Προς το περιεχόμενο

Bugera V22 Guitar Amplifier Combo γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αρα σε αυτη την περιπτωση παιζω μονο με το volume του gt2?

Και αντε οταν το πεταλι ειναι ενεργοποιημενο οκ.Οταν ειναι σβηστο?Το καθαρο πως τους δινεις την ενταση που θες? :)

Σε ευχαριστω!

Nαι, μόνο με το volume του gt2! Όταν είναι σβηστό δε γνωρίζω κάποιο τρόπο γιατί δεν το έχω ψάξει! Προφανώς θες το gt2 στο return επειδή είναι προενίσχυση για να αποφεύγεις τον προενισχυτή του ενισχυτή και να παίζεις με τον τελικό του. H λύση θα ήταν να βάλεις μόνο το gt2 στο return και τα υπόλοιπα στο input...δε γνωρίζω όμως αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και με ποιά συνδεσμολογία, αν το γνωρίζει κανείς ας το πει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Nαι, μόνο με το volume του gt2! Όταν είναι σβηστό δε γνωρίζω κάποιο τρόπο γιατί δεν το έχω ψάξει! Προφανώς θες το gt2 στο return επειδή είναι προενίσχυση για να αποφεύγεις τον προενισχυτή του ενισχυτή και να παίζεις με τον τελικό του. H λύση θα ήταν να βάλεις μόνο το gt2 στο return και τα υπόλοιπα στο input...δε γνωρίζω όμως αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο και με ποιά συνδεσμολογία, αν το γνωρίζει κανείς ας το πει!

Καποιος που να γνωριζει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Mερικές ερωτησούλες για οποιον γνωρίζει.

 

1)Έχω την πεταλιέρα Korg Toneworks 3000. Σκοπευω να παρω τον bugera V22. Τι γίνεται με την σύνδεση της πεταλιέρας στον ενισχυτή?  Mπορει καποιος να μου εξηγησει  τον ρολο των fx Loop? Send και Return? Μεχρι στιγμης στον τρανζιστορ μου συνεδεα την πεταλιέρα κανονικα στο καναλι του ενισχυτη μιας και δεν υπήρχε αυτη η δυνατοτητα.

 

2) Μπορεις να συνδέσεις τον ενισχυτή σε κάποια καμπίνα μεγάλη πχ 4x10?

 

3) Τι είναι η επιλογη τριοδος και πεντοδος?

 

Ευχαριστω προκαταβολικά!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα...

(1) Το fx loop ειναι σαν , αν μου επιτρεπεται η εκφραση, σαν μια τρυπουλα αναμεσα στην προενισχυση και τον τελικο οπου μπορεις να βαλεις εφφε η ακομα και να παρακαμψεις την προενισχυση του μπουγκερα και να βαλεις δικια σου...

(2) Μπορεις να το κανεις αυτο αρκει τα ηχεια να εχουν ιδια Ohm με τον επιλογεα στο πισω μερος του ενισχυτη... Αν δεν ειναι δεν ξερω ακριβως τι γινεται και αυτο μπορεουν να στοι απαντησουν αλλοι που κατεχουν τα ηλεκτρικα καλυτερα απο εμενα...

(3) Νομιζω οτι στην επιλογη πεντοδου εχει φουλ watt , δηλαδη 22 και στην τριοδο γυρω στα μισα, νομιζω καπου στα 17-16... Ελπιζω να βοηθησα...

Ναι!!! Και εγω εχω Les Paul με Floyd Rose!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά με βοηθησες πολύ, να σαι καλά για τον κοπο σου!

 

Αν τον εχει καποιος η αν καποιος εχει ακουσει, λένε καποιοι χρήστες οτι εχει βγάλει προβλήματα με τις λάμπες και με το βαθος να αναβοβήνει οπως διαβασα και στο φορουμ.

 

Να το παραβλέψω και να τον πάρω? Λέτε να εχει διορθωθει απο την εταιρια το προβλημα αυτο στα τελευταια μοντέλα? 

 

Ξερω οτι αυτο που ρωτάω είναι καπως γενικό απλα θέλω να κανω μια αγορα που θα ειναι σωστη και θα μου μεινει!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά με βοηθησες πολύ, να σαι καλά για τον κοπο σου!

 

Αν τον εχει καποιος η αν καποιος εχει ακουσει, λένε καποιοι χρήστες οτι εχει βγάλει προβλήματα με τις λάμπες και με το βαθος να αναβοβήνει οπως διαβασα και στο φορουμ.

 

Να το παραβλέψω και να τον πάρω? Λέτε να εχει διορθωθει απο την εταιρια το προβλημα αυτο στα τελευταια μοντέλα? 

 

Ξερω οτι αυτο που ρωτάω είναι καπως γενικό απλα θέλω να κανω μια αγορα που θα ειναι σωστη και θα μου μεινει!

Μπορείς να τον δοκιμάσεις στον Στόλλα, να ξέρεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά με βοηθησες πολύ, να σαι καλά για τον κοπο σου!

 

Αν τον εχει καποιος η αν καποιος εχει ακουσει, λένε καποιοι χρήστες οτι εχει βγάλει προβλήματα με τις λάμπες και με το βαθος να αναβοβήνει οπως διαβασα και στο φορουμ.

 

Να το παραβλέψω και να τον πάρω? Λέτε να εχει διορθωθει απο την εταιρια το προβλημα αυτο στα τελευταια μοντέλα? 

 

Ξερω οτι αυτο που ρωτάω είναι καπως γενικό απλα θέλω να κανω μια αγορα που θα ειναι σωστη και θα μου μεινει!

 

Εγώ τον έχω 1-μιση χρόνο και μάλιστα με πολλά live (πάνω από 50-60) και άπειρες πρόβες και μεταφορές. Μέχρι στιγμής κανένα σοβαρό πρόβλημα - ίσως ήμουν και τυχερός....

 

Το μόνο ''πρόβλημα'' που αντιμετώπισα είναι κάτι σαν ''τρίξιμο'' που κάνουν οι λάμπες (σε μεγάλες εντάσεις) κάτι που δεν επηρρεάζει τον ήχο. Αλλά αν κάποιος ψειρίζει την μαϊμου.. γι' αυτό και σε εισαγωγικά το ''πρόβλημα''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω τον ενισχυτη εδω και ενα χρονο. Ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Εχω μια ερωτηση, αν μπορουν να με βοηθησουν οι κατοχοι.

Απο την πρωτη μερα, το καθαρο καναλι σε σχεση με το βρωμικο, εχουν διαφορα εντασης, υπερ του καθαρου.

Για παραδειγμα, αν εχω το volume στο καθαρο στο 5, για να πετυχω την ιδια ενταση στο βρωμικο πρεπει να το βαλω στο 7,5 με 8.

Εχετε την ιδια συμπεριφορα ή ειναι προβλημα του δικου μου? ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας. Δυστυχώς είμαι Ροδο και δεν μπορω να τον δοκιμάσω! Μάλλον θα τον παραγγείλω γιατι σ αυτην την τιμή παιζει να ειναι ο μονος λαμπατος με τοσο καλα σχόλια!

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου