Προς το περιεχόμενο

Μετατροπή μπάσσου σε άταστο


X-minor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Thankyaverymush παιδιά για την ακρόαση και τα σχόλια, θα προσπαθήσω να γράψω και κάτι πιο ομαλό κάποια στιγμή, απλά έτυχε και έγραψα το συγκεκριμένο.

 

SF, αυτό που είπε κι ο Audio για το μπάσσο, και προσωπικά το πιστεύω δεν το πιστεύω αποφεύγω να τις κόψω. Φύλαγε τα ρούχα σου... Άσε που σε περίπτωση έλλειψης σώζει ένα παλιό σετάκι.  :)

 

Evi δύσκολο να κάτσω να το ξαναγράψω, δεν είναι πλέον του στυλ μου και θέλω προπόνηση για να παίξω πιο γρήγορα - και δεν ψήνομαι! Με καμιά πενούλα αν θες στο άλλο μπάσσο μου!  ;D  ;D  ;D

 

Audio τέτοια δεν παίζω καθόλου πλέον, αλλά γενικά το όλο feel των flats δεν μου κάθεται καλά, μου φαίνεται πολύ ξένο. Ακόμα και οι black beauties που φοράει το άλλο μπάσσο μου μου φαίνονταν περίεργες στην αρχή!

 

Παρεμπιπτόντως, όντως ο Harris μια ζωή με flats είναι, αλλά τις έχει τόσο μα τόσο τσιτωμένες που ακούγεται λες και βαράει σύρματα μπουγάδας! Έχοντας υπ'όψην και τον τρόπο που παίζει (slap-αριστά, σαν τους death-άδες!  ;D) λογικό είναι ν'ακούγονται σαν rounds.

 

Επίσης... Είχε η Kaye jazz μαγνήτη σε μπάσσο της?!?!!? ΑΙΣΧΟΣ!!!  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτηξω. Λες να υπαρχει οποιοσδήποτε κίνδυνος να σκάσει ο ξυλοστοκος στα τάστα απο συστολες-διαστολές ή απο οποιαδήποτε τυχαια κακομεταχείριση στο μανίκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτηξω. Λες να υπαρχει οποιοσδήποτε κίνδυνος να σκάσει ο ξυλοστοκος στα τάστα απο συστολες-διαστολές ή απο οποιαδήποτε τυχαια κακομεταχείριση στο μανίκι?

 

Κοίτα, με το χρόνο είναι πολύ πιθανό ν'αρχίσει να "σκάει" κάποια στιγμή, και μάλλον λογικό είναι... Βέβαια ίσως με τα εξαιρετικά μικρά κενά στα τάστα να μην είναι τόσο τραγικά τα πράγματα. Πολλοί το'χουν κάνει και δεν έχει σκάσει, άλλοι το κάνουν έτσι και τους σκάει μέσα σε μήνες. Ίσως είναι και το πόσο προσεκτικά το βάζεις και κατά πόσο γεμίζει εντελώς το κενό, εκεί θέλει προσοχή. Εγώ αρχικά έβαλα και ξυλόκολλα και περίμενα αρκετά να στεγνώσει μπας και βοηθήσει. Ίδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε κι ένα πρωινό φρέσκο ήσυχο κλιπάκι. Συγχωρήστε το latency αλλά έχω θέματα με την κάρτα ήχου μου...  >:(

 

 

Το setup το ίδιο με πριν.

GL_flats_2.wma

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Χ

 

Το από πίσω είναι μπάσο.

Το μπροστά είναι ο Επιθανάτιος Ρόγχος μιας Αλογόμυγας τον Δεκέμβριο.

 

Αλλά καλά το πάμε βλέπω. Εύγε νέε μου. Μαθήματα δίνεις;

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Χ

 

Το από πίσω είναι μπάσο.

Το μπροστά είναι ο Επιθανάτιος Ρόγχος μιας Αλογόμυγας τον Δεκέμβριο.

 

Αλλά καλά το πάμε βλέπω. Εύγε νέε μου. Μαθήματα δίνεις;

 

Τόσο χάλια εεε?  ;D

Απλά προσπάθησα να παίζω περισσότερο στις πρίμες, στις μπάσσες δεν έχω κατεβάσει εντελώς το nut γιατί τείνω να τις βαράω περισσότερο και ακούγεται άσχημα. Την αταστίλα τη βγάζουν οι πρίμες περισσότερο.

 

Τι μαθήματα να δίνω ρε συ, δεν έχω πάει καν ωδείο!!!  ;D  ;D  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ τι ειειειεπεεε.......... ΩΔΕΙΟ.

-1

 

Ωχ δηλαδή εγώ που είμαι ωδείο και ξερώ ψωμί -5 και άντε γεια; ;D

 

Δεν το άκουσα ακόμα το καινούριο Χ, στο σπίτι πια!

 

Με καμιά πενούλα αν θες στο άλλο μπάσσο μου!  ;D  ;D  ;D

 

Μετράει !

Καλά ρε γκαζοφονιά με δάχτυλα το πήγες; απαπα πονάει το χέρι  μου να το σκέφτομαι μόνο ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ δηλαδή εγώ που είμαι ωδείο και ξερώ ψωμί -5 και άντε γεια; ;D

 

Δεν το άκουσα ακόμα το καινούριο Χ, στο σπίτι πια!

 

Μετράει !

Καλά ρε γκαζοφονιά με δάχτυλα το πήγες; απαπα πονάει το χέρι  μου να το σκέφτομαι μόνο ;D

 

Σιγά τα γκάζια, έχει κάτι άλλα ωραία... ;D

 

Πέραν της πλάκας, δεν χρησιμοποίησα πένα λόγω άταστου. Έτσι όπως είναι φορτωμένο με πρίμα αλλάζει όλο το EQ με την πένα και δεν είναι ακριβώς αυτό που περιμένει κάποιος από ένα άταστο, κι επειδή το κλιπάκι μπήκε ενδεικτικά του ήχου καταλαβαίνεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου