Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 Guitar Amplifier Combo γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια δεν εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα ποστ σας... Διαβασα αρκετα αλλα οχι ολα... Μια μικρη ερωτηση και φευγω...

 

Ο συγκεκριμενος ενυσχητης κανει για πεταλομηχανη ? rp500-HD300 ? Αυτο το γρηγορο ερωτηματακι... Δηλαδη αν εχει fx loop της φρασιας και αν εχει καλο καθαρο καναλι για να χρησιμοποιησει κανεις και την προενυσχηση αν θελει... Αυτα τα ολιγα... τιποτε κουραστικο

Εχει πολλες ρυθμισεις ? εχει μπασορυθμιστη ? εχει και μεσαια ? εχει ?....  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Άρη έχει λούπα, το καθαρό κανάλι λάμπει  ;) , έχει μπάσα-πρίμα-μεσαία-presence & mid boost που το κάνει τέλειο για blues, και το βρώμικο κανάλι του ακούγεται πολύ καλό σε παλιό ρόκ στυλ  AC-DC ας πούμε.

Επίσης έχει διακόπτη για λειτουργία  τρίοδο - πέντοδο στις λυχνίες εξόδου.

Στην τρίοδο γίνεται 13 watt και το saturation απο την έξοδο έρχεται γρήγορα και  grungάρει ο ήχος χωρίς να σου πέσουνε τα αφτιά απο την ένταση.

Ρίξε μια ματιά στο site τους.

 

http://www.bugera-amps.com/en/products/v22.aspx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εχω διαβασει αρκετα θεματα εδω στο φορουμ και γενικα στο ιντερνετ για τον συγκεκριμενο ενισχυτη.

Απλα ρωταω επειδη κυκλοφορει αρκετο πλεον καιρο και ισως εχουμε καινουργιες γνωμες.

 

Εχει ο συγκεκριμενος ενισχυτης αρκετο clean headroom να παιξει καθαρα χωρις να παραμορφωνει πανω απο εναν σαματατζή drummer?

 

Eιναι αρκετος για να παιζει χωρις μικροφωνο πανω απο τα drums σε μικρα live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου φιλε!

 

εχω εναν VHT special 6...και ο συγκεκριμενος ειναι 6 βαττ class Α....και σου λεω οτι με το boost μπορει να παιξει ΚΑΘΑΡΑ...στο 12 o'clock και να περναει τον ντραμμερ με ανεση...το δοκιμασα..ξερω...

 

φαντασου τι μπορεί να κανει ο v22...(που τον λιγουρεύομαι τελευταια...)

 

μπορει να ειναι class A/B...αλλα δεν παυει να ειναι πολυ δυνατος...plus εχει 12αρι ηχειο..γ.τ.π...αλλα παλι δεν ειναι 10αρι οπως του VHT...(και αυτο ψιλο γ.τ.π)...

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

plus εχει 12αρι ηχειο..γ.τ.π...αλλα παλι δεν ειναι 10αρι οπως του VHT...(και αυτο ψιλο γ.τ.π)...

 

σε ό,τι αφορά εντάσεις, αυτό δεν λεει πολλά, μπορεί κάλλιστα το 10άρι του δικού σου να είναι αρκετα πιο ευαίσθητο από το 12άρι του μπουγκέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει αρκετό headroom. Και στο 10 με μονοπήνιους ίσα που "τσιμπάει" λίγο... Δέν θα έχεις θέμα καθόλου με τα καθαρά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ό,τι αφορά εντάσεις, αυτό δεν λεει πολλά, μπορεί κάλλιστα το 10άρι του δικού σου να είναι αρκετα πιο ευαίσθητο από το 12άρι του μπουγκέρα

 

Gdevelek...κοινως τα 12αρια ηχεια..."move more air"...Υπαρχει τεραστεια διαφορά στα δικα μου αυτια..ισως να εχεις και δικιο σε αυτο που λες...αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ υπαρχει διαφορα...καπου!

 

μπορει να μην ειναι η ενταση...αλλα λογο του οτι τα 12αρια ηχεια αποδειδουν καλυτερα τις πιο μπασσες συχνοτητες...να υπαρχει μια ψευδαισθηση οτι υπαρχει αυξηση της εντασης...plus γενικα "αντεχουν" λιγο παραπανω..και δεν σπανε...παντα σε σχεση με ενα low end 10αρι ηχειο...

 

δεν ειμαι εξπερτ αλλα λιγη εμπειρία εχουμε..  ;D

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Χθες παρελαβα και εγω τον "λαμπατο του λαου" τον Bugera V22. :) :) :)

 

Γνωμη δεν μπορω να εκφρασω, επειδη ειναι ο πρωτος λαμπατος ενισχυτης που εχω στην κατοχη μου. Εχω παιξει με λαμπατους σε προβες και φιλους, αλλα αλλο να τον εχεις ολη μερα γυρω σου.

 

Παντως δεν εχει καμια απολυτως σχεση με διαφορους solid state που ειχα κατα καιρους.

Δεν μπορω να περιγραφω ακριβως τι ειναι, αλλα οταν τον ανοιγεις και παιζεις, απλα νιωθεις ωραια.

 

Να κανω μια βλακωδη ερωτηση στους κατοχους παρακαλω.

Το κουμπι του boost δουλευει σαν κλικ μεσα=boost, κλικ εξω=no boost.

Το channel select ομως ειναι, πως να το πω, κλικαρει, αλλαζει καναλι, αλλα δεν μενει μεσα. Ειναι παντα ιδιο. Αυτο ειναι το σωστο? Ξερω οτι μαλλον η ερωτηση μου ειναι γελοια, αλλα ας μου απαντησουν οι κατοχοι για να γλυτωσουν τον αγχουλα συμφορουμιτη τους απο την υποψια ελαττωματος. ;D ;D ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουμπι του boost δουλευει σαν κλικ μεσα=boost, κλικ εξω=no boost.

Το channel select ομως ειναι, πως να το πω, κλικαρει, αλλαζει καναλι, αλλα δεν μενει μεσα. Ειναι παντα ιδιο. Αυτο ειναι το σωστο? Ξερω οτι μαλλον η ερωτηση μου ειναι γελοια, αλλα ας μου απαντησουν οι κατοχοι για να γλυτωσουν τον αγχουλα συμφορουμιτη τους απο την υποψια ελαττωματος. ;D ;D ;D

 

Ναι, έτσι όπως το περιγράφεις είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου