Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσσου σε άταστο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μπράβο X-Minor, είσαι μερακλής.  :)

 

Σε σχέση με τα μεγάλα inlays απο στόκο, προσωπικά θα το ξανασκεφτόμουν (φοβάμαι ότι αργά η γρήγορα ο στόκος θα "σκάσει".

 

Μπορεί να έφτιαχνα απο αυτόν τον συνθετικό "πηλό" που χρησιμοποιούν για μικροκατασκευές ο οποίος πολυμερίζεται και σκληραίνει στον φούρνο.

 

http://polymerclayexpress.com/cernit.html

 

(Έχει μέχρι και κάποιο χρώμα που φωσφορίζει  ;D )

 

Η μπορεί και να ακολουθούσα την συνήθη διαδικασία του να αγοράσω ειδικό υλικό και να το κόψω στο κατάλληλο σχήμα.  ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ Harilatron!  :)

 

Αυτά τα συνθετικά τα πήρα ήδη να τα δοκιμάσω (εκτός ξύλου αρχικά βέβαια) και δεν κάνουν με τίποτα για inlays! Αν ο στόκος σκάει, αυτά είναι ακόμα πιο ευαίσθητα! Σκέφτηκα να πάρω βινύλιο και να τα κάνω, αλλά γι'αυτό θα χρειαστεί βαθύτερο routing στην ταστιέρα, κι επειδή δεν έχω κάποιο dremel (και ήδη φοβάμαι να σκάψω έτσι μόνος μου παραπάνω) έτσι κατέληξα στον στόκο...

 

Ίιιιισως αν βερνικώσω από πάνω μετά (που σίγουρα θα το κάνω αν αλλάξω inlays) δεν "πετάξει" τόσο εύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογράφησα ένα πρόχειρο κλιπάκι για να δείξω απλά πως ακούγεται, οπότε μη δίνετε σημασία στο παίξιμο! Οι ρυθμίσεις πάνε ως εξής:

 

Μπάσσα και πρίμα συνέχεια στο full, και πάντα σε parallel

Αρχίζω με passive bridge-middle-neck

Μετά active bridge-middle-neck

Στη συνέχεια active w/ treble boost bridge-middle-neck

Το τελευταίο που καραμπουκώνει (sorry) είναι active w/treble boost στον neck σε series.

 

 

(το πραματάκι που παίζω είναι απ'το to bid you farewell των Opeth)

 

Α! Το μπάσσο αυτή τη στιγμή φοράει roundwound medium χορδές (δεν θυμάμαι καν τι gauge είναι!) ψιλονεκρές...

GL_fretless.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θολές και δεν μπορούμε να καταλάβουμε τη λεπτομέρεια της εργασίας. Γιατί πέρασες λούστρο με πινέλο? Έχεις ελάχιστες πιθανότητες να βγεί καλό, τόσα σπράυ υπάρχουν με εγγυημένο αποτέλεσμα. Μπράβο πάντως για το κουράγιο σου.

Εγώ στη θέση σου θα είχα ξεβιδώσει το μπράτσο, θα δούλευα πιο εύκολα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφίες είναι κινητού, δεν έχω φωτογραφική μηχανή οπότε αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω.  :-\  Πάντως οπτικά ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι πειστικό! Αλλά δουλεύει σωστά, οπότε δεν με νοιάζει ιδιαίτερα!  :D

 

Βερνίκι δεν το πέρασα ακόμα, και εν τέλει μάλλον με σπρέι θα το κάνω - αν το κάνω. Διάβασα και κάτι παλιά thread περί βερνικώματος και πληροφορήθηκα αναλόγως!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α! Το μπάσσο αυτή τη στιγμή φοράει roundwound medium χορδές (δεν θυμάμαι καν τι gauge είναι!) ψιλονεκρές...

Ε τώρα στο άταστο οι flats επιβάλλονται.

Για να μη σου φάνε και τη ταστιέρα.

Αντε και με ένα short ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τώρα στο άταστο οι flats επιβάλλονται.

Για να μη σου φάνε και τη ταστιέρα.

Αντε και με ένα short ;D

 

Αυτά στη Σουηδία τώρα, αυτή τη στιγμή δεν έχω ούτε για τις flats!  ;D

Αλλά ένα κοντούλι άταστο είναι ΣΙΓΟΥΡΑ στα μελλοντικά σχέδιά μου!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κατεβασε το σατυρο μυαλο μου... προσεκτικο φαγωμα των ταστων με σιδερολιμα

μεχρι τη ριζα τους, ωστε να μεινουν οι ριζες (πως λεγονται αληθεια?) σαν 'δεικτες'

για το που ηταν τα ταστα, οριζοντιο ξυσιμο ταστιερας με γυαλοχαρτο, απο 200 πχ

στην αρχη μεχρι 1000 στο τελος για να γινει λεια και μετα λουστραρισμα :D.

Ολο στο τζαμπα το μυαλο μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κατεβασε το σατυρο μυαλο μου... προσεκτικο φαγωμα των ταστων με σιδερολιμα

μεχρι τη ριζα τους, ωστε να μεινουν οι ριζες (πως λεγονται αληθεια?) σαν 'δεικτες'

για το που ηταν τα ταστα, οριζοντιο ξυσιμο ταστιερας με γυαλοχαρτο, απο 200 πχ

στην αρχη μεχρι 1000 στο τελος για να γινει λεια και μετα λουστραρισμα :D.

Ολο στο τζαμπα το μυαλο μου...

 

 

Άμα φας το τάστο τόσο χαμηλά θα σου κόψει τα χέρια, είναι πολύ πιο περίεργο εκεί κάτω και με το φάγωμα γίνεται σκέτο ξυράφι, ακόμα και να το τρίψεις με γυαλόχαρτο - που δεν μπορείς επειδή το σκίζει! Το σκέφτηκα κι εγώ αρχικά και το'κανα (εκτός ταστιέρας βέβαια) κι αυτό!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου