Προς το περιεχόμενο

Πόσα χρήματα χρειάζεται να δώσω για καλά Monitors


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που είναι η δυσκολία κ δεν μπορεί ν απαντηθεί η ερώτηση μου.Από τι τιμές ξεκινάνε τα αξιοπρεπή monitor.

Με πόσα χρήματα πιστεύεται πως πρέπει να ξεκινήσω για να κάνω κάνω καλή δουλειά σ ένα χώρο λίγο μικρότερο από 20 τετραγωνικά.Πόσα χρήματα θα χρειαστεί να σπρώξω για να μην πατήσω σε μερικούς μήνες το κουμπάκι που γράφει "αγγελίες"?

 

O nikodemos παραπάνω σου έδωσε ένα λινκ το οποίο περιέχει όλες τις πληροφορίες που ζητάς

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=167

 

Αν δε μπορείς να καταλάβεις που είναι η δυσκολία τότε μην βιαστείς ακόμα να πετάξεις τα λεφτά σου αλλά ψάξε λίγο παραπάνω γιατί φαίνεται ότι δεν έχεις κατανοήσει ακόμα τι θέλεις να κάνεις. Τα ηχεία που θα πάρεις είναι μόνο ένα μέρος της αλυσίδας, πρέπει να έχεις φροντίσει πρώτα και για τα υπόλοιπα, διότι όσα λεφτά και να "σπρώξεις" για ηχεία στον κουβά θα πάνε έτσι κι αλλιώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε θα πάρω τα ηχεία τώρα.Τόσο καιρό που ασχολούμαι διαβάζω προσπαθώντας να καταλάβω πράγματα κ σίγουρα δεν μπορώ να πω πως τα έχω κατανοήσει όλα.Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν πρέπει από τώρα να προσανατολίζομαι στο πόσα θα χρειαστώ για ένα καλό ζευγάρι ηχεία.Πρέπει να κάνω έναν προϋπολογισμό έτσι δεν είναι?Τόσα για ένα καλό μικρόφωνο τόσα για μία καλή κάρτα ήχου τόσα για διαμόρφωση χώρου κλπ.

το link που μου παράθεσε ο nikodemos το διάβασα αλλά δεν μπορώ να πω πως έβγαλα άκρη με το πόσα χρήματα θα χρειαστώ.Ισως όπως είπες να μην έχω κατανοήσει βασικά πράγματα κ γι αυτό να μπερδεύομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δε θα πάρω τα ηχεία τώρα.Τόσο καιρό που ασχολούμαι διαβάζω προσπαθώντας να καταλάβω πράγματα κ σίγουρα δεν μπορώ να πω πως τα έχω κατανοήσει όλα.Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν πρέπει από τώρα να προσανατολίζομαι στο πόσα θα χρειαστώ για ένα καλό ζευγάρι ηχεία.Πρέπει να κάνω έναν προϋπολογισμό έτσι δεν είναι?Τόσα για ένα καλό μικρόφωνο τόσα για μία καλή κάρτα ήχου τόσα για διαμόρφωση χώρου κλπ.

το link που μου παράθεσε ο nikodemos το διάβασα αλλά δεν μπορώ να πω πως έβγαλα άκρη με το πόσα χρήματα θα χρειαστώ.Ισως όπως είπες να μην έχω κατανοήσει βασικά πράγματα κ γι αυτό να μπερδεύομαι.

Πιστεύω για ένα καλό ζευγάρι ηχεία κοιτάς από 1000-1200. Φυσικά το "καλό" είναι σχετικό γιατί άλλος μπορεί να πει ότι καλά ηχεία είναι στα 2000 - 3500 ευρώ έτσι? Industry standards όπως τα Genelec 8030-40 και Mackie 824 πχ παίζουν σε αυτές τις τιμές χωρίς αυτά να αποτελούν δεσμευτικές επιλογές αλλά από αυτό το price point και πάνω ξεκινάνε τα Monitors κατά τη ταπεινή μου άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα.

Ήμουν σε μια παρεμφερή φάση,και το δωμάτιό μου είναι πάνω κάτω 20 τ.μ.  8).

Αγόρασα ένα ζευγάρι monitor της tascam, αυτό εδώ :http://www.m-audio.com/products/en_us/StudiophileAV30.html με το μουράτο ηλεκτρίque led  :o

Δεν είναι τίποτα το άκρως ιδιαίτερο,δεν έχω ακούσει και τα εκατοντάδες για να έχω μια έγκυρη άποψη ίσως,αλλά μια αξιοπρεπή δουλειά τηνε κάνουν σίγουρα.Αποδίδουν

20Wrms θυμάμαι, που πιστεύω είναι υπεραρκετά για τα 20 τ.μ. σου..

Εγώ κάνω κυρίως ηλεκτρονική μουσική,και στις δοκιμές τύπου* που τα υποβάλλω έχουν δείξει χαρακτήρα.

Καλές αγορές !

χριστούγεννα πλησιάζουν άλλωστε

 

*ακροάσεις σε άλλα στέρεο,στο δικό μου,σε καγκουριασμένα ηχοσυστήματα αυτοκινήτων,σε mp3 player, ξέρεις, τα γνωστά... ::)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα monitor που αξίζει πολυ περισσότερο απο την τιμή του και δεν θα ξανα ασχοληθείς με την υποθεση "ηχειο" ειναι αυτό

http://www.focalprofessional.com/en/sm6-line

το ζευγάρι 1600 euro περιπου.

Σε λιγότερα χρήματα μην ψαχτείς.

Επισης γνώμη μου ειναι οτι σωστά ξεκινας το setup σου απο τα ηχεία.

Ενα καλο ηχείο θα διαμορφώσει σωστότερα την κριση σου για άλλες αγορές.

 

Αργότερα μπορεις να συμπληρώσεις το πακέτο και με το sub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου