Προς το περιεχόμενο

Zoom H-2, review και clips


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσερεμόνη, ο τουμπανιέρος φαίνεται ψημένος στο είδος ρε συ. Καλοκαιράκι είστε για περιοδεία-νυχτοκάματο; Τώρα έχω και φαζ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ξέρετε τι διαφορά μπορεί έχει το Η-4 στην ποιότητα της ηχογράφησης;

έχει άραγε καλύτερα μικρόφωνα;

Πάντως ακούγοντας τα samples του Thomann, μου άρεσε πιο πολύ ο ήχος του Η-2, αν και δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

bump γιατι χτες πηγα σε στουντιο με φουλ μπαντα :

 

Ηχογραφησα τετρακάναλα (2 στέρεο κανάλια σε wav) , τοποθετώντας το Η-2 σε mic stand στο υψος μου (1,85m,  πρασινα ματια). Tα όργανα που ακουτε ειναι ενα σκαφος hagstrom σε εναν ενισχυτη Fender Ultra Chorus, μια Gitane με φτηνιαρικη καψα σε DI και Shure SM57, τα οποια εβγαιναν μιξαρισμενα απο το PA, ηλεκτρικο μπασο σε Boss GT10B και ενισχυτη,  και ντραμ σετ , στο ταμπουρο του οποιου ειχε τοποθετηθει μικροφωνο.

 

Το zoom ηταν τοποθετημενο με τετοιο τροπο ωστε απο τη μια πλευρα του να βλεπει τις κιθαρες και απο την αλλη το μπασο και τα ντραμς. Δεν μπορεσα να βελτιωσω τις ανισορροπίες στις εντασεις των κιθαρων, εξαιτιας της απειριας μου σε τετοια θεματα και οπωσδηποτε εξαιτιας ΚΑΙ της προφανως λαθος τοποθετησης του Η-2 στο χωρο.

 

Παρόλαυτα , το αποτελεσμα που ακουσα ηχογραφημενο, ειναι καλυτερο απο αυτο που ακουγα μεσα στο στουντιο, για αυτο και το ανεβαζω. Ισορροπησα λιγο τις εντασεις μεταξυ του "μπροστα" και του "πισω" και εκανα λιγο pan. Καμια αλλη επεξεργασια , περα απο normalize.

 

ΥΓ. Το παιξιμο ειναι δραματικο, σας παρακαλω προσπεραστε το.

4-ch_studio_rec-01.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να ανεβαζες και το original, μαζι με ενα προχειρο σχεδιακι (βλ. ζωγραφικη :P) με τη γενικη διαταξη του χωρου, και την τοποθεση toy Zoom και των οργανων, για να εχουμε μια καλυτερη ιδεα σχετικα με την καθαρα δικια του ηχογραφηση?

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι το Η2 είναι ένα απίστευτο μηχανάκι ειδικά εάν αναλογιστείς την τιμή του.

Το χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια για field recording, backup recording χορωδίας και ορχήστρας και τα αποτελέσματά του είναι καταπληκτικά.

Συγκεντρώνει πάρα πολλές λειτουργίες πάνω του.

Επίσης είναι μια πολύ καλή λύση για φορητή κάρτα ήχου για το laptop μου μια και οι ASIO drivers της Zoom είναι μια χαρά. Με ένα μακρύ USB καλώδιο το βάζεις πάνω στη βάση του μικροφώνου και γράφεις τα πάντα. Ειδικά για demo, οδηγούς κλπ είναι πρώτο.

Συμφωνώ με την ποιότητα κατασκευής, αλλά σε αυτό το κόστος ...θα ζήσω!

Ο limiter που έχει πάνω είναι σωτήριος ειδικά αν γράφεις πηγές με μεγάλες διακυμάνσεις στη δυναμική λόγω των 3 (μόνο) θέσεων την προενίσχυσης.

Το μόνο σοβαρό μειονέκτημα που του βρίσκω είναι η σχετικά χαμηλή διάρκεια των μπαταριών και τα μετριότατα ακουστικά που περιέχει. Αλλά όπως είπα και πριν, ...θα ζήσω!

Το έχει χρησιμοιποιήσει κανείς με 8Gb κάρτα;

 

Γεια σε όλους! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως να ανεβαζες και το original, μαζι με ενα προχειρο σχεδιακι (βλ. ζωγραφικη :P) με τη γενικη διαταξη του χωρου, και την τοποθεση toy Zoom και των οργανων, για να εχουμε μια καλυτερη ιδεα σχετικα με την καθαρα δικια του ηχογραφηση?

 

για σχεδιάκι κάπως δύσκολο , γιατι θα ειναι πολυ πιο προχειρο απο την περιγραφη (δεν μετρησα και τις διαστασεις του στουντιο πριν γραψω :D).

 

Tα tracks αν θελεις να τα ανεβασω καπου (ειναι 120Mb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, δε χρειαζεται και αρχιτεκτονικο σχεδιο:P. Απλα να υπαρχει μια αναλογια.

 

Βασικα και σε mp3 θα τα ανεβασεις εδω, το ιδιο μου κανει. Ακουω απο ενα ηχοσυστημα pionner, που παιζει να κοντευει την ιλικια μου ::).

 

Αν παλι εχεις καπου να τα ανεβασεις αυτουσια, no problem :D

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικες γραμμες βλεπω οτι υπαρχουν ολα τα οργανα και στις δυο μεριες.

Αλλα οταν παιζουν και τα δυο tracks ταυτοχρονα, γινονται πιο εμφανεις οι κιθαρες.

Μια χαρα για ηχογραφηση προβας βεβαια.

 

Καμια εμπειρια με ηχογραφηση απο line in, παιρνοντας σημα απο καποια κονσολα? Πιστευω οτι εκει θα λειτουργει σαν οποιοδηποτε recorder. Αμα εχουν ρυθμιστει σωστα οι εντασεις, τοτε θα ακουγεται καλα.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω είχα ξεχάσει και το thread και οτι είχα το H2  ;D

 

blue ακούστηκε ωραία ακόμα και στα ηχεία του laptop!

Είχα υποσχεθεί κάποια κλιπς, έγινε η πρόβα αλλά ξεχάστηκε. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα ανεβάσω και τίποτις ηλεκτρικό ακόμη.

 

υ.γ. είσαι στον όγκο;  ;D ;D ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου