Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 Guitar Amplifier Combo γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Σίγουρα μου αρέσει ο ήχος στα καθαρά και φαντάζομαι ότι το overdrive του δεν είναι για metal, αλλά ήλπιζα πως μ'ένα distortion θα μπορώ να το έχω κι αυτό χωρίς να καταργώ τη λάμπα. Ίσως το κάτα πόσο "ακούγεται" η λάμπα με distortion pedal έγκειται στο αυτί του καθενός.

 

Άρα να υποθέσω οτι δεν έχει νόημα να μπεί distortion pedal στο FX Loop οποιουδήποτε ενισχυτή; Έχουμε σίγουρη απάντηση γι'αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αν η έξοδος του πεταλιού είναι επιπέδου line out και μπορεί να οδηγήσει τον τελικό, βάζεις ό,τι θες

 

συνήθως τα ντιστ πετάλια δεν βγάζουν τέτοια έξοδο όμως.

Μια σειρά πεταλιών της AMT κάνει για λουπα, η σειρά "legend" τσεκαρέ το στο σάιτ τους. Ουσιαστικά ομως αυτα δεν είναι κλασικά πετάλια.

 

εσένα τι σε πειράζει να το βάλεις το ντιστ μπροστά απο τον ενισχυτή κανονικά? τι την μπλέκεις τη λουπα?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks IraklisZS, κατάλαβα πως δεν έχει νόημα το distortion να μπεί στη λούπα. Αν κάταλαβα καλά μόνο τα "διακοσμητικά" effects μπαίνουν εκεί.

 

Μάλλον θα πάω για Twin Tube Mayhem της Seymour Duncan και θα αρκεστώ -προς το παρόν- στον 15W Marshall μου. Αφού η λάμπα του ενισχυτή χάνει με το distortion... Εκτός κι αν κάνω λάθος.

 

http://www.thomann.de/gr/seymour_duncan_sfx04_twin_tube_mayhem.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χανει καθόλου.

 

όταν θα έχεις ενεργοποιημένο το πετάλι, τότε (αν βάλεις και τον ενισχυτή να παίξει δυνατά για να δουλέψουν οι τελικές) μια χαρά ήχο θα έχεις, απλά η προενίσχυση του λαμπάτου θα παίζει μικρό ρόλο.

 

όταν θα κλεινεις το πετάλι, θα έχεις μια χαρά λαμπάτο ήχο (τον καθαρό του v22)

 

απλά θα πρεπει να συσχετίσεις το equalizer του πεταλιου και του ενισχυτή ωστε να ταιριάξουν.

 

μη συγκρίνεις με 15W marshall (να υποθεσω σειρα MG) με μικρό ηχειάκι και άθλιο ήχο. Βέβαια αν σου αρέσει πιο πολύ εκεί, πασο.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης άν βάλεις ένα πετάλι τύπου Mayhem (το οποίο στην πραγματικότητα είναι προενισχυτής) στην επιστροφή (return) της λούπας, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα AB switch. Το Α να στέλνει την κιθάρα σου στην είσοδο του ενισχυτή, και να έχεις τον ήχο του Bugera μόνο. ( Είτε καθαρό είτε βρώμικο). Το Β στέλνει την κιθάρα σου στο Mayhem και αυτό πάει μόνο στην τελική βαθμίδα. είναι σάν να προσθέτεις ένα κανάλι στον ενισχυτή σου. Και έτσι έχεις,Clean, Overdrive, Mad super heavy thrash gagagagagagaga drive  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ IraklisZS

 

To Marshall είναι από τη σειρά Valvestate, το VS 15R. Για jam στο σπίτι και με το Metalzone (και με τις modified-τουμπανιασμένες κιθάρες μου), καλός είναι!

 

@ bassbill

 

Με ιντριγκάρουν οι επιλογές αυτές!

 

Με βλέπω να παίρνω το Twin Tube Mayhem για αρχή και κάποια στιγμή έναν λαμπάτο, ή τρανζιστοράτο ενισχυτή με μεγαλυτερο ηχείο (10'', 12''), σίγουρα καλύτερο από αυτόν που έχω. Θα προτιμήσω επίσης να έχει FX Loop και δεύτερο κανάλι με gain.

 

Μπορεί να παίζω metal αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν απολαμβάνω το vintage overdrive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες αργότερα...

Παρέλαβα και εγώ εχθές τον δικό μου, αγορασμένο απο Ελλάδα στα 290 ευρώ. Ωραίο

μηχάνημα, είχα μείνει... άλαμπος ;D για πολύ καιρό και τον ευχαριστήθηκα. Είναι ο

πιο πλήρης ενισχυτής που είχα ποτέ, αρκετές ρυθμίσεις που λίγο ψαξιματάκι το θέλουν

αλλά μέχρι τώρα μόνο θετικές είναι οι εντυπώσεις μου, θα τα πάμε καλά ;)

 

Σήμερα τον σύνδεσα στην καμπίνα μου με το tonker και η βελτίωση ήταν αισθητή ακόμα και

σε ένταση ψιθύρου, οπότε του το φόρεσα κατευθείαν. Στη συνέχεια άλλαξα τις προενισχύτριες

με κάποιες jj που είχα αλλά αν και καταλαβαίνω μια ελάχιστη διαφορά στα καθαρά και ίσως

λίγο μεγαλύτερη στα βρώμικα, δεν αποφάσισα αν μου αρέσουν περισσότερο απο τις στοκ. 

 

Να μην σας ζαλίζω άλλο, είναι πολύ νωρίς ακόμα για περισσότερα σχόλια και το λεξιλόγιο

περιγραφής ήχων μου φτωχό... αν ξυπνήσω ορεξάτος αύριο ίσως ανεβάσω μερικά κλιπάκια

όπου θα τον θάψω με το παιξιμό μου ;D

 

Ορίστε και μια φωτό με την υπόλοιπη φτηνοπαρέα.

IMG_0403.thumb.jpg.e82c5b260b6939dcb77e4c834a66dc8b.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα ποστ σας... Διαβασα αρκετα αλλα οχι ολα... Μια μικρη ερωτηση και φευγω...

 

Ο συγκεκριμενος ενυσχητης κανει για πεταλομηχανη ? rp500-HD300 ? Αυτο το γρηγορο ερωτηματακι... Δηλαδη αν εχει fx loop της φρασιας και αν εχει καλο καθαρο καναλι για να χρησιμοποιησει κανεις και την προενυσχηση αν θελει... Αυτα τα ολιγα... τιποτε κουραστικο

Εχει πολλες ρυθμισεις ? εχει μπασορυθμιστη ? εχει και μεσαια ? εχει ?....  ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια δεν εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα ποστ σας... Διαβασα αρκετα αλλα οχι ολα... Μια μικρη ερωτηση και φευγω...

 

Ο συγκεκριμενος ενυσχητης κανει για πεταλομηχανη ? rp500-HD300 ? Αυτο το γρηγορο ερωτηματακι... Δηλαδη αν εχει fx loop της φρασιας και αν εχει καλο καθαρο καναλι για να χρησιμοποιησει κανεις και την προενυσχηση αν θελει... Αυτα τα ολιγα... τιποτε κουραστικο

Εχει πολλες ρυθμισεις ? εχει μπασορυθμιστη ? εχει και μεσαια ? εχει ?....  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ωρε Αρη!!!!!!!!........σωπα ρε...τιποτα δεν ρωτησες.....παλι....χαχαχα. ;)

Πλακα πλακα και εγω ψηνομαι για δαυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε Αρη!!!!!!!!........σωπα ρε...τιποτα δεν ρωτησες.....παλι....χαχαχα. ;)

Πλακα πλακα και εγω ψηνομαι για δαυτο.

 

κοιτα βασικα δεν το σκεφτομαι για βασικο ενυσχητη... Ισως να ειναι και αστερι βεβαια και να βγει οκ... αλλα τουλαχιστον αν εχει καλα καθαρα να αξιζει , για τις πεταλιερες μεχρι να μπορεσω να παρω  καποιο καλο τερας ... γενικα οι κριτικες σκιζουν... τα παιδια εδω λενε τα καλυτερα... κατι προβληματα που ειχε παλια εχουν λυθει και εχει μονο 269 ευρω

 

Ο Ηρακλης πρεπει να μας πει... που εχει την 1000αρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου