Προς το περιεχόμενο

Πετροβάμβακας και προβλήματα υγείας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν παιδιά ακούστε το πρόβλημά/απορία μου.

Πριν χρόνια είχα μονώσει έναν χώρο με πετροβάμβακα. Τελικά η μόνωση ξεστήθηκε από κει και τώρα σκέφτομαι να τη βάλω μέσα από τον τοίχο σε χώρο στον οποίο θα μένω. Επειδή όμως ο πετροβάμβακας σε άμεση επαφή προκαλεί φαγούρα/εξανθήματα και λοιπά άλλα αναρωτιέμαι κατά πόσο κάτι τέτοιο θα είχε αρνητικές συνέπειες για την υγεία μου.

Ξέρω ότι σε κέντρα, studios κλπ. χρησιμοποιείται ευρέως αλλά εκεί δεν είσαι 24/24 ώρες εκτεθειμένος. Επίσης υπάρχει πιθανότητα με την υγρασία, ζέστη κλπ επειδή θα είναι μέσα από τον τοίχο να έχω κάποιο πρόβλημα (π.χ. να χαλάσει το υλικό);

Αν κάποιος ξέρει κάτι ή εχει εμπειρία από τέτοιου είδους λύση ας βοηθήσει plz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον! ενας φιλος μολις εστησα ενα αξιολογο στουντιο στο νησι και δουλευουμε μαζι .

αυτο που εκανε ηταν να βαλει πετροβαμβακα σε ολους τους τοιχους απο πανω μεχρι κατω.μετα&τοποθετησε με ουπα και βιδες , σιδερενιες ραγες στο ταβανι και το πατωμα,παραλληλα.

κατοπιν , εβαλε σε τακτα διαστηματα , ορθιες μπαρες ,ασ το πουμε, που ''ενωνουν'' τις &ραγες ταβανιου και πατωματος , κ α θ ε τ α.τις στερεωσε με βιδες και επειτα φορτωσε γυψοσανιδα και εφτιαξε ενα δωματιο μεσα στο δωματιο!

πανω στην γυψοσανιδα&τοποθετηθηκαν σε ακριβη σημεια ξυλινα τελαρα ,συμφωνα με ηχητικη μελετη,και μαλιστα ορισμενου πλατους&& υψους &και σε απολυτα συγκεκριμενο υψος και μηκος της καθε γυψοσανιδας.

τελος η γυψοσανιδα βαφτηκε παρα πολυ απαλα και αφου καθαριστηκε το πατωμα , μπηκε νια ωραια μπορντω μοκετα.

μιλαμε ομως για ενα recording room 40 τετραγωνικων και ενα control room 25 τετραγωνικων.

ολα αυτα συμφωνα με α κ ρ ι β ε σ τ α τ ε ς οδηγιες , και υστερα απο μελετη ενος ανθρωπου που ειναι πολυ τυχερος ο φιλος μου που τον βρηκε.κατα τυχη.αυτος λοιπον τυχαινει να ειναι ηχοληπτης , αρχιτεκτονας και μουσικος.ο τελειος συνδυασμος.

ελπιζω να βοηθησα και οσο και τρομερη δουλεια να σου φαινεται , να ξερεις οτι ειναι εγγυημενη.

α υ τ α !

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α! επισης ο πετροβαμβακας ειναι οντως α ρ κ ε τ α επικινδυνος!δεν ξερω κι εγω τι φαγουρα περασαμε την πρωτη μερα εργασιας!

μετα ειμαστε με φορμες , μασκα γυαλια και γαντια.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, οταν υπαρχει μεγαλη θερμοκρασια ( μιλαμε ακομα και για 31 βαθμους..δηλαδη καλοκαιρακι:P ) και ειναι τοποθετημενος σε μικρο χωρο, χωρις καλο εξαερισμο, μυριζει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα freemind! αυτος ακριβως ο λογος και επισης για τα ....τσιγαρα των μουσικων,ωθησε στο να καταναλωθουν 6.000 ευρω μονο για τον κλιματισμο - εξαερισμο.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παδιά.

Έχω δουλέψει με πετροβάμβακα στο παρελθόν, είχα στήσει κάτι σαν αυτό που λέει ο spimav_z, στο πολύ ερασιτεχνικό βέβαια. Ξέρω από πρώτο χέρι τη φαγούρα που προκαλεί :( είμαι και ψιλοαλλεργικός σε κάτι τέτοια άσ'τα να πάνε.

Τώρα σκέφτομαι να βάλω πετροβάμβακα μέσα από τον τοίχο. Δηλαδή σε οικοδομή που ακόμα δεν έχει τελειώσει, μαζί με τα τούβλα. Εκεί δεν ξέρω τί να περιμένω..... αν και απ'ότι λέει ο freemindgr μάλλον δεν είναι καλά τα πράγματα. Το δωμάτιο με τον πετροβάμβακα σημειώστε ότι θα είναι 12 τετραγωνικά, με παράθυρο.

Όποια άλλη άποψη/εμπειρία επιθυμητή......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη μου ειναι να μην βαλεις πετροβαμβακα αναμεσα στους τοιχους αλλα κατι αλλο.δεν μπορω να σε βοηθησω ομως τι....δεν θυμαμαι......

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τελικά βρήκα λύση στο θέμα και την παραθέτω σε περίπτωση που ενδιαφέρεται κάποιος άλλος.

Τελικά ο πετροβάμβακας αποτελεί πολύ καλή λύση για μόνωση στους τοίχους. Την άκρη τη βρήκα στο site της greenpeace όπου τον πετροβάμβακα τον έχει ως 2η καλύτερη επιλογή.

Για περισσότερες πληροφορίες παραθέτω και το link:

http://www.greenpeace.org/greece/137368/137396/138760

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε για να καταλάβετε:

1) Δεν υπάρχει καλύτερο ηχομωνοτικό / ηχοαποροφητικό υλικό από τον πετροβάμβακα. Το Ricofon μπορστά του είναι "χαρτί".

2) Οταν χρησιμοποιούμε τον πετροβάμβακα εξωτερικά, τον ντύνουμε με ύφασμα/μοκέτα/λινάτσα, για να μην έχουμε προβλήματα.

3) Δεν έχει σημασία για την ηχομόνωση εαν τον χρησιμοποιήσουμε εσωτερικά (πίσω από τοίχο/γυψοσανίδα) ή εξωτερικά. Την ίδια δουλειά κάνει.

4) Εχει όμως σημασία για την ηχοαπορόφηση! Αν τον χρησιμοποιήσουμε εξωτερικά, ταυτόχρονα μας "στεγνώνει" και το δωμάτιο.

5) Το καλύτερο είναι να τον έχουμε εσωτερικά και έξω από τον τοίχο μας να ξαναβάλουμε πετροβάμβακα ντυμένο, για ηχοαπορόφηση στο δωμάτιο. Εξωτερικά ντύνουμε περίπου το 50-60 % του χώρου μας (σε τετραγωνικά) για να επιτύχουμε την ηχοαπορόφηση. Το δωμάτιο δεν πρέπει να είναι εντλώς ντυμένο. Χρειάζεται και στοιχειώδης αντανάκλαση/διάχυση εκτός εαν κατασκευάζουμε dead room.

'Ολα είναι ατμός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάστε για να καταλάβετε:

1) Δεν υπάρχει καλύτερο ηχομωνοτικό / ηχοαποροφητικό υλικό από τον πετροβάμβακα. Το Ricofon μπορστά του είναι "χαρτί".

 

 

Είχα την εντύπωση ότι το Ricofon είναι ηχοδιορθωτικό και όχι ηχομονωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου