Προς το περιεχόμενο

Άρθρα από Eric Johnson, BBKing, Hammett, Petrucci, Corgan, Dimebag, Malmsteen...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yπερπολύτιμη συλλογή άρθρων από παίκτες-κολοσσούς με αναλυτικό how to για τα μυστικά του παιξίματός τους και του τόνου τους στα web αρχεία της ονλάιν έκδοσης του περιοδικού Guitar World:

 

http://web.archive.org/web/20001203053200/www.guitarworld.com/0100/framesets/lessons.html

 

Συμπεριλαμβάνονται οι εξής: Albert Collins, T-Bone Walker, Muddy Waters, John Lee Hooker, Albert King, Freddie King, Billy Corgan, Dimebag Darell, Brian May, Buddy Guy, Eric Johnson, John Paul Jones, B.B King, Angus Young, Marty Friedman, Kirk Hammett, Johnny Winter, Chuck Berry, Randy Rhoads, Tony Iommi, Yngwie Malmsteen, Jimmy Page, John Petrucci, Robin Trower, Tom Morello κλπ.

 

To φοβερό είναι πως έχουν γραφτεί από τους ίδιους (εκτός αν είχαν πεθάνει όπως πχ. ο Albert Collins) ή προέρχονται από συνεντεύξεις τους, και απευθύνονται σε παίκτες κάθε ικανότητας. Γενικά σε όποιο λινκ και να κοιτάξει κανείς, είναι τόσο το ενδιαφέρον που μοιάζει με βίβλο του guitar playing. Σιγά σιγά όπως προχωράει το θρεντ, όποιος θέλει ας κάνει quote μερικές κορυφαίες ατάκες ή tips...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φοβερο ποστ! Μπραβο μαν που το βρηκες.

Αλλα μια ενσταση... Απο ποτε ειναι παικτης κολοσσος ο Billy Corgan?

Η εχω χασει επισοδεια?

:P

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα μια ενσταση... Απο ποτε ειναι παικτης κολοσσος ο Billy Corgan?

Η εχω χασει επισοδεια?

:P

 

Η αλήθεια είναι πως κ εγώ εντυπωσιάστηκα που στέκεται ανάμεσα σε τέτοια ονόματα. Βέβαια εμένα τυγχάνει τεράστιας εκτίμησης, αλλά ... μπράβο του όπως και να χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ποστ. Που έχει παίξει ο Billy Cogan; Ή είναι σόλο καλλιτέχνης;

σε λιγο θα ειναι στην λιστα και ο Kiefer Sutherland  αφου αποφασισε η gibson οτι αξιζει να εχει και signature lp !!!

Τότε να μπει και ο Kevin Costner και ο Bruce Willis.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρθρα αυτα ειναι μηνιαιες στηλες που εγραφαν οι κιθαριστες αυτοι στο guitar world, αν θυμαμαι καλα, γυρω στο 1998 και ισως ως το 2000-2001.  χρονιες με νωπες ακομα τις επιτυχιες των pumpkins, οποτε ισως γι'αυτο ειχαν δωσει και στον Corgan στηλη.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου