Προς το περιεχόμενο

μαγνητες για μπασο IBANEZ GSR 200


morsanimi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Του έριξα πάνω του κατευθείαν 9 volt παρακάμπτοντας την πλακέτα και για αυτό boostαρίστηκε έτσι μάλλον.

 

Άρα τρέχει passive ουσιαστικά, ή παίρνεις ακόμα από την προενίσχυση? Με μπέρδεψες!!! Παρεμπιπτόντως, οι μαγνήτες δεν χρειάζονται "τάση" για να δουλέψουν (οι passive) άρα ούτε και μπαταρία. Τι έκανες τελικά κι ακούγεται διαφορετικά ρε συ?!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν το μπάσο έχει μπαταρία που πέφτει πάνω σε μία πλακέτα η τροφοδότηση... Από την πλακέτα (που λογικά είχε πάνω την προενίσχυση) φεύγαν καλώδια και συνδεόταν σε σειρά οι 2 μαγνήτες και η γείωση (προφανώς)... Εγώ "σκότωσα" τον μπροστά μαγνήτη και από ότι είδα από την καλωδίωση που "έφτιαξα" η πλακέτα δεν παίρνει ρεύμα...το ρεύμα πάει κατευθείαν στον μαγνήτη... Δεν ξέρω γιατί το έκανα αλλά λειτούργησε... Έτσι πρέπει να κάνει?

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν το μπάσο έχει μπαταρία που πέφτει πάνω σε μία πλακέτα η τροφοδότηση... Από την πλακέτα (που λογικά είχε πάνω την προενίσχυση) φεύγαν καλώδια και συνδεόταν σε σειρά οι 2 μαγνήτες και η γείωση (προφανώς)... Εγώ "σκότωσα" τον μπροστά μαγνήτη και από ότι είδα από την καλωδίωση που "έφτιαξα" η πλακέτα δεν παίρνει ρεύμα...το ρεύμα πάει κατευθείαν στον μαγνήτη... Δεν ξέρω γιατί το έκανα αλλά λειτούργησε... Έτσι πρέπει να κάνει?

 

Λοιπόν... Η πλακέτα είναι η προενίσχυση. Η προενίσχυση λειτουργεί κανονικά όμως? Το EQ δηλαδή επηρρεάζει τον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγάλεις τη μπαταρία ακούγεται? (Τι σε βάζω και κάνεις βραδιάτικα...  ;D)

 

Υποψιάζομαι ότι μάλλον τρέχει passive, εφόσον προφανώς απενεργοποιήθηκε και η προενίσχυση. Οπότε λογικά τη μπαταρία δεν τη χρειάζεσαι. Για... τέσταρε!!!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου