Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρονική μουσική - το τελευταίο μου κομμάτι


ex-infectme247

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ μια ώρα να ανεβάσω το κομμάτι στο προηγούμενο τόπικ που είχα φτιάξει, αλλά δεν ανεβαίνει με τίποτα! Κάνω καινούργιο τόπικ αναγκαστικά.

 

Πάρτε και το αρχικό κείμενο copy/paste...

Καλησπέρα σε όλους.

Ξέθαψα το τόπικ για να ανεβάσω το κομμάτι, το τελείωσα πριν λίγο. Μου πήρε περίπου δέκα μέρες δουλειάς on & off. Είναι ότι πιο "επαγγελματικό" έχω κάνει μέχρι στιγμής, ελπίζω να ακούγεται το ίδιο καλά στα ηχεία/μονιτορ σας. Το "ψευτομάστερινγκ" το έκανα πάλι μόνος, χωρίς ειδικά plugins τύπου ozone, αλλά μου ακούγεται πολύ καλό. Όλοι οι ήχοι είναι απ'το synth1 vst, δεν χρησιμοποίησα hardware. (Synth1 for the win!  ;D) Έβαλα και ένα απλό chord progression από πιάνο στο δεύτερο μέρος.

 

Θα εκτιμούσα οποιοδήποτε σχόλιο (κυρίως τα αρνητικά), αν και πιστεύω είναι πολύ ανεβασμένο το επίπεδο σαν παραγωγή, αλλά όλο και κάτι θα υπάρχει...

Ελπίζω να σας αρέσει το στυλ.

 

Ελπίζω αυτή τη φορά να ανέβει! Έχω δοκιμάσει τα πάντα!

track3_part1.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομμάτι σου συνθετικά, δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

 

Ενορχηστρωτικά, υπηρετεί το είδος μια χαρά. Ο ήχος επίσης μου ακούγεται μια χαρά και γενικά είναι σε ένα υψηλό επίπεδο!

 

Στην πλειάδα ηλεκτρονικών κομματιών που κυκλοφορούν, δεν νομίζω ότι αν το άκουγα στο ραδιόφωνο θα το ξεχώριζα, αλλά τελικά το ενδιαφέρον είναι στο ότι όλο το κομμάτι φτιάχτηκε με ένα FREE VST!!!  :o :o :o

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντα θα μου αρεσουν τα "αναλογικα" ντραμς. Και στη συγκεκριμενη περιπτωση είναι πολυ ωραια :D Πολυ καλή δουλεια και ωραιοι ηχοι στο συνολο :) +1 και για το μπασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To κομμάτι σου συνθετικά, δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση.

 

Ενορχηστρωτικά, υπηρετεί το είδος μια χαρά. Ο ήχος επίσης μου ακούγεται μια χαρά και γενικά είναι σε ένα υψηλό επίπεδο!

 

Στην πλειάδα ηλεκτρονικών κομματιών που κυκλοφορούν, δεν νομίζω ότι αν το άκουγα στο ραδιόφωνο θα το ξεχώριζα, αλλά τελικά το ενδιαφέρον είναι στο ότι όλο το κομμάτι φτιάχτηκε με ένα FREE VST!!!  :o :o :o

 

Ευχαριστώ που απάντησες κατ'αρχήν. Προσπάθησα να φτιάξω απλές και λιτές μελωδίες (λόγω επιρροών φαντάζομαι, βλ. Ormatie πχ.) Γενικά πιστεύω πως η καλή μουσική είναι απλή. Δεν είμαι κανένα ταλέντο βέβαια (το ξέρω) αλλά μου φαίνεται τουλάχιστον ότι όλα τα μέρη δένουν αρμονικά μεταξύ τους και το arrangement κρατάει το ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκεια του κομματιού. Όσο για το synth1, τι να λέμε... σκέφτομαι να πουλήσω το roland sh-32 μου!  ;D

 

 

Εμενα παντα θα μου αρεσουν τα "αναλογικα" ντραμς. Και στη συγκεκριμενη περιπτωση είναι πολυ ωραια :D Πολυ καλή δουλεια και ωραιοι ηχοι στο συνολο :) +1 και για το μπασο

Ευχαριστώ φίλε. Τα bass drum, snare και closed hihat είναι τυπικό drumkit 707. Χρησιμοποίησα βέβαια και κάποια άλλα samples από συλλογές εδώ κι'εκεί...

Το μπάσο είναι πρωτότυπο στο ότι χρησιμοποίησα και 2η φωνή (έτσι δεν λέγεται όταν παίζεις 2 νότες ταυτόχρονα; ) αλλά θέλει πολλή προσοχή γιατί μπουκώνει εύκολα η μείξη. Αναγκάστηκα να αφαιρέσω αρκετές νότες απ'τις συγχορδίες του πιάνου που ήταν ίδιες με του μπάσου, για να κρατάω τα πράγματα ελαφριά.

 

 

Πάντως, χθες το άκουσα σε ένα ζευγάρι sony mdr-700v ενός φίλου, και δεν μου άρεσε πώς "έβγαινε". Ήταν πάρα πολύ τονισμένα τα reverb και τα delay και το κομμάτι άλλαζε πολύ. Είναι φυσιολογικό αυτό όταν ακούς από ακουστικά; Ή να τα χαμηλώσω λίγο καλού κακού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κυλάει αβίαστα το κομμάτι . Το άκουσμα δηλαδή είναι ευχάριστο (η επιλογή των ήχων , η παραγωγή) . Το αρνητικό κατ'εμέ είναι η δομή . Δεν διακρίνω να "το πάλεψες" το πράγμα . Απο την αρχή ως το τέλος η ανάπτυξη είναι μια ευθεία γραμμή . Οχι οτι αυτό είναι κακό αλλα δεν ξέρω πόσες αλλεπάληλες ακροάσεις μπορεί να σηκώσει κάτι τέτοιο . Η πρότασή μου λοιπόν είναι οτι αφού χειρίζεσαι καλά της συχνότητες και τους ήχους , παίξε περισσότερο μαζί τους όσον αφορά την δομή . Καλή συνέχεια και περιμένω και αλλα τέτοια ακούσματα στο Νοιζ !

He,that he knows the much and his mind downloads..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, κουράζει λίγο η επανάληψη των ίδιων ήχων. Από άποψη παραγωγής κάνει μπαμ ότι είναι πολύ δουλεμένο. Περιμένω πολύ καλύτερα πράγματα από σένα, αφού "το έχεις " και αυτό το έχω διαπιστώσει από παλαιότερα δείγματα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ενα συμπαθητικό lounge κομματάκι...

θα μπορούσα να το ακούσω σε μία παρουσιαση σε κάποια έκθεση για χαλί, η σε ένα lounge bar. η κατι τετοιο...

 

μου αρέσουν γενικά οι χροιές των οργάνων χωρίς να με εντυπωσιάζουν.

 

σαν αρνητικά στοιχεία βρίσκω τον ήχο του μπάσου... τον βρίσκω κάπως αδειο και κάπως cheap-synthish

 

επίσης το κομμα΄τι είναι κάπως ασθενικό... από την άποψη ότι δε εχει καθόλου groove αλλά πιθανώς αυτό να ήθελες...

 

αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γιατί σου πήρε 10 μέρες... εκτός και δούλεψες μόνο κανα τριάρι ώρες την πρώτη και άλλες τόσες την δέκατη

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, συγνώμη για την καθυστέρηση... τώρα είδα τις απαντήσεις σας.

Η αλήθεια είναι ότι -όσο περισσότερο το ακούω- ούτε εμένα μου αρέσει πλέον το κομμάτι! (τουλάχιστον όχι τόσο, όσο στις αρχές) Προσπάθησα να αντιγράψω ένα "λιτό" στυλάκι, απλής και "εύστοχης" μουσικής, (ακούστε πχ. ormatie στο youtube) αλλά μάλλον η απλή καλή μουσική είναι πιο δύσκολη τελικά.

 

@sergei: Το μπάσο μου ακούγεται αρκετά καλό στον χώρο μου και στα μόνιτόρ μου (tascam vl-x5, m-audio sbx) Δεν το έχω ακούσει βέβαια σε πολλά ηχοσυστήματα. Μπορεί όπως λες να είναι απλά "cheap" και να μην μου φαίνεται εμένα. :)

Μου πήρε δέκα μέρες γιατί δεν έχω το χρόνο να ασχολούμαι πολλές ώρες καθημερινά. Το κάνω από χόμπι και είναι μόλις η τρίτη μου προσπάθεια να γράψω ένα κομμάτι. Δεν εννοώ η τρίτη προσπάθεια που θεωρώ αρκετά καλή ώστε να μοιραστώ με τον υπόλοιπο κόσμο... Εννοώ το τρίτο κομμάτι που έχω ξεκινήσει ποτέ. Και δεν είμαι μουσικός.

 

@gkou

Ευχαριστώ. Το ίδιο πιστεύω κι'εγώ πλέον για την επανάληψη που αναφέρεις...

 

@ 3D

Ευχάριστω που άκουσες αυτό και το προηγούμενο κομμάτι. Το στυλ που προσπάθησα να βγάλω δεν μου "βγήκε" τελικά... Ελπίζω να βγάλω κάτι καλύτερο στο μέλλον, αν και λόγω δουλειάς, μου μένει ελάχιστος χρόνος για τέτοια πράγματα  :-\

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου