Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσσου σε άταστο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

X, μίλησα για το ανδρικό (διαφημιστές δεν περιλαμβάνονται) τρόπο έκφρασης των χρωμάτων.

Εχεις πάει να ψωνίσεις με γυναίκα;

Εχουν όνομα για κάθε απόχρωση του πίνακα των χρωμάτων της pantone.

Πρόσεξε την απάντησή σου.

Το πολύ πορτοκαλί που βγαίνει σε μερικές φωτογραφίες είναι το flash του κινητού. Το χρώμα είναι κάτι ανάμεσα σε βαθύ πορτοκαλί/ανοιχτό καφέ.

Και πρόσεξε της Evil

καραμελί παρακαλώ.

 

Είναι θέμα DNA και όχι βαρβατίλας

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

X, μίλησα για το ανδρικό (διαφημιστές δεν περιλαμβάνονται) τρόπο έκφρασης των χρωμάτων.

Εχεις πάει να ψωνίσεις με γυναίκα;

Εχουν όνομα για κάθε απόχρωση του πίνακα των χρωμάτων της pantone.

 

θα μπορούσα να έλεγα, 'aa3e18 παρακαλώ' να καταλάβουν και οι μαρκετίστες/ κομπιουτερίστες. Ενώ με αυτή την περιγραφή στον καθένα πάει ο νους του στην καραμέλα και άμεσα στο εν λόγω χρώμα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελική τοποθέτηση για να μη χαλάω το thread του Χ.

ΔΕΝ είπα ότι έχεις λάθος.

Αλλά είναι γυναικείο προνόμιο η ικανότητα να μπορούν να απομνημονεύουν και να ανακαλούν διάφορα περίεργα ονόματα για κάθε μικρές χρωματικές αποκκλίσεις από τα βασικά χρώματα.

Δεν θα ακούσεις πολλούς άντρες να λένε λιλά, σωμόν, κροκί, τυρκουάζ, βεραμάν. Φυστικί ίσως και αυτό συνειρμικά με το ουίσκυ. Μελιτζανί ναί, λόγω ιμάμ της μάνας τους.

Είμαστε χρωματικώς εκφραστικά ανάπηροι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ακούσεις πολλούς άντρες να λένε λιλά, σωμόν, κροκί, τυρκουάζ, βεραμάν. Φυστικί ίσως και αυτό συνειρμικά με το ουίσκυ. Μελιτζανί ναί, λόγω ιμάμ της μάνας τους.

Είμαστε χρωματικώς εκφραστικά ανάπηροι.

Στο 2.57 ;D

[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν, μετά από διάφορες δοκιμές, βάλε-βγάλε χορδές, κόψιμο nut κλπ. έφερα το μπάσσο πάνω-κάτω στα μέτρα μου κι είπα να γράψω ένα κλιπάκι. Το τραγούδι δεν είναι μάλλον της αρεσκείας σας αλλά το ξαναθυμήθηκα σήμερα, οπότε είπα να το γράψω. Έχει λαθάκια κλπ. μια κι έχω να το παίξω χρόνια και ακόμα δεν έχω συνηθίσει 100% το άταστο, αλλά ο ήχος είναι το θέμα.

 

Παρεμπιπτόντως, οι flats δεν μου κάθονται καθόλου καλά...  :-X

 

Το μπάσσο είναι το γνωστό defretted G&L που πλέον φοράει rotosound flats, στον bridge μαγνήτη, active w/treble boost, πρίμα τιγκαρισμένα και μπάσσα στο 7.5 περίπου, σε parallel, παιγμένο με δάχτυλα καρφί στην κάρτα ήχου χωρίς περαιτέρω EQ, compressors κλπ. απ'το πρόγραμμα. Το κομμάτι είναι έκπληξη, είναι panned στα αριστερά και το μπάσσο στα δεξιά.

 

Ομαλότερο clip προσεχώς.

 

Προειδοποιώ, μη δώσετε ιδιαίτερη σημασία στο παίξιμο, και ακούτε με δική σας ευθύνη!  ;D

 

Το κομμάτι εξαιρετικά αφιερωμένο στον banana sensei!  ;D

 

Θα χαρώ ν'ακούσω εντυπώσεις.  :)

GL_flats.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο άταστο θέλει να πατάς όντως πάνω στα τάστα, στις γραμμές, όχι στη μέση του τάστου. Γι'αυτό και ορισμένα άταστα που βγαίνουν πλέον έχουν offset dots στο πλάι για να μη χάνεσαι/φαλτσάρεις.

 

Εχω την εντύπωση πως μια απο τις γλύκες του άταστου ειναι οτι δεν έχεις τους περιορισμούς των τάστων. Όσο τέλειο setup & να έχεις, κάπου θα βρίσκεις πως το intonation ειναι αλλου για αλλου. Αυτο βεβαίως δεν υπάρχει στο αταστο αφου με το αυτι σου ας πουμε καταλαβαίνεις που ακριβώς πρέπει να πατήσεις για να εχεις την ακριβέστερη νότα που χρειάζεσαι σε κάθε χορδη. Μην ξεχναμε πως πολλά άταστα δεν έχουν καν γραμμές ή βουλίτσες.

 

Άκρως τραγανό το αποτέλεσμα στο Clip. Συγχαρητήρια! Ζήλεψα την δημιουργικότητα σου! Κανένα clip πιο jazz ίσως, ή κανα εντεχνο solάκι?  Απλά πράγματα, έτσι για να ακουσουμε το μπάσο σε πιο ηρεμες στιγμές?΄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ κόβουμε τις χορδές, ξεκουρδίζουμε λίγο-λίγο μία-μία τις χορδές ώστε να μη γίνει το μανίκι κομμάτια!

 

αυτο μπορεις να μου το εξηγησεις?

 

γιατι εδω και....30 χρονια ΠΟΤΕ μου δεν εχω...ξεκουρδισει χορδη για να την αφαιρεσω (γιατι να χαλαω τζαμπα τα κλειδια?) ,την κοβω οπως ειναι κουρδισμενη & την αλλαζω....και κανενα μπρατσο δεν μου εχει γινει κομματια.. :) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εδώ και 30 χρόνια δεν έχεις αλλάξει ποτέ χορδές μπάσσου.

 

Χ ότι πρέπει για πρωινό ξύπνημα. Σωστόστ.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ΡΕ ....καθε 6-8 χρονια τις αλλαζω... ;D στα δικα μου μπασα... ;D

 

εχω αλλαξει ομως σε μπασα αλλων που τους αρεσει το...του-τανγκ ;D και θελουν φρεσκιες χορδες καθε μερα..

 

 

Παρεμπιπτόντως, οι flats δεν μου κάθονται καθόλου καλά..

 

αν σου αρεσει το...του-τανγκ δεν κανουν οι φλατς... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεωρία είναι ότι το μπράτσο σοκάρεται με την αποτομη αλλαγή των δυνάμεων που εφαρμόζονται επάνω του ειδικά όταν πρόκειται για μπάσο και ως εκ τούτου γίνεται γκοφρέ. Εχει λογική.

Δεν έχω ιδία άποψη.

Αλλά ποτέ δεν κόβω τις χορδές. Ενα λεπτό* παραπάνω στη ζωή μου το αφιερώνω για ξεκούρδισμα. Μέχρι να χαλαρώσουν. Μετά, με το χεράκι.

 

 

* ανά δεκεατία

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου