Προς το περιεχόμενο

Πόσα χρήματα χρειάζεται να δώσω για καλά Monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ξεκινάω κ εγώ σιγά σιγά να ηχογραφώ αλλά με τα ηχεία που έχω δεν με βλέπω να κάνω τίποτα.Απ όσα έχω διαβάσει μόνο ένα καλό ζευγάρι Moniror θα μου κάνουν τη δουλειά που θέλω.Το ερώτημα μου είναι πόσα χρήματα χρειάζεται να δώσω για να έχω κάτι καλό?Από που δηλαδή ξεκινάνε τα καλά ηχεία?Ο χώρος μου δεν είναι μεγάλος.Ενα δωμάτιο 20 τετραγωνικών είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

takisffff το θέμα (στο επίπεδο που ρωτάς) έχει εξαντληθεί.

Δες τα σχετικά θέματα και παρακαλώ γίνε πιο συγκεκριμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει πολλά σχετικά θέματα αλλά ακόμη δεν έχω βγάλει ασφαλές συμπέρασμα.Πόσα χρήματα είναι το λιγότερο που θα χρειαστώ για τον χώρο μου?Μ ενδιαφέρει πρωτίστως να μπορώ να φτιάξω τις ηχογραφήσεις μου.Αν μπορέσω να συνδυάσω κ αξιοπρεπής ακρόαση της κιθάρας μου απ το guitar rig έχει καλώς.

Γενικά δεν ξεκινάω ν αγοράσω κάτι λέγοντας έχω τόσα τι παίρνω.Κοιτάζω πάντα πόσα χρειάζομαι για να κάνω σωστά τη δουλειά μου κ αν δεν τα έχω τα μαζεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα αν ενοεις να ψιλομιξαρεις σιγα σιγα τα τραγουδια σου και να ακους αξιοπιστα τι γρατσουνας στην κιθαρα σου....

 

Τοτε με σειρα προτεραιοτητας παιζουν 2 παραγοντες ρολο.

 

Η ακουστικη του δωματιου σου.

Η ποιοτητα των μονιτορς.

 

Στο ελαντα ολοι φενεται παρακαμπτουν το πρωτο και πηδανε στο δευτερο και μετα αναρωτιουνται γιατι ενω σπιτι ακουγεται γαματα? στο αμαξι μου και στο στερεοφωνικο της κοπελιας μου ακουγεται μαπα. Τοτε φτου και απο την αρχη και παλι διαβασμα.

 

Αν οπως λες εισαι διατεθειμενος να ασχοληθεις σοβαρα με το θεμα καλα θα ηταν να σκεφτεις αυτους τους 2 παραγοντες ως ισους, και με προσωπικη προταιρεοτητα στο 1ον.

 

Ον τοπικ: Στα μονιτορς ισχυει ο χρυσος κανονας τις αγορας οτι πληρωνεις παιρνεις μα φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις.

 

Πρεπει πριν ομως προτεινω κατι να μου εξηγησεις τι ενοεις ακριβως λεγοντας "να κανω σωστα την δουλεια".

 

Εντιτ: Τα καλα ηχεια το ζευγαρι ξεκινανε απο 1500 και φτανουν.... Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν υπαρχουν και επιλογες των 500-600 ευρω που ειναι αξιοπιστες λυσεις για σπιτικες ηχογραφησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

πολύ καλό το λινκ δεν το είχα προσέξει θα το μελετήσω πιστεύω θα μου λυθούν πολλές απορίες με ενδιαφέρει κι εμένα η αγορά μονιτορς γιατι με τα logitech πλέον δεν κάνω δουλειά  :P

The Economy Picker!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν έχω δώσει να καταλάβετε τι εννοώ.Απλά ρωτάω από τι τιμές ξεκινάει ένα αξιοπρεπή ζευγάρι Monitor.Δεν μ ενδιαφέρει να πάρω το top αλλά ένα που να μπορώ να κάνω την δουλειά μου χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.

πχ αν με ρωτούσε κάποιος πόσα χρήματα να δώσει το λιγότερα για κιθάρα θα του έλεγα όχι κάτω από 300 ευρώ.

Κ όταν βάζω κ την παράμετρο του χώρου είναι γιατί δεν θα χρειαστεί να βάλω κανα κτήνος μέσα σ ένα δωμάτιο περίπου 20τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To αξιοπρεπές είνια επίσης ανάλογο.Ναι σίγουρα τα μόνιτορ των 100€ δεν θα κάνουν ούε για τον επαγγελματία ούτε για τον ερασιτέχνη,αλλά δεν μπορεί και πάλι να θέσει κανείς κάποιον περιορισμό γιατι δεν ξέρει τι δουλειά θα κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι η δυσκολία κ δεν μπορεί ν απαντηθεί η ερώτηση μου.Από τι τιμές ξεκινάνε τα αξιοπρεπή monitor.

Με πόσα χρήματα πιστεύεται πως πρέπει να ξεκινήσω για να κάνω κάνω καλή δουλειά σ ένα χώρο λίγο μικρότερο από 20 τετραγωνικά.Πόσα χρήματα θα χρειαστεί να σπρώξω για να μην πατήσω σε μερικούς μήνες το κουμπάκι που γράφει "αγγελίες"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου