Προς το περιεχόμενο

θελω ένα arranger για έγχορδους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπων δεν ειμαι πληκτρας αλλα μπουζουκτσης  και επηδει το αδερφακι μου που ειναι πληκτρας το κολοβαραει και δεν βοηθαει  θελω το εξης θυμαμε παλια κατι αρμονια που πατουσες ενα πληκτρο πχ ρε  και σου εβγαζε ολοκληρη  το ακορντο  , 8ελω κατι τετοιο  αλλα να μπορει να εχει δικους του ηχους κιθαρας ακουστικης (λαικης νταξει δεν παιζει το ξερω  ;D) και να μπορει να δεχεται ηχους απο vsti οπως το real quitar και αντιστοιχα προγραμματα ,  θελω κατι οικονομικο οπως καταλαβαινεται  τι χρειαζομαι midi keyboard?

υ.π (το να μαθω κιθαρα και πληκτρα δεν παιζει Ευχαριστω )

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτο που θες είναι arranger. Τωρα για ηχους απο vst, μονο με sampler μπορεις και νομιζω καποια (αλλα λιγο ακριβα) εχουν. Να περασεις του ηχους αυτοματα δε γίνεται, εκτος αν τους εχει σαμπλαρει καποιος αλλος :)

 

Αν απο την αλλη βρεις 

software arranger (που δε γνωρίζω αν υπαρχει), τοτε με ενα midi keyboard θα μπορεις να χειριζεσαι το προγραμμα αυτο παραλληλα με το real guitar. Αλλα ετσι θα χρειαζεσαι και υπολογιστη στο live.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι για live φιλε το θελω για  να γραφω  στο home studio εχω το band in a box αλλα δε μου αρεσει το αποτελεσμα εχω και ελληνικους ρυθμους αλλα θελω κατι να το χειριζομαι εγω .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μαλιστα.

Τοτε εκτος απο τη λυση του software arranger ισως γινεται και το αλλο. Να παρεις ενα σχετικά φθηνο arranger, και να γραφεις μ'αυτο και συγκεκριμενα μερη (πχ τη ρυθμική κιθαρα ή το μπασο) να μην τα παιζει το οργανο, αλλα να τα στελνει μεσω midi σε καποιο vst. Δε γνωριζω αν γίνεται, μια και δεν εχω αναλογο μηχανημα, αλλα θελω να πιστευω οτι γινεται, αλλιως είναι παραλειψη. Ετσι θα είσαι ουσιαστικά πολυ ευελικτος και το αποτελεσμα θα είναι πολυ καλο. Απλα μενει να δουμε αν οντως γινεται απο καποιον που ξερει .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως αυτο φιλε γιαυτο ρωτησα αν γινεται με ενα απλο midi keyboard αλλα να μην πρεπει να παταω ολοκληρη την συνχορδια αλλα μονο ενα πληκτρο  διοτι δεν ξερω απο πληκτρα .

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι τετοιο http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_12_1210&products_id=4207  γιατι γραφει 10 προγραμματιζόμενοι MIDI controllers και 8 προγραμματιζόμενα πλήκτρα  ::)

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να σου προτείνω κάτι που κάνω εγώ! Το μόνο που έχω είναι το παλιό yamaha A1000 , το Cubase και τα VST μου. Το yamaha έχει την επιλογή να πατάς την ρε και να ακούς όλη την συγχορδία. Επίσης μπορείς να απομονώσεις μόνο όποιο όργανο (από αυτά που παίζει) θες και να το στέλνεις σαν midi στο cubase. Έπειτα επιλέγεις τον ήχο που θες απο το VST που έχεις στο Cubase και καθάρισες.

 

Για να είμαι ειλικρινής το  band in a box και το real quitar δεν τα ξέρω οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω λέγοντάς σου ότι αυτό που σου είπα παραπάνω το κάνουν και αυτά.

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω, δηλαδη αντι να παρω ενα αρμονιο το οποιο δεν θα δεχεται λογικα sample , αν παρω ενα midi controller πχ οτι θελω να παιξω 5 συγκεκριμενα ακορντα  ,υπαρχει η δυνατοτητα την καθε συνχορδια που αποτελειτε  απο 3-4 νοτες σε ενα πληκτρο  και το οποιο ολο αυτο να συνεργαζεται με το real quitar η και καποιο αλλο vsti μπασου πχ .

 

υ.π επηδει σας ζαλισα θα περιμενω απαντησεις και δεν ξαναμιλαω το ραβω..  ;D

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Real Guitar 2 σου δίνει τη δυνατότητα να παράγεις πλήρεις συγχορδίες πατώντας μόνο ένα πλήκτρο για τις ματζόρε, και συνδυασμό δύο ή τριών πλήκτρων για τις υπόλοιπες βασικές συγχορδίες (εβδόμης, μινόρε και μινόρε εβδόμης). Για πιο περίπλοκα ακκόρντα, πρέπει να τα εισάγεις ακριβώς όπως πρέπει, δηλαδή όλες τις νότες που χρειάζονται. Επομένως πιστεύω ότι είναι μία καλή λύση για σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορεσω να κανω την δουλεια μου με οποιδιποτε midi controller ?

η καρτα μυο δεν εχει midi in τι μπορω να κανω?

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου