Προς το περιεχόμενο

4 pedals-1 strat (test clip)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω κι εγω την άποψη μου για τα πεταλάκια... :)

 

Το dano είναι ένα πετάλι που μου αρέσει αρκετά να παίζω μαζί του..

(δεν έχει να κάνει με το οτι είναι πάμφθηνο)

Μου βγάζει μια srv χροιά, έχει όγκο να φάνε κι οι κότες, ωραίες δυναμικές ,το drive του είναι αρκετά μουσικό και τα δάχτυλα μου γουστάρουν να παίζουν μαζί του..

Είναι κάπως μουντό όμως σαν να κάνει ένα μικρό roll off στα πρίμα...

 

Το barber το οποίο ήταν (σύμφωνα με εσάς) ο αδιαφιλονίκητος winner του test είναι ίσως απο αυτά τα 4 αυτό που κάνει το... "just add a hair of gain" thing καλύτερα απο όλα..

Έχει ένα tone control χρήσιμο απο το 0 ως το 10 και είναι γενικώς πολύ καλά μπαλανσαρισμένο συχνοτικά...

 

Το ts9 θεωρείται το industry standard, όπως standard είναι και κάποια πασίγνωστα χαρακτηριστικά του που σε άλλους αρέσουν και σε άλλους όχι...

Με το που το ενεργοποιείς ψάχνεις να βρείς που εξαφανίστηκαν οι χαμηλές του ενισχυτή σου και την θέση τους πήρε αυτό το boost που δίνει στα μεσαία...

Αυτό το στένεμα του ήχου όμως πολλές φορές κάθεται πολύ καλά μέσα σε ένα mix και σε βγάζει άνετα "μπροστά" σε ένα live όταν θες να ακουστεί το σόλο σου.

 

Τέλος το boss είναι λίγο πιο high gain απο τα υπόλοιπα (φαίνεται και απο τη ρύθμιση που έκανα) και είναι ίσως το λιγότερο δυναμικό (περισσότερο compression δηλαδή) απο τα 4.

...Και σε αυτό παρατηρώ ένα ελαφρό loss στις χαμηλές συχνότητες.

Ο ήχος του είναι ίσως κάπως πιο μονοδιάστατος, θεωρώ όμως οτι είναι αρκετά χρήσιμος κυρίως για ρυθμικά παιξίματα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου