Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσσου σε άταστο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα εκανες και το κανεσ αταστο σουπερ και τα κλιπακια αυτο που παρατηρω σαν αδαης του αταστου στο δικο μου ειναι :

 

1)στην αρχη δεν μου αρεσανε flat χορδες αλλα μετα απο κανενα μηνα δεν ηθελα να τις αλλαξω.(τα slides ειναι πιο ευκολα και ο ηχος ειναι τρομερο mellow)

2) αυτο που εκανες ειναι αξιο θαυμασμου και πολυ λιγοι θα σου πουν μπραβο εγω σου λεω ενα πολυ μεγαλο Μ Π Ρ Α Β Ο

3) αν και δεν ειμαι σιγουρος για να αποφυγεις το προβλημα με το ξυλοστοκο στα ταστα μπρουσεσ να παρεισ λεπτα φυλα ξυλου και να τα εβαζες μεσα να τα εκοβες και μετα να ετριβες την ταστιερα.

4) το μανικι θα μου αρεσε ολο βαμενο σε αυτο το χρωμα το vintage οσο παει και προρτοκαλιζει (αφτο γραφει στο birdseye maple τρελα) γουστο δικο μου

5) το αταστο οσο φενετε ευκολο τοσο δυσκολο ειναι αλλα ειναι το πραγματικο μπασσο που μπορεις να ζωγραφισεις..

6) μερικοι απογοητευονται το δικο μου παντως το αταστο δεν το πουλαω με τιποτα..

 

 

Το δικο μου ηταν ετοιμο και αμαρκαριστο

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλόπαιχτο, καλόπαιχτο! Να γλύφεις τα δάχτυλα σου ειναι το G&Lάκι. Και οχι τις ...πένες.

 

Ευχαριστώωω!!!  :D

 

Αλλά και τις πένες τις γουστάρω!  8)

 

 

καλα εκανες και το κανεσ αταστο σουπερ και τα κλιπακια αυτο που παρατηρω σαν αδαης του αταστου στο δικο μου ειναι :

 

1)στην αρχη δεν μου αρεσανε flat χορδες αλλα μετα απο κανενα μηνα δεν ηθελα να τις αλλαξω.(τα slides ειναι πιο ευκολα και ο ηχος ειναι τρομερο mellow)

2) αυτο που εκανες ειναι αξιο θαυμασμου και πολυ λιγοι θα σου πουν μπραβο εγω σου λεω ενα πολυ μεγαλο Μ Π Ρ Α Β Ο

3) αν και δεν ειμαι σιγουρος για να αποφυγεις το προβλημα με το ξυλοστοκο στα ταστα μπρουσεσ να παρεισ λεπτα φυλα ξυλου και να τα εβαζες μεσα να τα εκοβες και μετα να ετριβες την ταστιερα.

4) το μανικι θα μου αρεσε ολο βαμενο σε αυτο το χρωμα το vintage οσο παει και προρτοκαλιζει (αφτο γραφει στο birdseye maple τρελα) γουστο δικο μου

5) το αταστο οσο φενετε ευκολο τοσο δυσκολο ειναι αλλα ειναι το πραγματικο μπασσο που μπορεις να ζωγραφισεις..

6) μερικοι απογοητευονται το δικο μου παντως το αταστο δεν το πουλαω με τιποτα..

 

 

Το δικο μου ηταν ετοιμο και αμαρκαριστο

 

 

Κατ'αρχήν σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλτατε!

 

Όσο για τα υπόλοιπα... Λοιπόν, οι flats δεν μου άρεσαν ποτέ να σου πώ την αλήθεια. Είναι όντως smooth αλλά γενικά έχω συνηθίσει μια ζωή με σχετικά βαριές rounds και έχω καλύτερο grip και ακρίβεια με rounds παρά με flats. Με ξενίζουν γενικώς...

Το θέμα με τα φιλέτα ξύλου το σκέφτηκα, αλλά το μπάσσο αποφάσισα να το κάνω άταστο εντελώς "στο φτερό" και δεν ήθελα να ξοδέψω παραπάνω χρήματα και να ψάχνω για veneers, οπότε χρησιμοποίησα ότι απλότερο μπορούσα. Βέβαια τώρα θα αναγκαστώ να ψάξω για ένα άλλο project αλλά τέλος πάντων! ;D Πραγματικά όμως δεν γνωρίζω αν θα ήταν σταθερότερο και με τα φιλέτα.

Το tint στο μανίκι προσπάθησα αρχικά να το κάνω όπως λες, αλλά όταν άρχισε να σκουραίνει μου άρεσε και πέρασα κι ένα χεράκι παραπάνω! Από κοντά πάντως είναι κάπως πιο πορτοκαλί απ'όσο φαίνεται στις φωτογραφίες.

Γενικά να σου πώ την αλήθεια δεν τρελαίνομαι για το άταστο, απλά μ'αρέσει σε φάσεις, κι επειδή το G&L δεν το πολυχρησιμοποιούσα ούτως ή άλλως αποφάσισα να το μετατρέψω. Το απίστευτο είναι πως βρήκα τον ήχο να βελτιώθηκε με την αλλαγή, όσο περίεργο κι αν ακούγεται. Ποιός ξέρει...

Το αμαρκάριστο να σου πώ την αλήθεια δεν το πολυήθελα γιατί οι γραμμές με βοηθούν πολύ στο να ρυθμίσω σωστά το intonation, οπότε και τις άφησα.

 

Το δικό σου αλήθεια ποιό είναι? Πόσταρε και καμιά φωτογραφία ντε!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καμαρι μου θεωρω την καλύτερη αγορα που εχω κανει ποτε σε οργανο...

early ernie ball musicman stingray με ολα τα υλικα να ειναι απο την αποθηκη του leo fender η μοναδικη διαφορα απο το pre ernie ball ειναι μονο το μικρο logo στο headstock.

:o

 

srf3.jpg

 

 

οταν το παρελαβα δεν πιστευα την κατασταση που ηταν ολοκαινουργια ολα δεν εχει πεχτει σχεδον καθολου. εμαθα κιολας οτι εχει πεξει και ο palladino και εχει πει καλα λογια. αυτα τα ολιγα περιμενω εντυπωσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφο!!

 

5) το αταστο οσο φενετε ευκολο τοσο δυσκολο ειναι αλλα ειναι το πραγματικο μπασσο που μπορεις να ζωγραφισεις..

 

Ντάξει περί πραγματικών μπάσων και που ζωγραφίζει ο καθένας, νομίζω δεν τίθεται θέμα. Το όργανο είναι το μέσο πάντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ όμορφο!!

 

Ντάξει περί πραγματικών μπάσων και που ζωγραφίζει ο καθένας, νομίζω δεν τίθεται θέμα. Το όργανο είναι το μέσο πάντα :)

συμφωνω 100% το εγραψα λαθος εννοω μου αρεσει το ηχοχρωμα του αυτο

 

ευχαριστω ξερω οτι ειναι κουκλι  :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Επειδή δοκιμάσαμε κι εμείς να το κάνουμε, παρατηρήσαμε τα εξής:

 

Α. Για να γεμίσει το κενό με ότι αποφασίσεις, καλό είναι να "ανοίξει" όσο είναι εφικτό, το μπράτσο. Σφίγγεις λοιπόν το truss rod και η κύρτωση του, ανοίγει το διάκενο. Αλλιώς έχεις το σχήμα μια σταγόνας με την οπή πια ελάχιστη.

 

Β. Μαλακά σώματα δεν έχουν πολύ μέλλον, καθώς οι τάσεις που δημιουργούνται με τις χορδές, σε βάθος χρόνου μπορεί να πετάξουν, θρυμματίσουν σταδιακά το υλικό.

 

εμείς αυτό καταφέραμε:

http://handmadeguitars.gr/el/basslines-2/lightwave-bass 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστούμε πολύ για τον λεπτομερή οδηγό.Το ίδιο ισχύει και για τις κιθάρες ? Επίσης το μηχάνημα για το πλανάρισμα να ξέρεις ότι λέγεται πλάνη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Slew Rate unpinned this θέμα
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/11/2009 στις 2:13 ΠΜ, X-minor είπε

Το αμαρκάριστο να σου πώ την αλήθεια δεν το πολυήθελα γιατί οι γραμμές με βοηθούν πολύ στο να ρυθμίσω σωστά το intonation, οπότε και τις άφησα

Εδω παρατηρω οτι η ταστιερα δεν εχει σχεση με τις photo που ανεβασες ουτε με αυτο που γραφεις εδω. Τελικα γιατι αλλαξες γνωμη?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 13-13 είπε

Εδω παρατηρω οτι η ταστιερα δεν εχει σχεση με τις photo που ανεβασες ουτε με αυτο που γραφεις εδω. Τελικα γιατι αλλαξες γνωμη?

Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά απαντάς σε ένα θρεντ του 2009. Πριν έγραψες σε ένα άλλο του 2012, μετά σε ένα του 2013. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις, αλλά απαντάς σε ένα θρεντ του 2009. Πριν έγραψες σε ένα άλλο του 2012, μετά σε ένα του 2013. 

Με συγχωρειτε που απαντησα σε θεματα του 2009, του 2012 και σε ενα του 2013. Δεν γνωριζα οτι απαγορευεται απο τους κανονισμους γιατι δεν προλαβα να τους διαβασω ακομα. 🙂

απο ποιο ετος και μετα μπορουμε να απανταμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου