Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 Guitar Amplifier Combo γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειναι φτιαγμένος ακριβώς για αυτό που λές. Στον προτείνω ανεπιφύλλακτα.

Σε αυτά τα χρήματα δέ βρίσκεις ούτε κατα διάνοια τέτοιο ενισχυτή.

 

Διάβασα στο net οτι παρουσιάσε προβλήματα (και δεν μιλάω για τη φαση με το εξαρτημα για τη θερμοκρασια που ως γνωστόν εχει διορθωθεί καιρό)... Ελπίζω να μην σου τύχει κάτι τέτοιο αλλα αν διαπιστώσεις κάτι ενημέρωσέ μας.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Διάβασα τρία ολόκληρα θρέντς στο TGP, για τον V22 πρίν τον παραγγείλω. Πάνω απο 2000 πόστς στο σύνολο.  :o

Διάβασα και για προβλήματα που παρουσίασε, μέχρι και οτι κάποια κομμάτια πήρανε φωτιά μέσα σε μισή ώρα λειτουργίας. Για την ώρα όλα καλά με τον δικό μου, δέν είδα ούτε κάν το πρόβλημα με την αλλαγή των καναλιών, αλλά ως επι το πλείστον ο ενισχυτής έπαιζε στο καθαρό κανάλι με ένα Pod XT live.

Πάντως προχτές που τζαμάραμε με φίλους, κολλητός κιθαρίστας που τον δοκίμασε δέν πίστευε στα αυτιά του.

Ο ίδιος παίζει με Mesa Boogies, κυρίως με ένα παλιό ΜΚ ΙΙ δικάναλο επίσης, και με ένα Caliber 50. Βρήκε τον V22 πολύ "γλυκό" και "μαλακό" όπως μου είπε, και δέν ήξερε καθόλου τους Bugera σαν μάρκα. Όταν του είπα δε την τιμή έπεσε απο τα σύννεφα.

Σχεδόν με αποκάλεσε ψεύτη  :D

"Νόμισα οτι έπαιζα με κάποιο μπουτίκ πάνω απο 1500 €" μου είπε.

Επίσης οτι ο ίδιος θα πάρει ένα για το σπίτι οπου οι boogie δέν αφήνουν τα παιδιά να διαβάσουν  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα!!! Ωραίος! Βλέπω τα χριστούγεννα να τον χτυπάω.......... (ήμουν μεταξύ αυτού και του epiphone valve senior head + junior cab αλλα μάλλον παω για αυτόν :P)

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ίδιος παίζει με Mesa Boogies, κυρίως με ένα παλιό ΜΚ ΙΙ δικάναλο επίσης, και με ένα Caliber 50. Βρήκε τον V22 πολύ "γλυκό" και "μαλακό" όπως μου είπε, και δέν ήξερε καθόλου τους Bugera σαν μάρκα. Όταν του είπα δε την τιμή έπεσε απο τα σύννεφα.

Σχεδόν με αποκάλεσε ψεύτη  :D

"Νόμισα οτι έπαιζα με κάποιο μπουτίκ πάνω απο 1500 €" μου είπε.

Επίσης οτι ο ίδιος θα πάρει ένα για το σπίτι οπου οι boogie δέν αφήνουν τα παιδιά να διαβάσουν  ;D

 

Περιμένω από αυτό το τυπάκι από την Αγγλία, τον Αντυ, που κάνει μόντες σε διάφορους φτηνούς λαμπάτους, να δω τι έχει να προτείνει γι'αυτό τον ενισχυτή. Πιστεύω αν τον πιάσει στα χέρια του, με κανα 200άρι θα τον κάνει πύραυλο. Και ο φίλος σου δεν θα απέχει και πολύ από την αλήθεια πλέον.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 genius....

 

Αν παρει τιποτα το ματι σας για μοντες για τον συγκεκριμενο ριξτε ενα συρμα...

Οχι οτι με χαλαει ετσι που ειναι...ισα ισα...

Αλλα θα θελα να δω τι αλλο μπορει να βγει απο το τερατακι μου.... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ αν βάλω ένα Dιstortion καλό μπροστά δεν παίζει hard rock(style Satriani-Vai-Maiden??)??Eννοώ ενα πολύ καλό γεμάτο αρμονικές λαμπάτο ήχο??

seven deadly sins..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται οτι παίζει  :D

Όταν λέμε οτι δεν κάνει για μέταλ εννοούμε οτι δέν είναι High gain αλλά Vintage...

Εξ ου και το V22

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 genius....

 

Αν παρει τιποτα το ματι σας για μοντες για τον συγκεκριμενο ριξτε ενα συρμα...

Οχι οτι με χαλαει ετσι που ειναι...ισα ισα...

Αλλα θα θελα να δω τι αλλο μπορει να βγει απο το τερατακι μου.... ;D ;D

 

 

Εννοείται οτι παίζει  :D

Όταν λέμε οτι δεν κάνει για μέταλ εννοούμε οτι δέν είναι High gain αλλά Vintage...

Εξ ου και το V22

 

Σωστοί και οι 2 :) :) :)

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Τώρα εγώ θα την πω τη μπαρούφα μου!

 

Αν συνδέσεις ένα Metalzone -ή κάποιο άλλο πετάλι ισχυρής παραμόρφωσης- στο effects loop του V22, μπορείς να πάρεις και την πιό high gain παραμόρφωση που χρειάζεται για extreme metal καταστάσεις;

 

Και κάτι ακόμα που έχω απορία γενικα με τους ενισχυτές: Το effect pedal (είτε looped, είτε pre amp) πρέπει πάντα να παίζει πάνω στο clean channel, ή μπορείς να boost-άρεις και το gain channel με λίγο ακόμα gain από το πετάλι σου; Το δεύτερο που λέω δημιουργεί πρόβλημα στη λειτουργία του ενισχυτή; Ή απλώς δεν ακούγεται ωραίο το gain πάνω στο gain;

 

Φαντάζομαι το delay και τα άλλα συμπληρωματικά effects παίζουν και στα δύο channels, οπότε αυτό που ρωτάω μάλλον αφορά τα distortion pedals.

 

Αναμένω απαντήσεις!

 

 

ΥΓ. @bassbill

Αργοπορήμενες με γειές για το Bugera! :D Kαμία άλλη παρατήρηση τώρα που έχουν περάσει δυό-τρεις μηνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις ευχές κατ αρχάς. Για μέταλ δέν μπορώ να σου δώσω και πολλές απαντήσεις, καθότι χρησιμοποιώ τον V22 για blues & classic rock. Όπως είπα και σε προηγούμενο πόστ, το ενισχυτάκι είναι Vintage. Απο ότι ξέρω, τα πετάλια της παραμόρφωσης μπαίνουν μπροστά, στην είσοδο δηλαδή. Στην λούπα μπαίνουν τα τύπου delay, chorus κλπ. Δέν είναι απαραίτητο να είναι στο καθαρό κανάλι αποκλειστικά. Χρησιμοποιώ το Booster line driver της t.c. electronic, ένα πετάλ της δεκαετίας του 80 που έξω το έχουν σε τρελλή εκτίμηση, τόσο στο καθαρό όσο και στο βρώμικο κανάλι. Αυτό όμως είναι αρκετά transparent πετάλι, και δέν παρεμβαίνει καθοριστικά στο ηχόχρωμα του ενισχυτή. Άν κάποιος θέλει μέταλ μηχάνημα, έχει η Bugera καλύτερες λύσεις απο τον V22.

Kαι όχι πολύ ακριβές απο ότι λένε οι χρήστες, αλλά δέν έχω καθόλου προσωπική εμπειρία για να την καταθέσω. Πάντως την περασμένη Τρίτη έπαιξε με τον εν λόγω μικρούλη ο αξιότιμος φίλος κ. Ηλίας Ζάϊκος και τον βρήκε μια χαρά, χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια έβγαλε τον ήχο που έψαχνε, και κάτω η χροιά του ήταν καταπληκτική. (Λήψη με Shure SM 57). Ο Ηλίας βέβαια έπαιζε με humbuckers, (Νομίζω Ρ-90s), και είχε χώσει όλα τα μεσαία  ;D

Εγώ με την Tele μου έχω άλλο ήχο.

Σε γενικές γραμμές να πω, ότι όποιος έχει παίξει με τον V22 είναι το λιγότερο ικανοποιημένος, και το περισσότερο ενθουσιασμένος.

Προσωπικά είμαι στην δεύτερη κατηγορία, ξέροντας πάντα οτι μιλάω για ένα ενισχυτή τάξης ΑΒ, και της συγκεκριμένης τιμής. Μπορεί να προτιμούσα ας πούμε έναν Koch Studiotone που είναι τάξη Α 20 βατ, αλλά κάνει και 4 φορές τα λεφτά του Bugera. Οπότε μιά χαρά είμαι με τον μικρούλη για τα χρήματα που έδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου