Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσσου σε άταστο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν X-ύνομαι για άταστο (those days are over) αλλά μαγκιά σου και χαρά στο κουράγιο σου βρε Μινοράκια. Δικαίως μπορείς να προαχθείς σε Ματζοράκιας (για εβδόμης έχεις δουλειά ακόμη).

Μπράβο και πάλι μπράβο.

 

Συμφωνώ για το stick.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να'στε καλά όλοι παιδιά, χαίρομαι πολύ που μπορεί να βοηθήσει κάποιον!  :)

 

Κύριε Μπίχλα, δυστυχώς προσπάθησα για μερακλίδικη δουλειά, αλλά ακόμα και με τόση προσοχή μερικά πραγματάκια μου τη χάλασαν και στο οπτικό μέρος φαίνεται κάπως πρόχειρη η δουλειά στην ταστιέρα, ΔΥΣΤΥΧΩΣ...  :'(

Και φαντάσου ότι μου πήρε μια ολόκληρη μέρα συνεχούς, ασταμάτητης δουλειάς και ιδρώτα!!!  :-\

 

ΑΛΛΑ!!!

 

Έχω στο περίεργο μυαλό μου μερικές ιδέες για αλλαγή inlays με περίεργους τρόπους, απλά περιμένω να βρώ τα κατάλληλα υλικά και ίσως το κάνω. Πιθανώς να το βερνικώσω κιόλας, μιας και βρήκα ένα ωραιότατο χρωματάκι που θα κάνει άψογο stain στο maple, αλλά περιμένω να δώ τι θα κάνω με τα inlays και τις χορδές, και θα πράξω αναλόγως! Λογικά θα'χει κι άλλα νέα το thread, πάντως!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το αρθράκι!

 

Να προσθέσω ότι υπάρχει και μια ακόμα μέθοδος γεμίσματος των τάστων, που μάλλον είναι κάτι ενδιάμεσο στις δύο μεθόδους που περιγράφεις.

 

Με λίγα λόγια, αραιώνεις τον ξυλόστοκο με νερό για να γίνει πιο λεπτή αλοιφή και τον ανακατεύεις με ξυλόσκονη (λεπτό πριονίδι - μπορείς να τρίψεις με χοντρό γυαλόχαρτο ένα κομμάτι ξύλο και να μαζέψεις τη σκόνη) από το ξύλο της προτίμησής σου. Φτιάχνεις έτσι μια "πάστα ξύλου" στο χρώμα του ξύλου και του στόκου που χρησιμοποίησες και χρησιμοποιείς αυτή για γέμισμα. Έχει πολύ περισσότερο τις ιδιότητες του ξύλου σε σχέση με το σκέτο στόκο και είναι πολύ απλούστερο από το γέμισμα με "φέτες" ξύλου στο πάχος του τάστου.

 

Επίσης μπορείς αντί για σκόνη ξύλου να βάλεις (και) γραφίτη - τον οποίο θα βρεις σε αφθονία σε απλά μολύβια, τα οποία σκίζεις κατά μήκος για να αποκολλήσεις τη ράβδο γραφίτη και την τρίβεις με γυαλόχαρτο για να την κάνεις σκόνη γραφίτη.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν είσαι αρκετά ανώμαλος έτσι ώστε να θες να βγάλεις εντελώς τα inlays, πως μπορείς να γεμίσεις τα στρογγυλά κενά έτσι ώστε να μην φαίνεται άσχημα;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός συνάδελφε! Αυτή ήταν η αρχική μου επιλογή, και είχα ήδη κάνει τη βλακεία να στρώσω ξυλόκολλά στα άδεια τάστα, αλλά λόγω maple η σκόνη ήταν πολύ λίγη για να γεμίσει ακόμα και δυο-τρία, οπότε και έβαλα τον ξυλόστοκο, κατόπιν εορτής. Γι'αυτό και δεν το έγραψα, γιατί αν δεν είσαι σίγουρος ότι θα φτάσει είναι λίγο κλάφτα μετά...

 

Τον γραφίτη να σου πώ την αλήθεια δεν τον σκέφτηκα... Χμμ... Λες να κάνω και το άλλο μου μπάσσο?  ;D  ;D  ;D

 

 

Και αν είσαι αρκετά ανώμαλος έτσι ώστε να θες να βγάλεις εντελώς τα inlays, πως μπορείς να γεμίσεις τα στρογγυλά κενά έτσι ώστε να μην φαίνεται άσχημα;

 

Θα ρουτάρω (κάπως) τα τάστα (αυτό ψάχνω ακόμα) σχετικά ρηχά και θα τα γεμίσω με συγκεκριμένο ξυλόστοκο, απλά θέλω να βρώ το κατάλληλο σχήμα και το κατάλληλο χρώμα. Είπαμε, εντελώς περίεργος, εντελώς DIY τρόπος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν είσαι αρκετά ανώμαλος έτσι ώστε να θες να βγάλεις εντελώς τα inlays, πως μπορείς να γεμίσεις τα στρογγυλά κενά έτσι ώστε να μην φαίνεται άσχημα;

Εξαρτάται από το ξύλο και το χρώμα της ταστιέρας (φαντάζομαι). Στην Tele Bruvel μου, στο πλάϊ της, φαινόταν η ένωση 3 κομματιών ξύλου και εκεί με ενοχλούσε  (ενώ στο υπόλοιπο σώμα οι ενώσεις δεν ήταν τόσο έντονες).

Πήρα λοιπόν ψιλό πινελάκι και με ακρυλικά (αρκετά διαλυμένα ώστε να έχουν διαφάνεια), "ξαναζωγράφισα" τα νερά του ξύλου, κλείνοντας τις ενώσεις. Μετά το λουστράρισμα, κανείς δεν βλέπει τίποτα...πρέπει να το έχεις όμως το πινέλο φίλε μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για αυτό, οκ. Έχω δουλέψει και βοηθός μπογιατζή.

Ακριβώς αυτό δεν θέλει...θέλει να έχεις δίπλωμα της Καλών Τεχνών ή έστω της Σχολής Συντήρησης της Φλωρεντίας ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το πινέλο είναι που με ψιλοφοβίζει στο βερνίκωμα, αλλά ευτυχώς υπάρχει και το γυαλόχαρτο σε περίπτωση λάθους!  :D

 

 

Ευχαριστώ και για το κάρμωμα ΚΑΙ το sticky!!!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου