Προς το περιεχόμενο

Ειδικός γιατρός για Τενοντίτιδα;


astraxan19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 13 χρόνια αργότερα...
Στις 31/10/2009 στις 1:42 ΠΜ, astraxan19 είπε

Οποιος γνωριζει καποιον αθλιατρο, ή ορθοπεδικο με εμπειρια-εξειδικευση σε παθησεις μουσικων (και εχει αποκομισει θετικες εμπειριες απο τους παραπνω), ας μου στειλει ενα π.μ

 

Ευχαριστω πολυ!

 

Ανασταίνω αυτό το θέμα γιατί πλέον ψάχνω ότι και ο OP τότε, με τεράστια έμφαση στα bold/underlined...

 

Στην δική μου περίπτωση έχουμε (και κανω copy-paste την διαγνωση) "υπεξαρθρημα καρπομετακάρπιας άρθρωσης άνευ εκφυλιστικών αλλοιώσεων" (το τελευταλαίο μου το εξηγησε ο τρέχον ιατρός, σημαίνει οτι δεν υπάρχει αρθρίτιδα, πάλι καλά). Αριστερό χερι...

 

Μετά από 3 εβδομαδες ναρθηκα δεν βλεπω καποια σοβαρή βελτιωση οπότε πλέον υπάρχει απελπισία (αν και δεν εχω ξεκινήσει φυσιοθεραπείες ακομα αλλά δεν ξέρω τι νόημα εχει εφόσον δεν έχω δει καμία σοβαρή τουλαχιστον βελτίωση)...χθες βγήκε ο νάρθηκας, ουτε καν τολμάω να αγγίξω όργανο μην γινουν χειρότερα τα πράγματα...

 

Την κατανόησή σας και ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

ΥΓ: αυτό το θρέντ το βρήκα από το google btw...

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές φορές, οι φυσιοθεραπευτές ξέρουν καλύτερα τι πρέπει να κάνεις για να φτιάξεις το πρόβλημα.

Βρες τον κατάλληλο γιατρό για οδηγίες, αλλά μην παραλήψεις την φυσιοθεραπεία (εφόσον χρειάζεται), διότι η εκγύμναση και ενδυνάμωση είναι το κλειδί σε πολλές περιπτώσεις τενοντοπάθειων.

 

Περαστικά!

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Δεν έχω να σου προτείνω γιατρό γιατί δεν έχω κάποιον που να τον εμπιστεύομαι απόλυτα.

 

Απαντώ μόνο για το θέμα του φυσιοθεραπευτή:

Οταν πάει κάποιος για φυσιοθεραπεία το κράτος του πληρώνει κάποια πράγματα. Όλοι οι φυσικοθεραπευτές σε ρωτάνε "θέλεις αυτά που γράφει το κράτος ή παραπάνω με τόσα ευρώ επιπλέον;".  

 

Σε κάθε περίπτωση να διαλέξεις το "επιπλέον" γιατί δεν πρόκειται να κάνεις δουλειά διαφορετικά.

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Η περίπτωσή σου αν κρίνω ( που δεν ειμαι καταλληλος για να κρινω) απο τη διαγνωση ακουγεται σοβαρη, γιατι αλλο οι φλεγμονες στους τενοντες και αλλο να εχει φυγει, εστω και μερικως, το οστο απο τη θεση του. Θα πρεπει να παρεις την παθηση σου πολυ στα σοβαρα, και να δεις εναν ειδικο αμεσα για να κανεις οτι χρειαζεται, το να το ξεκουραζεις απλα ισως να μην σου αρκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πολλές φορές, οι φυσιοθεραπευτές ξέρουν καλύτερα τι πρέπει να κάνεις για να φτιάξεις το πρόβλημα.

Βρες τον κατάλληλο γιατρό για οδηγίες, αλλά μην παραλήψεις την φυσιοθεραπεία (εφόσον χρειάζεται), διότι η εκγύμναση και ενδυνάμωση είναι το κλειδί σε πολλές περιπτώσεις τενοντοπάθειων.

 

Περαστικά!

 

 

 

Να εισαι καλα, δεν ειναι η περιπτωση μου τενοντοπάθεια. Μιλάω με τον φυσιοθεραπευτή μου, θα το δουμε και απο κει.

 

16 λεπτά πριν, manosx είπε

 Η περίπτωσή σου αν κρίνω ( που δεν ειμαι καταλληλος για να κρινω) απο τη διαγνωση ακουγεται σοβαρη, γιατι αλλο οι φλεγμονες στους τενοντες και αλλο να εχει φυγει, εστω και μερικως, το οστο απο τη θεση του. Θα πρεπει να παρεις την παθηση σου πολυ στα σοβαρα, και να δεις εναν ειδικο αμεσα για να κανεις οτι χρειαζεται, το να το ξεκουραζεις απλα ισως να μην σου αρκει.

 

Για αυτό έκανα και την ερώτηση, το χέρι για μενα ειναι η τοπ προτεραιότητα παρόλο που έχω άλλα 10 προβληματα υγείας και πολυ πιο ζόρικα (τουλαχιστον για "φυσιολογικους" ανθρωπους που δεν ασχολουνται με μουσική) εδώ και μισό χρόνο.

 

Για ειδικους ψαχνω, για αυτό και ρωτάω μπας και καποιος ξερει καποιον εξειδικευμενο. Αλλο ορθοπεδικος, άλλο να ξέρει τα θεματακια και τις λυσεις σε παθησεις μουσικών.

 

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Freedom είπε

Την κατανόησή σας και ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Επειδή θεωρώ ότι είναι μάλλον δύσκολο να βρεις κάποιον γιατρό εξειδικευμένο σε παθήσεις μουσικών στην Ελλάδα, θα σου σύστηνα να ψάξεις και στον χώρο των αθλίατρων ορθοπεδικών, και πιο συγκεκριμένα σε ομάδες μπάσκετ, που ασχολούνται πιο πολύ με τα χέρια.

 

Ψάξε τον γιατρό κάποιας μεγάλης ΚΑΕ, και πήγαινε μια βόλτα για μια γνώμη.

 

 

EDIT: Με ένα μικρό ψάξιμο βρήκα αυτόν για παθήσεις μουσικών. ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ.

 

http://www.ignatiadismicrohand.eu/

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Επειδή θεωρώ ότι είναι μάλλον δύσκολο να βρεις κάποιον γιατρό εξειδικευμένο σε παθήσεις μουσικών στην Ελλάδα, θα σου σύστηνα να ψάξεις και στον χώρο των αθλίατρων ορθοπεδικών, και πιο συγκεκριμένα σε ομάδες μπάσκετ, που ασχολούνται πιο πολύ με τα χέρια.

 

Ψάξε τον γιατρό κάποιας μεγάλης ΚΑΕ, και πήγαινε μια βόλτα για μια γνώμη.

 

 

EDIT: Με ένα μικρό ψάξιμο βρήκα αυτόν για παθήσεις μουσικών. ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΩ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΠΟΨΗ.

 

http://www.ignatiadismicrohand.eu/

 

 

 

Να είσαι καλα, τον συγκεκριμένο τον "βρήκα" και εγώ πριν απο κανα 2ωρο και φυλαξα το λινκ.

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου