Προς το περιεχόμενο

D.I.Y. pedals: Ερωτήσεις για ξεκίνημα...


mind_victim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωπα? Ανανεωθηκε το Banzai?  To πρωι ηταν οπως παλια! :D

 

Οποιο σου αρεσει παρε.... και τα δυο ειναι στερεο, προσωπικα στα πεταλακια χρησιμοποιω οπως το 1ο, το ανοιχτο, γιατι "πιανει" λιγοτερο χωρο.

Υπ'οψη οτι το 2ο σε καθε ποδαρακι εχει και ενα "διακοπτη".... αγορασε ενα να το δεις απο κοντα!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 180
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

απο τη φωτογραφία έχω την εντύπωση πως τα 2α είναι φτιαγμένα να τοποθετούνται κατευθείαν πάνω στο perfboard? ή κανω λάθος

 

Ωπα? Ανανεωθηκε το Banzai?  To πρωι ηταν οπως παλια! :D

 

εμένα μου άρεσε πιο πολύ η αρχική του σελίδα... ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει δύο τύπους jack

Τι διαφορά έχουν, κ ποιόν να χρησιμοποιήσω?

 

Και τα δύο κάνουν, για τις εφαρμογές που σκέφτεσαι.

Το δεύτερο θα το χρειαστείς περισσότερο, όταν για κάποιο λόγο δεν θες να γειώνεται το σασί της συσκευής με τη γείωση του κυκλώματος, π.χ για κάποιον ενισχυτή.

 

Γενικά, προχώρα και βλέπεις.

Όσο περισσότερο την πατήσεις σε κάποια θέματα και τα ξεπεράσεις, τόσο πιο άνετος θα είσαι για την επόμενη κατασκευή.  ;)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα σας ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα ξανα κάνω κάποια στιγμή κ άλλες ερωτήσεις μέσα σε αυτό το thread το οποίο το θεωρώ μεγάλο βοήθημα για όποιον θέλει να καταπιαστεί με πετάλια. Επειδή πολλοί ασχολούνται με αυτό θα πρότεινα (χωρίς να μου πέφτει κ λόγος βέβαια ;D) μήπως έμπαινε σε κάποιο εμφανές σημείο ή να ήταν κάπου μόνιμα βαλμένο. Ευχαριστό πολύ κ πάλι... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επόμενη ερώτηση είναι αν είναι στάνταρ ο τρόπος που συνδεόυμε στα πετάλια το off-board κύκλωμα (led, jacks, 3pdt, DC jack k battery snap).

 

Βρήκα αυτούς τους δύο τρόπους:

 

Input grounded

http://www.generalguitargadgets.com/diagrams/switch_lo_3pdt_ig_dcjack.gif

 

Μη-γειωμένη είσοδο:

http://www.generalguitargadgets.com/diagrams/switch_lo_3pdt_tb_dcjack.gif

 

Ποιόν τρόπο θα χρησιμοποιήσω κ γιατί όχι τον άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ό,τι είδα στα διαγράμματα που έβαλες, αυτό που είναι grounded, όταν το πετάλι είναι σε bypass, το input του γειώνεται.

 

έψαξα λίγο στο diystompboxes και βρήκα 2 threads που εξηγούν το λόγο που χρησιμοποιείς grounded:

 

http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=77735.0

http://www.diystompboxes.com/smfforum/index.php?topic=78972.msg651404

 

τσεκαρέ τα!  ;)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παρακαλεσω και εγω με τη σειρα μου να γινει sticky το thread...ο mind victim μπορει να ειναι αρχαριος αλλα εχει βρει ορισμενα πραγματα οπως τα grounded/non-grounded input circuitry connection layouts που ειναι τρομερα χρησιμα, για να μην αναφερθω και στις οποιες συμβουλες δοθηκαν (και θα δοθουν φανταζομαι) απο αλλα μελη. Πολυ χρησιμη βοηθεια για οποιον ξεκιναει (μα καλα μονο εγω ξεκινησα σχεδον στα τυφλα? ;D )

 

Στο θεμα τωρα, συνηγορω και εγω υπερ των open jack, με ουτε ενα ευρω μαλιστα παιρνεις αριστης ποιοτητος neutrick jacks. Επισης θα προτεινα και εγω να ξεκινησεις απο ενα noiz overdrive για να παρεις μια γενικη ιδεα περι του πως λειτουργει ενα απλο overdrive/fuzz κυκλωμα, τις μετατροπες που μπορεις να του κανεις, αλλα κυριως για να εξασκηθεις στην κολληση/συναρμοληγηση ενος κυκλωματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι για πολύ αρχή κ άμμεσα δηλαδή να φτιάξω ένα master volume κ ένα a/b box. Σκέφτομαι επίσης πριν από αυτό να πάω να αγοράσω διάτρητη πλακέτα κ αρκετές διόδους ας πούμε κ να κάνω εξέσκηση στις κολλήσεις. Μετά θα φτιάξω το noiz overdrive ώστε να μπορέσω να φτιάξω έναν orange squeezer (αυτός είναι κ ο πρώτος μου λειτουργικός στόχος).

 

Ωραίο άρθρο για το off-board wiring φαίνεται να είναι αυτό

http://www.tonepad.com/getFile.asp?id=76

από το οποίο δεν καταλαβαίνω τι θελει να πεί με την φράση:

"This connection can be made thru metal chassis"

 

Επίσης τι είναι αυτό το millenium bypass που το βλέπω συνέχεια μπροστά μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το οποίο δεν καταλαβαίνω τι θελει να πεί με την φράση:

"This connection can be made thru metal chassis"

 

δε βρήκα που λέει αυτη τη φράση, αλλά υποθέτω θα μιλάει πχ για τα ground των jack που στην ουσία ενώνονται όλα μεταξύ τους επειδή ακουμπάνε στο ίδιο μεταλλικό κουτάκι.

 

Επίσης τι είναι αυτό το millenium bypass που το βλέπω συνέχεια μπροστά μου??

 

millenium bypass είναι ένας τρόπος να κάνεις bypass το εφέ αν δε διαθέτεις 3pdt EDIT: ΚΑΙ αν θες να'χει και led

 

είναι πολύ περίπλοκο και δε χρειάζεται να ασχοληθείς με αυτό προς το παρόν. Είναι πολύ εύκολο να βρεις 3pdt απο το internet

 

κάνε και ένα google, έχει πολύ πράμα σχετικά με το millenium αν θες να μάθεις λεπτομέρειες :)

 

EDIT no2θα σου πρότεινα στην αρχή και οσο "παίζεις" με απλά κυκλώματα όπως το νοιζ, δε σου χρειάζεται το switch να είναι και footswitch. εγώ όταν φτιάχνω ένα πετάλι πρώτα χρησιμοποιώ κανονικό dpdt και μόνο αν τελικά σκοπεύω να το βάλω σε κουτάκι παίρνω 3pdt footswitch, γιατί γενικα οι ποδοδιακόπτες είναι καριβότεροι και δε θέλω να τους χρησιμοποιώ χωρις λόγο (δηλαδή να χρειαστεί όντως διακόπτης που πατιέται με το πόδι)

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι επίσης πριν από αυτό να πάω να αγοράσω διάτρητη πλακέτα κ αρκετές διόδους ας πούμε κ να κάνω εξέσκηση στις κολλήσεις.

Πριν αρχισεις τις κολλησεις σου στη διατρητη παρε ενα οινοπνευμα και βαμβακι και καθαρισε καλα την πλακετα. Πολλες διατρητες ειναι πολυ βρωμικες... σε καθαρη πλακετα οι κολλησεις γινονται/απλωνονται πολυ πιο ευκολα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου