Προς το περιεχόμενο

Από που ξεκινήσαμε


SpyrosCh

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΟΝΟΣ ΟΡΓΗ ΘΛΙΨΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΕ 5 ΠΡΑΞΕΙΣ ΛΑΚΗΔΕΣ

 

1:48

 

Προσκυνώ σε Κώστα. Ολη η εβδομάδα μου θα πάει πολύ καλύτερα.

Σε ευχαριστώ

Ειλικρινά

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

πολυ ομορφο θεμα!  ;D

λεπον εγω μικρος ηθελα να γινω Ian Anderson  :P

τα εγραψα ολα εγω ενα ενα, χρησιμοποιωντας το κασετοφωνο ενα μικτη κ το walkman μου για να μπορω να ντουμλαρω....

 

Lonely_Passanger.mp3

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λοιπόν, εμένα μου άρεσε.............. yeah.

 

Χόνεστλυ.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΟΝΟΣ ΟΡΓΗ ΘΛΙΨΗ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΑΥΤΟΟΡΓΑΝΩΣΗ ΣΕ 5 ΠΡΑΞΕΙΣ ΛΑΚΗΔΕΣ

 

 

 

Ξέχασα να γράψω ότι το είχα γράψει με ένα DIY μικρόφωνο και έπαιζα με ένα τσιταρισμένο marshall 30ρη για κιθάρα. Επίσης τα πλήκτρα στο 2'28 τα παίζω εγώ γιατί, αν και πανκ, ήμουν ο μόνος σπουδαγμένος μουσικός.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρισκόμαστε στο σωτήριο έτος 1983 (και όμως). Τρεις νεαροί, στο αυγουλομονωμένο πλυσταριό της ταράτσας του ντράμερ δίναν την δική τους ερμηνεία στο blues (ναι, από τότε).

 

Το recording gear αποτελείται από ένα οριζόντιο κασσετόφωνο με compression ένα βιβλίο πάνω στην υποδοχή για να πατάει καλά η κασέτα. Ο ηχολήπτης είχε τις απαραίτητες δεξιότητες για να πατάει το rec και το play ταυτόχρονα.

 

Το μόνο επώνυμο όργανο ήταν η προ διμήνου αγορασμένη Τelecaster του κιθαρίστα (τότε οι κιθαρίστες της ηλικίας μας είχαν μία μόνο κιθάρα) η οποία ήταν και το αντικείμενο πόθου και ζήλειας.

 

Το μόνο λαμπάτο όργανο ήταν η Osram που φώτιζε το πλυσταριό.

 

Και περνούσαμε φανταστικά.

Blow_wind_blow.mp3

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα-ακούγομαι. yes.... icon_headbang.gif

Και αυτό γιατί

α) Το κασσετόφωνο βρίσκεται δίπλα από τον ενισχυτή

β) Στο προσωπικό μου σύμπαν εκείνη τη στιγμή τα σπάω. Και τα χώνω. Εφηβεία. Αγνοια κινδύνου. Αγνοια υπαρξης vol.

 

Συντελεί και το καταπληκτικό μπάσο (μία αγνώστου προελεύσεως ασπρόμαυρη απομίμηση precision απο γνήσιο plywood). Το λάτρευα

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 5 χρόνια. Ακουστική κιθάρα καρφί στο mic in της onboard κάρτας ήχου. Μια από τις πρώτες απόπειρες να σμίξω και άλλα όργανα μαζί με την κιθάρα χρησιμοποιώντας το fruity loops το οποίο δεν χρησιμοποιώ πλέον. Κάποια στιγμή μόλις βρεθεί χρόνος ίσως το εξελίξω.

fos_mesa_sto_xaos.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το τότε που ξεκίνησα, χάνεται στον χρόνο και τότε δεν υπήρχαν διαδεδομένα μέσα (πρέπει να υπήρχαν κασετόφωνα...) εγγραφής, δεν έχω ντοκουμέντα. Αντιθέτως, λόγω μιας μεγάλης χρονικής αποχής από ηλεκτρικά όργανα, έχω ντοκουμέντα από τα ξαναξεκίνημά μου.

Αφορμή της εμπλοκής μου ήταν το Garageband, και το κομμάτι που παραθέτω είναι το πρώτο που έφτιαξα (παραγωγής 2001), πιάνοντας ηλ. κιθάρα μετά από 18 χρόνια, με μια Peavey T60 δανεική (και από τότε αγύριστη)

vol6+.mp3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου