Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσσου σε άταστο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι κατεβασε το σατυρο μυαλο μου... προσεκτικο φαγωμα των ταστων με σιδερολιμα

μεχρι τη ριζα τους, ωστε να μεινουν οι ριζες (πως λεγονται αληθεια?) σαν 'δεικτες'

για το που ηταν τα ταστα, οριζοντιο ξυσιμο ταστιερας με γυαλοχαρτο, απο 200 πχ

στην αρχη μεχρι 1000 στο τελος για να γινει λεια και μετα λουστραρισμα :D.

Ολο στο τζαμπα το μυαλο μου...

 

 

Στο Βιλλαμπάχο ακόμα τρίβουνε δηλαδή.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος! Μπραβο για το αρθρακι.

 

Οσο για το φωτογραφικο υλικο, κατι θα κανουμε...ειχα ενα τευχος γερμανικου κιθαροπεριοδικου οπου ειχε αρθρο περι μετατροπης σε αταστο με πληρη φωτογραφικο υλικο. Δυστυχως δεν το εχω εδω που ειμαι τωρα, αλλα θα προσπαθησω να το βρω καπως και να ανεβασω τις φωτο, ηταν ιδιαιτερα κατατοπιστικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χρονια ειχα βανδαλισει μια ηλεκτρικη και την εκανα αταστη.

Τωρα εχει σειρα μια κλασικη kaysoksilo που μου χαρησανε.

 

Μας εβαλες στις πριζες με το αρθρο σου φιλος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόον, ένα μικρό update.

 

Χθες έπαιξα λίγο με το μπάσσο όπως είναι, και έπαιξα ένα σετάκι από τραγούδια ίσα για να δώ τι γίνεται με τις χορδές και την αντοχή της ταστιέρας. Η ετυμηγορία. Αν ΔΕΝ σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε flat χορδές, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μπεί κάποια προστατευτική στρώση πάνω στην ταστιέρα. Στο δικό μου μπάσσο οι roundwounds άφησαν σημάδια που ακολουθούν το τυλιχτό μέρος τους πάνω στην ταστιέρα και θα χρειαστεί ξανά-μανά τρίψιμο με γυαλόχαρτο και θα το περάσω και βερνίκι αυτή τη φορά. Μετά το βερνίκωμα μάλλον θα ξαναδοκιμάσω με rounds και θα ξαναποστάρω αποτελέσματα!

 

Τώρα για το βερνίκωμα, παρά τις λογικές προτάσεις να γίνει με σπρέι, αποφάσισα να το κάνω με πινέλο, έτσι ώστε να μπορέσω να βγάλω και κάποια "σχεδιάκια" πάνω στην ταστιέρα. Μάλλον θα'ναι αρκετά πιο δύσκολο, και θα χρειαστεί παραπάνω τριψίματα και στρώσεις, αλλά έχω την εντύπωση (και την ελπίδα!) πως θα βγεί καλό!

 

Το θέμα με την αλλαγή των inlays μάλλον θα τ'αφήσω, μια και φοβάμαι πως θα παραφαγωθεί η ταστιέρα με το σκάψιμο κι εδώ δεν έχω περιθώρια λάθους, οπότε... άλλη φορά!  :)

 

 

Τελικά ο ήχος πως σας φάνηκε ρε παιδιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άταστο θέλει ΑΨΟΓΟ intonation, αλλιώς θα ακούγεστε ξεκούρδιστοι. Έχετε υπ'όψην πως στο άταστο πατάμε ΠΑΝΩ στη γραμμή του τάστου για τη σωστή νότα, και ΌΧΙ ΠΡΙΝ το τάστο, όπως σε ένα κανονικό μπάσσο. Άρα ρυθμίζετε το intonation αναλόγως.

 

Να σου πω... το σκεφτόμουν αυτό. Έχω την εντύπωση πως στο άταστο παίζεις στη μέση του τάστου τη νότα όχι πάνω στη γραμμή. Πχ, πάνω στα inlays.

 

Τελικά ο ήχος πως σας φάνηκε ρε παιδιά?

 

Sorry, ξεχάστηκα χτες και δεν το άκουσα... το απόγευμα τώρα πάλι! :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ήχος ρε... Βέβαια φαντάζομαι και το G&L βοηθάει σε αυτό!!!! (θα ήθελα να ακούσω λίγο slap όμως) Εγώ ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο... Δεν μπορούμε να πάρουμε ξύλο για ταστιέρα και με κόλλα να τα το κολλήσουμε από πάνω? (ξέρετε τώρα από αυτά που έχει ο θείος Mac και το είχε χρησιμοποιήσει ο harilatron σε ένα Project του αναβίωση ενός παλιού οργάνου) Με την εξής διαδικασία: Ξεκολλάμε την παλιά φέτα (συνήθως rosewood) που είναι σκαμένη για τα τάστα και κολλάμε από πάνω την καινούρια φέτα... Σε καταστάσεις maple όπως αυτή απλώς να φάμε λίγο περισσότερο την ταστιέρα και να βάλουμε από πάνω τη φέτα του ξύλου... Δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να γίνει και να έχει αποτελέσματα... Παρακαλείται όποιος ξέρει να πει γνώμη για αυτό...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ήχος είναι μιά χαρά, όσο χαμηλότερο το action, τόσο περισσότερο το ... mwah του άταστου! Τι coating θα βάλεις; Ίσως τα βερνίκια πολυουρεθάνης να μην είναι και τόσο σκληρά, το καλύτερο απ' όσο ξέρω είναι εποξικές ρητίνες 2 συστατικών, αλλά είναι μπελαλίδικη η διαδικασία γμτ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου