Προς το περιεχόμενο

...Να ξεκινησω καπως ετσι?


nephilim29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα από κάμποσες εκνευριστικές, μάλλον, ερωτήσεις στο θέμα της ηχογράφησης, μιας και είμαι ο  ορισμός του newbie, αποφάσισα να ξεκινήσω το άθλημα του home recording με τα εξής εργαλεία... Παρένθεση, οτι έχω την κεφαλή της randall T2, με κάμποσα πεταλάκια και βρήκα τον ήχο που θέλω. Κατ' αρχην για κάρτα ήχου λέω να χτυπησω αυτη...

 

http://www.thomann.de/gr/presonus_firepod.htm

 

Έπειτα για μικρόφωνο, μάλλον θα καταλήξω εδώ.

 

http://www.cascademicrophones.com/cascade_GOMEZ.html

 

Τι λέτε για αυτά τα δύο για αρχή? Στην πορεία, δε ξέρω τι άλλο μπορεί να χρειαστώ, αλλά προς το παρρόν αυτό που θέλω να πετύχω είναι μια αξιοπρεπή  ηχογράφηση του ήχου της  κιθάρας (ηλεκτρικής και ηλεκτροακουστικής). Η γνώμη σας μάγκες? Σιαλ αη γκόου φορ ιτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι.  ;D

 

Πρώτ'απ'όλα, γιατί χρειάζεσαι μια κάρτα με 8 προενισχυτές? Κιθάρα δεν θέλεις να γράφεις?

 

Δεύτερον, γιατί πιστεύεις ότι χρειάζεσαι ένα τόσο ακριβό και μάλλον εξεζητημένο μικρόφωνο?

 

;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να τα κάνεις αγόρι μου όλα αυτά τα πράγματα και τα μπλιμπλίκια του (σσσσσσσ) δι@όλου????  Φιλαρμονική θα ηχογραφείς?

Πέραν τώρα της πλακίτσας και καλώς ήρθες κιόλας εγώ προτείνω μία M-Audio Fast Track η οποία είναι και στα μισά λεφτά... Πάρε κατευθείαν το σήμα της κεφαλής από το Out στο In της κάρτας και θα έχεις ατόφιο τον ήχο... Από κει και πέρα αν θες να ηχογραφείς μέσω μικροφώνου πάρε ένα δυναμικό Senheiser ή AKG με 60 ευρώ αφού θες κάτι σε πιο καλή ποιότητα (εγώ μεταξύ μας με ένα behringer την έχω βγάλει καθαρή... Σκυλί το άτιμο) και είσαι έτοιμος... Εκτός και αν έχεις σκοπό να ηχογραφείς και τύμπανα οπότε είναι άλλο καπέλο και άλλο θέμα... Το έχω σκεφτεί λιγουλάκι πως θα μπορούσε να γίνει οπότε ρώτα και εδώ είμαστε και εγώ και άλλοι πολύ πιο έμπειροι και σωστοί από εμένα να σε (μας) βοηθήσουν!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα πιο κουφη επιλογη μικροφωνου για newbie δεν εχω ξαναδει.... ;D ;D

 

δηλ.αν σταματησεις να εισαι newbie & θες κατι παραπανω θα αγορασεις τα Abbey Road? ;D ;D ;D

 

παρε ανθρωπε μου μια καρτα με 2-4 εισοδους (σου προτεινω την Μ AUDIO 610)  και ενα 57αρι (η το πολυ πολυ ενα πυκωντικο RHODE NT1 για να γραφεις και ακουστικες με ..ποιοτικο )  να καμεις δουλεια σου.... ;)

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, για την κάρτα, έχετε δίκιο. 8 προενυσχητές είναι too much!!! Αλλά την έβαλα με το σκεπτικό οτι στο μέλλον (όχι άμεσο) μπορεί να αξιοποιηθεί για ηχογράφηση κρουστών. Αλλά γτ σνομπάρετε το μικρόφωνο ρε παιδιά? Επιδή είμαι newbie? Απλά θέλω να πάρω ένα καλό σήμα από την καμπίνα και να το χρησιμοποιήσω και για φωνητικά! Δοκίμασα πάντως να πάρω τον ήχο από την direct mix output της κεφαλής και το αποτέλεσμα ήταν άθλιο...Anyway, ευχαριστώ για τις εναλλακτικές σας προτάσεις... Παραθέτω άλλες 2 επιλογές για κάρτα και Mic να μου πείτε πάλι την γνώμη σας...

 

 

http://www.thomann.de/gr/shure_sm57_lc.htm

 

http://www.thomann.de/gr/presonus_firebox.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,το 57 νομιζω ειναι κλασικ επιλογη και εχει αναφερθει παρα πολλες φορες στο νοιζ!

 

ο,τι και να κανεις δεν θα σε απογοητευσει!

 

ασε που στην αθηνα το βρισκεις και πιο φθηνα απο οτι στο τομαν!

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το μικρόφωνο που έβαλες δεν κάνει για ηχογράφηση καμπίνας ;)

 

επίσης, αν κάποτε θελήσεις να ηχογραφήσεις ντραμς, μπορείς πάρα πολύ εύκολα να πάρεις ένα μιξεράκι, να μιξάρεις τις εντάσεις και τα eq (εντάξει δε θα έχεις και πολλές επιλογές επεξεργασίας στο pc) και να δινεις μια έξοδο στην κάρτα σου

 

άλλωστε ποιος σου λεει οτι όντως θα σου φτάσουν οι 8 είσοδοι της κάρτας σου όταν χρειαστεις πολυκάναλη ηχογράφηση?

 

πρώτα να έρχεται η ανάγκη και βάση της ανάγκης να αποφασίζεις :)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

επίσης, αν κάποτε θελήσεις να ηχογραφήσεις ντραμς, μπορείς πάρα πολύ εύκολα να πάρεις ένα μιξεράκι, να μιξάρεις τις εντάσεις και τα eq (εντάξει δε θα έχεις και πολλές επιλογές επεξεργασίας στο pc) και να δινεις μια έξοδο στην κάρτα σου

 

 

εχεις καποια προταση πανω σε αυτο?

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης, αν κάποτε θελήσεις να ηχογραφήσεις ντραμς, μπορείς πάρα πολύ εύκολα να πάρεις ένα μιξεράκι

 

εχεις καποια προταση πανω σε αυτο?

 

kitchen-aid-artian-mixer.jpg

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου