 

Β) η αξια καποιου μελους του φορουμ κρινεται χρονικα, δηλαδη "εγω ειμαι ο παλιος και συνεπως και μονο για αυτον τον λογο εχω ενα δικιο παραπανω κι ενα δικαιωμα στην πλακα παραπανω απο εσενα".

 

Γ) ο καθενας μας εμαθε το πΥον του αλλου και μπορει να τον κρινει και σαν ατομο (αλλο το σαν μελος του φορουμ) απλα και μονο επειδη διαβασε πεντε, εξι η εφτα ποστ του.  

                                                            "πΥον" ειπα? Λαθος, γραψτε "ποιον".  ;D

 

Δ) Τον παραπανω σεβασμο που απαιτει(ς) και ΔΙΚΑΙΑ αξιζει(ς) οποιοσδηποτε εχει ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ σε αυτο το φορουμ μπορει να τον αφαιρει απο το... ταπεινο μελος. Ενα βασικο επιπεδο σεβασμου ειναι απαραιτητο να υπαρχει απο τον καθενα και για τον καθενα. (οχι οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των "μεγαλων" ειδικα δεν τηρει αυτον τον κανονα, απλα σαν υπενθυμιση...)

 

 

 

+1000

Συμφωνω απολυτως..

www.kerinoi.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου