Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσσου σε άταστο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως βερνίκι με πινέλο το φοβάμαι λίγο, δύσκολα πετυχαίνεις ομοιόμορφο και λείο αποτέλεσμα χωρίς πινελιές. Με σπρέι και πολλά λεπτά στρώματα αφού έχει σκληρύνει το προηγούμενο πιστεύω θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Είμαι ήδη αισίως στο δεύτερο χέρι και όλα βαίνουν καλώς! Άψογο χρώμα, υφή, λεία γυαλιστερή επιφάνεια (ειδικά με 1500άρι μετά από κάθε χέρι) και υπολογίζω το πολύ δύο χέρια ακόμα για ένα σωστό αποτέλεσμα. Περιμένω υπομονετικά μετά από κάθε χέρι, οπότε τα αποτελέσματα θα τα ποστάρω εν ευθέτω χρόνω!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόοον, μετά από 4 χέρια βερνίκι (με πινέλο  ;D) και αρκετό χρόνο αναμονής, ιδού το αποτέλεσμα. Πλέον το μπάσσο θέλει μόνο ένα σετ (flat) χορδών, τις οποίες θα περάσω αργότερα.

 

Να πώ επίσης πως δεν θα συμβούλευα κανέναν να το κάνει με πινέλο, καλύτερα spray, και καλύτερα όχι βερνίκι αλλά epoxy.

 

Η ταστιέρα έχει τριφτεί πριν και μετά από κάθε χέρι, στα πρώτα χέρια με 1000-1200 και μετά το δεύτερο ΜΟΝΟ με 1500. Σε σημεία (λόγω πινέλου) φαίνεται πως δεν έχει "πιάσει" το βερνίκι, όμως εν τέλει όλα είναι λεία, ίσια και σωστότατα, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο πρόβλημα ήταν μερικά "μπιμπικάκια" στο τελευταίο χέρι, αλλά λύθηκε επιτυχώς με το 1500άρι. Παραδόξως, δεν μου έβγαλε τέτοιο πρόβλημα στα πρώτα χέρια.

 

Ένα μικρό pointer σε όποιον τρελό αποφασίσει να το κάνει με πινέλο. Θέλει ΠΟΛΥ λίγη ποσότητα και μόνο στην άκρη του πινέλου (ουσιαστικά τάστο-τάστο το πήγαινα) και πολύ προσοχή ώστε να απλωθεί ομοιόμορφα. Καλό θα είναι πριν αρχίσει να στεγνώνει το βερνίκι να περαστεί με το πινέλο flat κατά μήκος της ταστιέρας ότι περισσεύει, έτσι ώστε να μη χρειάζεται αχρειάστα τριψίματα αφού στεγνώσει και παραπάνω χέρια. Επίσης, προσοχή στις άκρες της ταστιέρας όπου κάνει την "κούρμπα" του radius. Φροντίστε να μην το παρακάνετε με το βερνίκι εκεί, αλλά ούτε να μην πάει και καθόλου!

 

Πάντως μην τρελαθείτε αν το κάνετε και δεν είναι αισθητικά τέλειο, αν κάνει τη δουλειά του σωστά έχετε πετύχει!!!  ;D

 

Ιδού και οι φωτογραφίες (ναί, πάλι κινητού...). Το clip αφού περάσω τις flats.  :)

GLe1.thumb.jpg.17bdbec9fa430e94a776b1434cccd169.jpg

GLe2.thumb.jpg.5719539130a0abc2c501f20f133fe8a6.jpg

GLe3.thumb.jpg.43ed334d349a809c73d6a06eb9534b07.jpg

GLe4.thumb.jpg.68bc84c33aac69e755efcbab4d8297b9.jpg

GLe5.thumb.jpg.12002a64ff71cdaeaad1b5ce7e53bb05.jpg

GLe6.thumb.jpg.9ba6369318744542b4fc647803ad7ab5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ επίσης πως δεν θα συμβούλευα κανέναν να το κάνει με πινέλο, καλύτερα spray, και καλύτερα όχι βερνίκι αλλά epoxy.

Να πώ (πάλι), ότι στα είχαμε πεί...τεσπα τέλος καλό, όλα καλά

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλαβέ, είναι όντως τόσο πορτοκαλί ή βγαίνει έτσι στη φωτό;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πώ (πάλι), ότι στα είχαμε πεί...τεσπα τέλος καλό, όλα καλά

 

Είμαι ξεροκέφαλος και ανυπόμονος, άσε που ήμουν και παντελώς άφραγκος, οπότε, όπως τα'πες! Τέλος καλο, όλα καλά!  :)

 

 

Ρε παλαβέ, είναι όντως τόσο πορτοκαλί ή βγαίνει έτσι στη φωτό;

 

Το πολύ πορτοκαλί που βγαίνει σε μερικές φωτογραφίες είναι το flash του κινητού. Το χρώμα είναι κάτι ανάμεσα σε βαθύ πορτοκαλί/ανοιχτό καφέ. Φαίνεται και σε αντίθεση με την κεφαλή που έχει το προηγούμενο χρώμα της ταστιέρας.  ;D

 

 

καραμελί παρακαλώ.

 

Μεγιές!

 

Thank you!!!  :D

 

 

Εμένα με αρέσει αυτό το χρώμα...πολύ πολύ πολύ!!!!

 

Κι εμένα!!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καραμελί παρακαλώ.

 

Σομόν, καραμελί, τυρκουάζ, βεραμάν, σάπιο μήλο, κλπ κλπ είναι γυναικεία χρώματα ανύπαρκτα στη ανδρική γκάμα που περιλαμβάνει το πράσινο, κόκκινο, καφέ, μπλε και πάει λέγοντας.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σομόν, καραμελί, τυρκουάζ, βεραμάν, σάπιο μήλο, κλπ κλπ είναι γυναικεία χρώματα ανύπαρκτα στη ανδρική γκάμα που περιλαμβάνει το πράσινο, κόκκινο, καφέ, μπλε και πάει λέγοντας.

 

 

 

Υποννοείς ότι η ταστιέρα μου είναι gay?  ;D

 

 

Παρεμπιπτόντως, επειδή ερωτήθηκα και εκτός noiz για το κατά πόσον το ίδιο ισχύει και σε κιθάρα. Απ'όσο λοιπόν "μελέτησα" διάφορα άλλα αρθράκια στο net, το ίδιο περίπου ισχύει και για κιθάρα. Απλά θέλει παραπάνω προσοχή με τα τάστα (καθ'ότι μικρούλια και τριανταφυλλένια  ;D), και ίσως να μην χρειάζεται βερνίκωμα/epoxy κλπ. (αν και καλό θα ήταν να γίνει φαντάζομαι). Επίσης, το θέμα nut προφανώς είναι περισσότερο ψιλοδουλειά από το μπασσοnut.

 

Κι επειδή στραβοκοιτάω κι εγώ την παλιά μου Ibanez που ξανάβαψα και θέλουν ούτως ή άλλως αλλαγή τα τάστα, ίσως το επιχειρήσω κι εκεί. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σομόν, καραμελί, τυρκουάζ, βεραμάν, σάπιο μήλο, κλπ κλπ είναι γυναικεία χρώματα ανύπαρκτα στη ανδρική γκάμα που περιλαμβάνει το πράσινο, κόκκινο, καφέ, μπλε και πάει λέγοντας.

 

 

Ενώ τα τριανταφυλάκια στο pickgyard βγάζουν βαρβατίλα...είσαι ΘΕΑ!!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου