Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσσου σε άταστο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω... το σκεφτόμουν αυτό. Έχω την εντύπωση πως στο άταστο παίζεις στη μέση του τάστου τη νότα όχι πάνω στη γραμμή. Πχ, πάνω στα inlays.

 

Όχι, έχει δίκιο ο Χ-minor. Πάνω στη γραμμή του τάστου πατάς. Είχα μάλιστα διαβάσει και σε κάποιο μπασιστικό περιοδικό κάποτε το project να μετακινήσεις τις τελίτσες στο πλάι της ταστιέρας από τη μέση του τάστου που βρίσκονται κανονικά, ακριβώς επάνω στο (πλέον αφαιρεμένο) τάστο. Και φυσικά υπήρχε και ο αντίλογος που έλεγε ότι πρέπει να παραμείνουν στη μεση του τάστου γιατί εκεί τις έχει συνηθίσει το μάτι, και το χέρι πάει αυτόματα λίγο πιο κάτω (πάνω στο τάστο δηλαδή)

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ΔΕΝ σκοπεύετε να χρησιμοποιήσετε flat χορδές, πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να μπεί κάποια προστατευτική στρώση πάνω στην ταστιέρα. Στο δικό μου μπάσσο οι roundwounds άφησαν σημάδια που ακολουθούν το τυλιχτό μέρος τους πάνω στην ταστιέρα και θα χρειαστεί ξανά-μανά τρίψιμο με γυαλόχαρτο και θα το περάσω και βερνίκι αυτή τη φορά.

 

Οταν εγώ στα λεγα εσύ μου λεγες για Σουηδίες.

Do the Marathon dance now.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tελικα εβγαλα και εγω τα ταστα απο το χαλασμενο μπρατσο μου, ζεσταμα

με κολλητηρι και κοφτερο μαχαιρακι κατω απο την ακρη του ταστου, σκετο

ξυσιμο και συναρμολογησα το precision ετσι για να δω μονο πως θα ακουγεται.

Δεν ακουγοταν τοσο αταστο με το... τοξωμενο μπρατσο και το playability ηταν

πολυ κουραστικο αλλα μια ιδεα την πηρα και εμαθα πως βγαινουν ευκολα τα

ταστα. Κανα παλιομπρατσο για ξεφορτωμα εχει κανεις? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Evi 

 

Στο άταστο θέλει να πατάς όντως πάνω στα τάστα, στις γραμμές, όχι στη μέση του τάστου. Γι'αυτό και ορισμένα άταστα που βγαίνουν πλέον έχουν offset dots στο πλάι για να μη χάνεσαι/φαλτσάρεις.

 

 

@ Audio

 

I'm already doing the marathon dance baby!  ;D

 

 

@ banana sensei

 

Μ'ένα κλασσικό βερνίκι θα το κάνω, δεν είναι τίποτα σπουδαίο/περίφημο/epoxy-λιάρικο κλπ., αλλά το δοκίμασα σε παρόμοιο γυμνό ξύλο και είδα ωραιότατα αποτελέσματα! Ήδη έχω περάσει το πρώτο χέρι (βλ. φωτο). Μακάρι να μπορούσα να δουλέψω με epoxy αλλά όντως πολύυυυυυ μπελάς!

 

Τις χορδές δεν τις έχω ακόμα πολύ χαμηλά, αφού το nut το έκοψα δοκιμαστικά, έχοντας υπόψην πως με δυό-τρία χέρια βερνικιού ίσως ξανανέβει η επιφάνεια, οπότε δεν το κατέβασα τέρμα κάτω. Θα δω πως πάει με το βερνίκι και αναλόγως θα πράξω. Πάντως η Σι δύσκολα να κατέβει κι άλλο - άσε που παίζω και σχετικά βίαια σε φάσεις! ;D

 

@ Funky

 

Πρώτον, slap δεν παίζω. Ποτέ! ;D

Δεύτερον, αυτό που λες είναι ουσιαστικά αλλαγή ταστιέρας, και αν και ακούγεται ωραίο είναι πολύ μεγαλύτερος μπελάς από το defretting. Ξέρεις τι θέλει για να ξεκολλήσεις την υπάρχουσα ταστιέρα, και να κολλήσεις σωστά μια καινούρια, άταστη? Άστααααα!!!

 

@ Mr. Bihlas

 

Welcome to the dark side!!! (we have cookies)  ;D  ;D  ;D

 

 

Ιδού και η φωτό του χρώματος απ'το φρέσκο-φρέσκο πρώτο χέρι. Το τελικό αποτέλεσμα θα μοιάζει αρκετά μ'αυτό, οπότε... I'm happy! Τώρα κυνηγάω και flats!!!

 

GL7.thumb.jpg.a421046d31febe9ac80b46a458a684f0.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως και δεν έκανες πιο ανοιχτόχρωμες τις γραμμές των τάστων ώστε να μη φαίνονται πολύ;

 

Πάντως οπωσδήποτε flatwounds... μεγάλη διαφορά στον ήχο.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στο συγκεκριμένο μπάσσο ήθελα να φαίνονται, μια και με τα dots στην ταστιέρα χωρίς γραμμές μου καθόταν κάπως περίεργο...

 

Και ναί, μετά απ'το αποτέλεσμα των rounds στην ταστιέρα ΣΙΓΟΥΡΑ flats. Γιατί ακόμα και με βερνίκια κλπ. πάλι οι rounds θα το τρώνε, και δεν μου αρέσει ιδιαίτερα η ιδέα να το βερνικώνω κάθε 2 μήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαυτό σου είπα για εποξικά κόλπα, που δεν χαμπαριάζουν.

Υπάρχουν και halfrounds χορδές να δοκιμάσεις πάντως (οι "κουρεμένες" που λένε).

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, αν δω ότι ακόμα και με το βερνίκι γίνεται ζημιά (αν και θα βάλω flats) τότε μάλλον θα πάω για epoxy, αναγκαστικά, μια και το μπάσσο δεν το'χω με τίποτα για πέταμα... Για τις halfrounds το σκέφτηκα, αλλά πολύ φοβάμαι πως πάλι θα κάνουν ζημιά. Σαφώς μικρότερη, αλλά και πάλι δεν ψήνομαι να το ρισκάρω. Καλές είναι κι οι flats!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βερνίκι με πινέλο το φοβάμαι λίγο, δύσκολα πετυχαίνεις ομοιόμορφο και λείο αποτέλεσμα χωρίς πινελιές. Με σπρέι και πολλά λεπτά στρώματα αφού έχει σκληρύνει το προηγούμενο πιστεύω θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου