Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 Guitar Amplifier Combo γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Billy, μεγειά!

 

Για την τρίοδο, δοκίμασες και με κανένα βρωμο-πεταλάκι στην είσοδο? Μπορεί να σου αρέσει περισσότερο (σαν διαφορετική άποψη ήχου).  ;)

 

Ευχαριστώ πολύ  :D

Δέν έβαλα ακόμα πεταλάκια, η αλήθεια είναι οτι δέν έχω και πολλά, θα δοκιμάσω οπωσδήποτε ένα Distortion & Booster & Line driver TC ELECTRONIC που έχω, το παλιό όχι την επανέκδοση, και νομίζω οτι θα του πάει κουτί, γιατί ξέρω πως έπαιζε με έναν mesa MK II. Ο Bugera είναι πιο γλυκός απο τον Boogie, περισσότερο vintage ήχος. Για τα υπόλοιπα, θα γίνουν δοκιμές με EBS chorus και Boss DM-2 παλιό και αυτό, αναλογικό στην λούπα, send-return αλλά και με μιά Line 6 XT live, καί μπροστά αλλά και στο return έτσι για να δούμε τι κάνει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σήμερα βρήκα λίγο την ευκαιρία να το γκαζώσω το V 22 σε τρίοδο.

:o :o :o :o :o :o :o

Μιλάμε για άλλο ενισχυτή!!!

Στο καθαρό, με φούλ vol & master, το ενισχυτάκι απλά τα σπάει!

Μου θυμίζει το Grind που ακούω σε κάποιες ηχογραφήσεις του Bryan Adams, It's only love πχ το ντουέτο με την Τίνα Τέρνερ,  ή το Somebody. Αυτός ο ήχος πάντα με τρέλαινε, και τώρα τον έχω μιλάμε για πλάκα. Το βρώμικο τώρα, με τέρμα το μάστερ, ή τέλος πάντων πάνω απο το 8 ώστε να υπεροδηγεί και το τελικό στάδιο πολύ ωραίο επίσης. Πιο σφιχτό ντράιβ απο την πέντοδο, ή για να τα λέω πιο σωστά, απο την ένταση στην οποία μπορώ να ανοίξω το μάστερ στην πέντοδο. Και γλυκό επίσης. Θα έλεγα πιο blues ήχος γενικότερα. Και με το mid boost on  ;D

Νομίζω οτι σε τρίοδο θα με βολέψει καλύτερα για το μέγεθος του μαγαζιού, θα μπορώ να τον ανοίξω χωρίς να σπάω αυτιά γύρω μου.

Χρωστάω και review με πεταλάκια. Δέν τα έβαλα ακόμα επάνω, αλλά θα γίνει και αυτό σύντομα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο σφιχτό ντράιβ απο την πέντοδο, ή για να τα λέω πιο σωστά, απο την ένταση στην οποία μπορώ να ανοίξω το μάστερ στην πέντοδο. Και γλυκό επίσης. Θα έλεγα πιο blues ήχος γενικότερα. Και με το mid boost on  ;D

Νομίζω οτι σε τρίοδο θα με βολέψει καλύτερα για το μέγεθος του μαγαζιού, θα μπορώ να τον ανοίξω χωρίς να σπάω αυτιά γύρω μου.

 

Στην λειτουργία σαν τρίοδος θα βγάζει λογικά πιο "σκοτεινό" ήχο, που "μπιστάει" λιγώτερο. Θα υπάρχει και κάπως καλύτερη απόκριση στα μπάσσα. Ωστόσο έχε το νου σου για το πως μιξάρεται αυτός ο ήχος με τα άλλα όργανα. Γι'αυτό πρότεινα κάποιο πεταλάκι σε συνδιασμό με τρίοδο, ώστε να κερδίσει ο ήχος κάποιες αρμονικές (+gain).

 

Χρωστάω και review με πεταλάκια. Δέν τα έβαλα ακόμα επάνω, αλλά θα γίνει και αυτό σύντομα.  ;)

 

Άντε... τι κάνεις?!?  :P ;D ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε... τι κάνεις?!?  :P ;D ;D

Έχω να ετοιμάσω κι ένα μαγαζί να δουλέψει τον χειμώνα... Να γράψω και παρτιτούρες, να κάνω πρόβες, έχω και γυναίκα και δύο γάτους... Και να κάνω σέρβις και την μηχανή μπάς και πάμε κανένα τριήμερο διακοπές για...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φίλε μου, δεν έχεις ανεκτικούς γείτονες, απλά αν ανοίγεις τον 100αρι Marshall στη μέση μέσα στο διαμέρισμα μάλλον εσύ έχεις κουφαθεί και δεν τους ακούς να σου βαράνε! ;)

 

:D :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D ;D :P :P ;D ;D ;D

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι το πείρα και εγώ το ενισχυτάκι (ή μάλλον γαϊδουράκι). Πριν δυο μέρες ήρθε από Musicstore, άργησε λιγάκι αλλά άξιζε. «Εύκολος» ενισχυτής στο παίξιμο πρέπει να πω… τα καθαρά του είναι όσο γλυκά χρειάζεται, ίσως και λίγο περισσότερο(!), για να τον λατρέψω. Η κατάσταση με το reverb δεν είναι τόσο τραγική όσο διάβασα και σε άλλα forums. Είναι ένα απλό ψηφιακό βαθάκι. Τόσο καιρό έπαιζα με έναν Fender Princeton 65 που είχε και αυτός πάνω εφέ και η αξία του ήταν πολύ μεγαλύτερη από τον Bugera όταν τον αγόρασα και η ποιότητα στα εφέ,  μέτρια…. Το μόνο, αναμενόμενα, μέτριο στον V22 είναι το βρόμικο κανάλι αλλά και πάλι αυτό είναι προσωπική άποψη. Έχει λίγο τζζτζζτζζ στη χροιά του στα πολλά gain, αλλά νομίζω κάποιος που αρέσει ο πιο σκληρός ήχος θα το χρησιμοποιούσε. Το χρησιμοποιώ σε λίγα gain ή μάλλον επιπέδου drive για funk-rock-blues ρυθμικά. Τα καταφέρνει. Δοκίμασα να γκαζώσω την κατάσταση σε αυτές τις ρυθμίσεις και με το Blues Driver της Boss, αλλά δίνει και πάλι την χροιά του ενισχυτή με πολλά gain. Το Blues Driver στο καθαρό κανάλι τα πήγε μέτρια. Το drive της Nobels τα σπασε στο καθαρό αφού ο ήχος είχε περιττό όγκο (με JB bridge)! Δοκίμασα και το GT2 της Tech 21 αλλά αυτό το πετάλι τα πάει γενικά καλά σε όλους τους ενισχυτές. Απλά να αναφέρω ότι σε high gain set στο πετάλι, το drive με τα βίας στο 4 και είχε αρκετό sustain για solo τύπου Buddy Guy, Luther Allison, Kenny Wayne Shepherd….και όλα αυτά στην τρίοδο. Έπεται συνέχεια δοκιμών στα πιο πολλά watt και δοκιμή μάλλον σε κάνα tube dreamer και ίσως κάνα POD II. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε παρακαλώ, αν μπορείς δοκίμασε κάποιο high gain μοντέλο ενισχυτή απο το pod κατευθείαν στο power amp input και πες μας τις διαφορές στον ήχο μεταξύ τριόδου και πεντόδου. :)

 

Με γεια και καλόπαιχτος!!

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Καλόπαιχτος... Σκέφτομαι να τον αγοράσω με μια Epiphone Les Paul Standard Plus... Παίζω λίγο καιρό ηλεκτρική- 6 χρονια ακουστική, τον θέλω κυρίως για οικιακή χρήση, για rock, classic rock, blues, λίγο punk- καθόλου μέταλ... Προτείνεις?

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος! Καλόπαιχτος... Σκέφτομαι να τον αγοράσω με μια Epiphone Les Paul Standard Plus... Παίζω λίγο καιρό ηλεκτρική- 6 χρονια ακουστική, τον θέλω κυρίως για οικιακή χρήση, για rock, classic rock, blues, λίγο punk- καθόλου μέταλ... Προτείνεις?

Ειναι φτιαγμένος ακριβώς για αυτό που λές. Στον προτείνω ανεπιφύλλακτα.

Σε αυτά τα χρήματα δέ βρίσκεις ούτε κατα διάνοια τέτοιο ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπεται συνέχεια δοκιμών στα πιο πολλά watt και δοκιμή μάλλον σε κάνα tube dreamer και ίσως κάνα POD II. Αυτά.

Καταρχην, καλοριζικο και καλοπαιχτο..Το ειδα κ εγω το ενισχυτακι, μου αρεσε..το tube dreamer που θα το βρεις??χαχα..Γιατι κ γω ακομη το περιμενω..Το novels καθησε καλα ε?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου